Za razliku od drugih mreža gde se povezujemo sa ljudima koje znamo, na Omegle se povezujemo sa nepoznatim ljudima.

Piše: Katarina Jonev Ćiraković @katarinajonev
Edukator za bezbednost dece na internetu i autor knjige ,,Bezbednost dece na internetu – vodič za roditelje”
Kao roditelji, verovatno ste upućeni u način funkcionisanja mreža poput TikToka, Instagrama, Fejsbuka, Snepčeta jer njih deca najviše koriste. Ali, postoji veliki broj mreža koje su opasnije po bezbednost dece! To što za njih nismo čuli, ne znači da ne postoje.
Jedna od njih je Omegle.
Omegle je nastao 2009.godine, kao čet platforma, ali je ubrzo prerastao u video čet.
Kako funkcioniše?
Nakon logovanja, korisnik upiše recimo interesovanje, ili reč, a sistem ga nasumično povezuje sa nepoznatom osobom istog/sličnog interesovanja. Osobe koje se povežu mogu da četuju porukama, glasovnim porukama i videom. Omegle omogućava korisnicima da anonimno razgovaraju sa strancima iz celog sveta. Njihov slogan je “Talk to stranger” (Razgovaraj sa strancem). Osim četovanja u porukama, korisnici mogu da obavljaju i video pozive, koji su u većini slučajeva eksplicitini.
Iako u pravilima korišćenja stoji da bi korisnici trebalo da budu stariji od 18 godina, na sajtu i aplikaciji kao i kod drugih mreža ne postoji sistem provere godišta kako bi se utvrdilo da su korisnici zaista punoletni.
Zašto je Omegle opasan?
Za razliku od drugih mreža gde se povezujemo sa ljudima koje znamo, na Omegle se povezujemo sa nepoznatim ljudima a to je uvek potencijalno riskantno!!! I na samoj platformi stoji upozorenje da je “poznato da predatori koriste Omegle, molim Vas budite oprezni”.
Sadržaj na koji dete/mlada osoba može da naleti u video pozivu može da bude uznemirujući.
Takođe, ogromna opasnost je direktan kontakt upravo sa predatorima. Putem četovanja i video poziva predatori se postavljaju prijateljski prema detetu, steknu poverenje, a zatim pokušavaju da navedu žrtvu da podeli svoje nage fotografije. Prilikom video poziva predatori navode žrtve da rade eksplicitne radnje. To snimaju a posle dete ucenjuju snimcima ili prodaju drugim sajtovima. Ovo je nemoralna i nelegalna aktivnost, ozbiljan vid kriminala koji cveta i koji može da uništi detinjstvo deteta!
Najbolji savet – Ne paničite i nemojte da vas vodi strah već roditeljska mudrost!
Blokirajte na uređajima pristup sajtu, popričajte sa svojom decom da li znaju za Omegle i pričajte sa njima o bezbednom ponašanju na internetu!
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Ako je roditelj tužan, ako trpi u braku, to nije detetov problem
Hteli mi to ili ne, uticaj roditeljskih figura na nas, njihovu decu, je ogroman. To se nastavlja čak i kada smo uveliko odrasli ljudi. Često su naša osećanja prema majkama i...
Slavimo samoživost i samodovoljnost, a prevrćemo očima na nenajavljene posete i porodična okupljanja
Piše: Željka Kurjački Stanić, psiholog i psihoterapeut Danas sam čula da je jedna američka država donela zakon da se roditeljima koji ne ispoštuju želju svog PETOGODIŠNJEG deteta da promeni pol,...
Dete nije igračka koja se može do punoletstva držati u kući a onda odjednom postati mudar, zreo čovek
Ovaj članak će se mnogima učiniti čudan, zato što ga je napisao psiholog. Kao što je poznato, psiholozi nas asociraju na razgovore o istraumiranom unutarašnjem detetu koje živi unutar svakog...
Kriminolog dr Ivana Stevanović: Deca su nam postala roboti jer dobijaju telefon sa godinu ili dve!
Dr Ivana Stevanović, direktorka Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja, istakla je danas na televiziji K1 da moramo da uđemo u pravi proces žaljenja i pre svega u proces podrške...
Nema komentara.