Beta hCG ili humani horionski gonadotropin – jeste hormon koji proizvodi posteljica (placenta) tokom trudnoće. Dakle, testovi na trudnoću detektuju povišenu koncentraciju ovog hormona u urinu i krvi – što znači da prisustvo beta hCG-a u urinu i krvi daje pozitivan test na trudnoću. Moguće je dobiti pozitivan test na…
Beta hCG ili humani horionski gonadotropin – jeste hormon koji proizvodi posteljica (placenta) tokom trudnoće. Dakle, testovi na trudnoću detektuju povišenu koncentraciju ovog hormona u urinu i krvi – što znači da prisustvo beta hCG-a u urinu i krvi daje pozitivan test na trudnoću.
Moguće je dobiti pozitivan test na trudnoću ako zaista niste trudni. Pošto testovi za trudnoću otkrivaju nivo hCG-a u krvi ili urinu, možda ćete dobiti pozitivan test ako uzimate neki lek koji sadrži HCG.
Ako ste trudni, test na trudnoću obično može otkriti ovaj hormon u vašem urini oko jedan dan nakon prve propuštene menstruacije nakon odnosa.
Tokom prvih 8 do 10 nedelja trudnoće nivo hCG se obično veoma brzo povećava. Ovi nivoi dostižu svoj vrhunac oko 10. nedelje trudnoće, a zatim postepeno opadaju do porođaja.
Beta hCG Test na trudnoću – trakice za urin
Test urina na beta hCG je kvalitativan test, što znači da može da otkrije hCG hormon u vašoj mokraći ili ne. Nije predviđen da otkrije specifične nivoe hormona.
Prisustvo hCG-a u vašoj mokraći smatra se pozitivnim znakom trudnoće.
Jedini rizici povezani sa hCG testom urina uključuju postizanje lažno pozitivnog ili lažno negativnog rezultata. Lažno pozitivan rezultat ukazuje na trudnoću iako je nema.
Retko, test može otkriti nenormalno tkivo koje nije trudnoća, a za to je potrebno praćenje od strane lekara. Ovi rezultati su retki, jer obično samo trudnice proizvode hCG hormon.
Postoji veći rizik od dobijanja lažno negativnih rezultata. Ako dobijete lažno negativan rezultat, u tom slučaju test kaže da niste trudni, a vi zapravo jeste. Takvi se rezultati mogu pojaviti češće u ranoj trudnoći ili ako je urin previše razblažen da bi otkrio hCG.
Uvek pažljivo pročitajte uputstvo koje se nalazi u kompletu za testiranje pre nego što prikupite uzorak urina. Koristite prvi jutarnji urin nakon prve propuštene menstruacije nakon ”rizičnog” odnosa. Ovaj urin je najviše koncentrisan i sadržaće najviši nivo beta hCG-a u toku dana.
Nemojte da pijete velike količine tečnosti pre nego što prikupite uzorak urina jer to može razrediti nivo hCG i otežati njegovo prepoznavanje u urinu.
Obično će se na test traci ili štapiću pojaviti obojena linija ili simbol plus koji označava pozitivan rezultat. Odsustvo obojene linije ili negativnog znaka obično ukazuje na negativan rezultat kada se radi test na trudnoću.
Lažno negativan test na trudnoću može se dogoditi nakon bilo čega od sledećeg:
– korišćenje uzorka urina prikupljenog nakon prvog jutarnjeg urina
– izvođenje testa pre nego što ima dovoljno hCG-a da proizvede pozitivan rezultat
– pogrešno izračunavanje vremena vašeg propuštenog ciklusa.
Ako imate negativan rezultat testa na trudnoću, ponovite test za oko nedelju dana da biste potvrdili odsustvo trudnoće.
Ako ipak verujete da test ukazuje na lažno negativan rezultat i imate simptome/osećaj da ste trudni, trebalo bi da se obratite lekaru. Može da se izvrši test krvi na beta hCG , koji je osetljiviji na niže nivoe hCG hormona od testa urina na hCG.
Ako imate pozitivan rezultat, to znači da je test otkrio hCG u vašoj mokraći. Sledeći korak bi trebalo da bude da se konsultujete sa lekarom. Može potvrditi trudnoću pregledom i po potrebi dodatnim testiranjem.
Adekvatna prenatalna nega tokom trudnoće pruža vašoj bebi najbolju šansu za zdrav rast i razvoj pre i posle rođenja.
Hormon trudnoće: Šta je Beta HCG i kako se menjaju njegove vrednosti?
Saznajte šta je Beta HCG, kako se on meri i koje su mu okvirne vrednosti po nedeljama trudnoće.
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Porazne statistike: Ovog januara 600 beba manje
Sve nade demografa da će zabrana kretanja i život u kućnom karantinu, uvedenom zbog pandemije virusa korona u martu i aprilu prošle godine, dovesti do bebi-buma srušene su najnovijim podacima...
‘Imam bebu od sedam meseci i veganče je od rođenja’: Priča majke iz Srbije koja je izazvala burne reakcije na mrežama
Broj vegana je u porastu širom sveta. Mnogi od njih i decu od rođenja pokušavaju da vaspitaju kao vegane, dok neki lekari upozoravaju da je to težak, praktično nemoguć zadatak...
Zašto neke žene rađaju blizance, a neke ne? Istraživanja daju odgovore…
U nekim porodicama je skoro uobičajeno rađanje dvojki, a sada su istraživači identifikovali dva gena koja povećavaju šanse da žena rodi dvojajčane blizance. Oba gena koja naučnici navode su povezani...
Izmene zakona: Plata za trudnice na bolovanju i bez uplaćenih doprinosa
Autor:Daniela Ilić Isplata zarade trudnicama na bolovanju i u slučaju kada im poslodavac ne uplati doprinose novina je predviđena izmenama Zakona o zdravstvenom osiguranju. Ovaj propis još je u formi...
Nema komentara.