Premalo gvožđa može oslabiti sposobnosti deteta i njegovo funkcionisanje. Međutim, većina simptoma se ne ispoljava dok ne dođe do anemije.

Da li vaše dete unosi dovoljno gvožđa kroz ishranu? Stručnjaci klinike Mejo otkrivaju šta uzrokuje nedostatak gvožđa, koji su simptomi i kako možete prevenirati ovo stanje.
Gvožđe je esencijalni nutrijent koji je od suštinskog značaja za rast i razvoj vašeg deteta. Ovaj mineral snabdeva kiseonikom vitalne organe, mozak, srce i jetru i pomaže mišićima da skladište i koriste kiseonik. Ukoliko se dete ne hrani kvalitetno, može doći do nedostatka gvožđa.
Deficit gvožđa kod dece može prouzrokovati anemiju – stanje nedostatka crvenih krvnih zrnaca u krvi.
Koliko gvožđa je potrebno deci?
Bebe se rađaju sa dovoljnom količinom gvožđa u svom telu, ali njihovom organizmu biće potrebno još “goriva” za pravilan razvoj i rast. Evo koliko gvožđa je potrebno mališanima u zavisnosti od uzrasta:
Ko je izložen povećanom riziku za nedostatak gvožđa?
Bebe koje su rođene prevremeno – više od tri nedelje pre predviđenog termina ili ona koja su imala premalu težinu na rođenju.
Bebe koje piju kravlje ili kozje mleko pre prve godine.
Bebe koje doje, a čija ishrana nakon šestog meseca ne uključuje namirnice bogate gvožđem.
Bebe koje piju mlečnu formulu koja nije obogaćena gvožđem.
Deca uzrasta 1-5 godina koja piju više od 710 ml kravljeg ili kozjeg mleka dnevno.
Deca koja imaju određene zdravstvena stanja, kao što su hronične infekcije ili striktne dijete.
Deca koja su izložena olovu.
Tinejdžerke koje usled menstrualnog ciklusa gube dosta krvi.
Koji su simptomi i znaci deficita gvožđa kod dece?
Premalo gvožđa može oslabiti sposobnosti deteta i njegovo funkcionisanje. Međutim, većina simptoma se ne ispoljava dok ne dođe do anemije.
Neki od simptoma i znakova nedostatka gvožđa su:bleda koža, umor, usporen rast i razvoj, ubrzano disanje, problemi u ponašanju, česte infekcije, kao i neobična želja za nejestivim materijama kao što su led, prašina, farba ili skrob.
Da li nedostatak gvožđa kod dece može da se prevenira i na koji način?
Ukoliko se vaša beba hrani mlečnom formulom, ona verovatno dobija preporučenu količinu gvožđa. Ukoliko dojite bebu, evo nekoliko preporuka za suplementaciju:
Bebe rođene u terminu
Sa uvođenjem suplemenata počnite od bebinog četvrtog meseca. Nastavite da joj dajete suplemente sve dok ne počne dnevno da jede dva ili tri obroka obogaćena gvožđem, kao što su žitarice ili meso. Ukoliko dojite bebu, a ujedno joj dajete i mlečnu formulu obogaćenu gvožđem, prestanite sa davanjem suplemenata.
Prevremeno rođene bebe
Počnite sa uvođenjem suplemenata već od druge nedelje bebinog života i nastavite do prve godine. Ukoliko dojite bebu, a ujedno joj dajete i mlečnu formulu obogaćenu gvožđem, prestanite sa davanjem suplemenata.
Hrana obogaćena gvožđem
Kada uvedete čvrstu hranu u bebinu ishranu (obično između četvrtog i šestog meseca) koristite namirnice bogate gvožđem, kao što su žitarice i ćureće meso. Za stariju decu dobar izvor gvožđa je crveno meso, piletina, riba, kao i zeleno povrće.
Ne preterujte sa kravljim mlekom
Između prve i pete godine detetu nemojte davati više od 710 mililitara mleka dnevno.
Izvor: RTV
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Popodnevna smena narušava režim ishrane i sna i snižava uspeh u školi – treba je ukinuti
Narušeni režim ishrane i sna snižava uspešnost dece u školi i vodi ka rastu depresivnih raspoloženja, zavisnosti od hrane i gojaznosti, saopštili su naučnici Uralskog univerziteta „Boris Jeljcin“. Rezultati su...
Smrtnost od morbila u svetu skočila za 40 odsto zbog manjeg broja vakcinisanih
Broj smrtnih slučajeva od malih boginja u svetu je skočio za čak 40 odsto prošle godine jer je tokom pandemije korona virusa dramatično opao broj vakcinisanih - navodi se u...
Usamljenost postaje hitno pitanje javnog zdravlja, posledice ozbiljnije od gojaznosti i neaktivnosti
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila je usamljenost globalnom zdravstvenom pretnjom, a stručnjaci upozoravaju da je njen uticaj na smrtnost jednak pušenju 15 cigara dnevno. "Usamljenost prevazilazi granice i postaje globalni...
Mesto gde pedijatar nije potreban
Juče su nam bili u poseti mladi roditelji. Umorni i zabrinuti zbog čestog poboljevanja devojčice koja je krenula u vrtić. Za nas pedijatre normalna neželjena situacija. Nije prijatna, al nije...
Nema komentara.