Šta to deca zaista žele? Žele pažnju, žele da se igraju, žele da rade nešto korisno. Sve im ovo možete pružiti čim im ugasite TV, oduzmete tablet i sednete pored njih sa nečim što može biti zanimljivo.
Piše: Željko Marinković
Želja svakog roditelja je da svom detetu ispuni želje. Da li ste se zapitali ko stvara želje vašoj deci i šta je to što ona zaista žele? Kada dete zatraži neke igračke koje su materijalizovani likovi njihovih omiljenih crtaća ili video igrica, ona ih žele jer veruju da ih poznaju i imaju potrebu da manipulišu njima, ali će igre koje s njima razvijaju biti diktirane scenarijom te crtane serije ili video igrice. Time se deca uskraćuju za slobodno maštanje i razvijanje sopstvene unutrašnje igre. Takve igračke su najčešće kratkog daha i čim se pojavi neki nov lik koji im privuče pažnju, stare postaju zaboravljene.
Pored ovog trenda, tu su i reklame koje se na tim, takozvanim, dečjim kanalima, emituju između animiranih serija, a koje se direktno obraćaju samoj deci i ubeđuju ih da su super neke druge igračke – koje pričaju, hodaju, izražavaju emocije, zatim razni nakiti i šminka za devojčice, minijaturni spa centri i ostale za kojima naši mališani žude. Ovo je već atak na dete i te reklame bi trebalo zabraniti jer od naše dece prave zavisnike od nepotrebnih stvari. I ove igračke, kao i prethodne, deca izgustiraju relativno brzo.
Šta to deca zaista žele? Žele pažnju, žele da se igraju, žele da rade nešto korisno. Sve im ovo možete pružiti čim im ugasite TV, oduzmete tablet i sednete pored njih sa nečim što može biti zanimljivo. Ne treba da trošite pare na gotove igračke. Uzmite popijenu flašu kisele, kutiju od keksa, slamčice, izgreban CD, popucale gumice i slične neupotrebljive džidža-bidže. Pored toga, dodajte neki alat, poput makaza, heftalice, četkice i tempera. Napravite radnu atmosferu i zabavljajte se i družite sa svojim mališanima.
Mi, u Povratku prirodi, često decu angažujemo na ovaj način. Pri tom im skrećemo pažnju na to da recikliranjem čuvaju planetu jer je ne zagađuju, čime deca osećaju da, osim što rade nešto zabavno i kreativno, imaju osećaj da rade i nešto korisno za sve. Kada biste vi to radili sa svojom decom, dodatna korist je druženje između vas i izgradnja bliskosti. A ako vaše dete ima između 3 i 6 godina, pomoćićete mu da razvije one životne afinitete koji će od njega učiniti angažovanog i uspešnog đaka i čoveka.
Zato: smeće na sto, makaze u ruke, dete kraj sebe i stvarajte. Stvarajte šta god. Mi smo juče pravili nešto što smo nazvali „Reciklažni vetropiri“, jer kroz njih vetar piri. Dajte mašti na volju i uživajte. Ovako smo se mi provodili:
Ili pogledajte naš album na fejsu.