Problem koji se godinama ne rešava u Srbiji jeste nedostatak knjiga za školske biblioteke. Da li će deca imati potrebnu školsku lektiru, zavisi isključivo od gradskih budžeta, što je u suprotnosti sa preporukama Uneska.
Unesko ističe da su za brigu o školskim bibliotekama odgovorni državni organi uprave, ali u Srbiji snabdevanje biblioteka knjigama nije u nadležnosti ni Ministarstva prosvete ni Ministarstva kulture.
Pripremila Gordana Glavinić
Da su školske biblioteke značajan deo bibliotečko-informacionog sistema Srbije govori podatak da je od ukupno 2.200 biblioteka u Srbiji blizu 1.600 školskih biblioteka.
Opremanje škola u nadležnosti je gradskih organa vlasti, ali ne izdvajaju se posebna sredstva za biblioteke. Ako se i izdvoje ta sredstva, nisu dovoljna i ne stižu redovno. Bibliotekari se dovijaju na razne načine da dođu do knjiga.
„Na taj način što se svake godine preko Saveta roditelja skupi određeni novčani iznos, učenika i profesora“, objašnjava primer Ekonomsko-trgovinske škole u Kruševcu bibliotekarka Gordana Lukić.
Bibliotekarka Ivana Ranković ističe da škola „Despot Stefan“ u Gornjem Stepošu uglavnom nabavlja knjige od darodavaca. „Pre par godina smo dobili od ‘Darujmo reč’, gospođe Zorice Sentić 3.500 knjiga za naše izdvojeno odeljenje u Jablanici“, kaže Rankovićeva.
„Saradnjom sa izdavačkim kućama, česte su prezentacije u našoj školi izdavačkih kuća, zatim sa saradnjom drugih školskih biblioteka, vršimo razmenu knjiga“, kaže Nataša Janković, bibliotekarka OŠ „Slobodan Sekulić“u Užicu.
Tanja Baba, bibliotekarka iz Kikinde kaže da najviše nedostaju popularni naslovi. „Ono što nam najviše nedostaje nisu lektire, već su u svakom slučaju novi popularni naslovi koji učenici traže, a koje nismo u mogućnosti sa im pružimo“, kaže Tanja Baba.
Problem traje više od dve decenije. Prema podacima Udruženja izdavača i knjižara od 2000. godišnje se u Srbiji na tri do pet učenika, nabavi jedna knjiga.
„Ako imamo u vidu da ni 10 odsto školskih biblioteka nema izlaz na internet i činjenicu da nije urađena digitalna kolekcija školske lektire, a da se niko u Srbiji ne oseća odgovornim za to onda možemo shvatiti da školske biblioteke deluju u kontekstu u kome ne mogu da ostvare svoju funkciju“, kaže Vladimir Šekularac, načelnik Matičnog odeljenja Narodne biblioteke Srbije.
Najvažnije je da se jasno definiše ko je u obavezi da snabdeva školske biblioteke. Bibliotekari smatraju da bi to trebalo da radi Ministarstvo prosvete, na isti način kao što obezbeđuje besplatne udžbenike i računare.
Društvo školskih bibliotekara i Udruženje izdavača i knjižara obraćali su se tom Ministarstvu, ali nisu dobili odgovor. RTS-u je u Ministarstvu prosvete rečeno da će povodom toga sastanak zakazati uskoro.
(RTS)