Srpski naučnici napravili robota Marka koji pomaže bolesnoj deci

Robot „Marko“ nastao je u okviru projekta razvoja robotike kao sredstva za pomoć u prevazilaženju teškoća u razvoju dece, a pre svega je namenjen lečenju dece obolele od cerebralne paralize – rekao je doktorand Srđan Savić koji radi na projektovanju mehaničkih konstrukcija i na razvoju upravljačkih algoritama. Ime robota „Marko“ je u stvari akronim koji […]

Robot „Marko“ nastao je u okviru projekta razvoja robotike kao sredstva za pomoć u prevazilaženju teškoća u razvoju dece, a pre svega je namenjen lečenju dece obolele od cerebralne paralize – rekao je doktorand Srđan Savić koji radi na projektovanju mehaničkih konstrukcija i na razvoju upravljačkih algoritama.

Ime robota „Marko“ je u stvari akronim koji znači mobilni, antropomorfni robot kognitivnih osobina, a robot zasad ima glavu i ruke, a kompletan projekat bi trebalo da bude završen do kraja 2015. godine.
Po Savićevim rečima, za dizajnersko rešenje robota zaduženi su stručnjaci sa Akademije likovnih umetnosti, a srcoliki oblik i plava boja glave rezultat su testiranja u kome su učestvovala deca pa, kako je kazao, i ne čudi da robot na prvi pogled podseća na teletabisa.
– „Marko“ prima glasovne komande i ima sistem za prepoznavanje i sintezu govora, a fond reči je dovoljan da se pokrije konverzacija u tom aspektu i da se gotovo svakodnevno povećava – rekao je Savić, dodajući da se fond reči dopunjuje zahvaljujući tome što je na robotu razvijen dijaloški sistem.
Šesti po redu festival nauke pod sloganom „Superheroji nauke“ otpočeo je u subotu studentskom himnom „Gaudeamus igitur“, a završen je juče po podne. Posetioci su imali priliku da kroz 85 radionica shvate da nauka nije bauk, a najviše ih je bilo u šatoru superdruštvenjaka, kada su književnici propitivali posetioce.

 

Stanite na crtu robotu košarkašu
LOPTA – Ukoliko želite da se oprobate u šutiranju na koš, ni manje ni više protiv jednog robota, imate šansu da to učinite na predstojećem Sajmu tehnike i tehničkih dostignuća koji počinje danas na Beogradskom sajmu i traje do 16. maja. “On može da promaši, ali je uzrok u tome što lopta nije idealno okrugla i kad se pre izbačaja lopta na njegovoj ruci pomeri, on tada može pogrešiti”, kaže Darko Švetak, urednik časopisa IRT 3000, koji će predstaviti robota.

Izvor: 24 sata

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Psihoterapeut Milivojević: Dečiji zaključci, temelj logičkog sistema

Jedna od tema kojih se dotakao tiče se usađenih obrazaca koje svi mi dobijamo tokom odrastanja u porodici i koliko ti usvojeni obrasci utiču na naše kasnije odnose i posao.

17 godina života kroz fotografije – „Majka kao kreator“

Fotograf Eni Vang napravila je projekat u kom je 17 godina fotografisala svog sina

Dete je počelo da udara druge u vrtiću. Šta je razlog i kako to da rešite

Mala deca ne mogu baš sasvim da razumeju uticaj svog ponašanja na druge. Zato je važno da mu objasnite da kada udari drugo dete, ono se ne oseća lepo..

Zašto deca imaju više očevih gena

Svaki roditelj je tehnički doprineo polovinom gena genomu dece, otprilike 60 procenata tatinih gena je ekspresivnije od maminih.

Zabrinjavajući rezultati male mature: Đaci iz 60 odsto okruga u Srbiji ispod proseka

Učenici iz čak 60 okruga u Srbiji imaju ispodprosečna postignuća na sva tri testa završnog ispita, pokazuje izveštaj o realizaciji junske male mature koji je uradio Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img