Robot „Marko“ nastao je u okviru projekta razvoja robotike kao sredstva za pomoć u prevazilaženju teškoća u razvoju dece, a pre svega je namenjen lečenju dece obolele od cerebralne paralize – rekao je doktorand Srđan Savić koji radi na projektovanju mehaničkih konstrukcija i na razvoju upravljačkih algoritama.
Ime robota „Marko“ je u stvari akronim koji znači mobilni, antropomorfni robot kognitivnih osobina, a robot zasad ima glavu i ruke, a kompletan projekat bi trebalo da bude završen do kraja 2015. godine.
Po Savićevim rečima, za dizajnersko rešenje robota zaduženi su stručnjaci sa Akademije likovnih umetnosti, a srcoliki oblik i plava boja glave rezultat su testiranja u kome su učestvovala deca pa, kako je kazao, i ne čudi da robot na prvi pogled podseća na teletabisa.
– „Marko“ prima glasovne komande i ima sistem za prepoznavanje i sintezu govora, a fond reči je dovoljan da se pokrije konverzacija u tom aspektu i da se gotovo svakodnevno povećava – rekao je Savić, dodajući da se fond reči dopunjuje zahvaljujući tome što je na robotu razvijen dijaloški sistem.
Šesti po redu festival nauke pod sloganom „Superheroji nauke“ otpočeo je u subotu studentskom himnom „Gaudeamus igitur“, a završen je juče po podne. Posetioci su imali priliku da kroz 85 radionica shvate da nauka nije bauk, a najviše ih je bilo u šatoru superdruštvenjaka, kada su književnici propitivali posetioce.
Stanite na crtu robotu košarkašu
LOPTA – Ukoliko želite da se oprobate u šutiranju na koš, ni manje ni više protiv jednog robota, imate šansu da to učinite na predstojećem Sajmu tehnike i tehničkih dostignuća koji počinje danas na Beogradskom sajmu i traje do 16. maja. “On može da promaši, ali je uzrok u tome što lopta nije idealno okrugla i kad se pre izbačaja lopta na njegovoj ruci pomeri, on tada može pogrešiti”, kaže Darko Švetak, urednik časopisa IRT 3000, koji će predstaviti robota.
Izvor: 24 sata