Evo na čemu možete da uštedite i kako da ostvare neka prava. Bez otvaranja novčanika i razgledanje muzeja. U primeni Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći siromašnima

Foto: Pixabay
Z. Radović, B. Caranović
SVE se naplaćuje. Kada počne mesec, na svakom koraku pojavljuju se samo novi troškovi. Računanje od jutra do mraka. Sabiraju se i množe izdaci za hranu, garderobu, komunalije, lekarske preglede, prevoz, administrativne takse, razne škole za decu… Naplaćuje se montaža kupljenih uređaja, pa i pešačenje stepenicama koje majstori pređu kada dolaze do stana. Ima li išta džabe?
Uglavnom nema, ali za strpljive i one koji imaju vremena i živaca da traže informacije, ponešto besplatno se i nađe.
Baš ovih dana počeo je da se primenjuje Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći za siromašne građane i žrtve određenih krivičnih dela. Oni će dobiti svog advokata, kojeg će plaćati država. Konačno, i građani bez prihoda – deca, invalidi, žrtve porodičnog nasilja, trgovine ljudima, organizovanog kriminala, terorizma, ili izbeglice, mogu da se pred sudom bore za svoja prava.
Od besplatnih usluga najviše se mogu ovajditi trudnice i porodilje. Državne i gradske ustanove najdarežljivije su prema ovim damama. Mnogim novopečenim roditeljima verovatno je promakla vest da dok im beba ne napuni godinu dana mogu bilo gde u Beogradu da se parkiraju besplatno. “Bejbi parking-karta” važi do 60 minuta, a izdaje se u Korisničkom servisu preduzeća “Parking servis”.
Buduće majke mogu i da se besplatno voze gradskim prevozom u prestonici, da popravljaju zube, posećuju muzeje i kulturne ustanove, pa čak i da ručaju u pojedinim restoranima.
ZA MODELE FRIZURA GRATIS
PREKO interneta se može pronaći besplatno friziranje i šminkanje. U pitanju su privatne škole koje organizuju kurseve, a za svoje učenike traže modele za praksu. Isti slučaj je i sa stomatološkim uslugama. Nude ih gotovo svi fakulteti na univerzitetima u Srbiji.
Trudnicama “Bus plus” izdaje legitimacije koje važe do termina porođaja, koji je naveden u lekarskom uverenju. Osim ovog nalaza, budućim majkama je potrebna i foto-kopija lične karte, kako bi ostvarile pravo na besplatan prevoz.
U Domu zdravlja Zemun objašnjavaju da pravo na besplatne stomatološke usluge imaju žene u trudnoći, kao i 12 meseci posle porođaja. Uključeni su svi pregledi, osim protetike, i dovoljno je da donesu potvrdu o trudnoći koju izdaje ginekolog i zdravstvenu knjižicu.
Zube bez para mogu popraviti i deca do 18 godina i studenti na redovnom školovanju koji imaju manje od 26 godina. Za sve građane je besplatna i hitna stomatološka zdravstvena zaštita.
Poseta psihijatru mnogima zadaje dodatnu glavobolju, jer su seanse kod privatnika “paprene”. Ali, svi građani, bez uputa, zakazivanja, zdravstvene knjižice i bez para, mogu dobiti stručnu pomoć. Centar za mentalno zdravlje na 20. spratu Beograđanke u Ulici srpskih vladara radi od devet do 18 časova.
– Za samo godinu i po razgovarali smo s više od 7.000 građana, od kojih je više od 50 odsto prvi put imalo dodir s nekim profesionalcem iz domena mentalnog zdravlja – kaže dr Ivana Stašević Karličić, v. d. direktora “Dr Laza Lazarević”. – Problemi poput nesanice, neraspoloženja, razdražljivosti, loših odnosa sa bliskim ljudima, lošeg funkcionisanja u poslovnom okruženju mogu da budu razlog da nam se jave.
ŠLEPOVANjE
MNOGI roditelji u opštinama i gradovima, kao šti su Zvezdara, Rakovica, Niš, Kraljevo i Novi Sad, dobili su besplatna auto-sedišta za bebe. Interesantan konkurs se nedavno završio na Savkom vencu, kada je opština podelila besplatne “super članski pakete AMSS”. Pripada im besplatno korišćenje tehničkih pogodnosti AMSS, šlepovanje i pomoć na putu, smeštaj i prevoz.
Mališani mlađi od sedam godina imaju pravo na besplatne posete muzejima, kao i vožnju međugradskim autobusima i vozom.
Prevoznici poklanjaju vožnju socijalnim kategorijama, deci do sedme godine, a pravo na besplatnu vožnju u Beogradu imaju i policajci i vojnici. Osobe sa invaliditetom, na primer, ne plaćaju putarinu na koridorima, ali moraju imati propusnicu.
Pravo na besplatno učlanjenje u Biblioteku grada Beograda imaju deca predškolskog uzrasta, učenici prvog razreda osnovne škole, dobrovoljni davaoci krvi, osobe sa invaliditetom i posebnim potrebama i stariji od 65 godina.
Mnoge će verovatno iznenaditi da čak i notari nešto rade besplatno. Kod njih se tako mogu overiti dokumenta za upis na fakultet, kao i za ostvarivanje stipendije. Usluge ne naplaćuju ni nezaposlenima, ali samo uz dokaz sa biroa.
Za najstarije sugrađane većina lokalnih samouprava organizuje i ekskurzije po Srbiji.
Možda sve ove pogodnosti nisu presudna ušteda za kućni budžet, ali svakako su bar olakšanje koje makar malo rastereti udar na novčanik.
Izvor: Novosti
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: VESTI
Dojave o bombama u više od 100 škola u Beogradu
Veliki broj osnovnih škola u Beogradu, njih 97, kao i pojedine srednje škole, jutros je dobilo dojave o bombama, saopštilo je Ministarstvo prosvete. Nakon detaljnih provera većine škola, utvrđeno je...
Kad majka vidi vuka na putu za školu, a ne sme da zakasni na posao
Piše: Vesna Smiljanić Rangelov Možda nije u trendu, ali ja recimo baš želim da ostarim, onako skroz. I tako maštam... Kad ja jednom budem prava baba, ispričaću unučadima ovu priču....
Pronašli smo – rešenje za roditelje koji žele da im deca ekrane koriste umereno i uz kvalitetan sadržaj
Ako pitate prosečnog, zaposlenog roditelja jednog ili više školaraca šta mu je najveći izazov u odgoju dece, on će vam, bez sumnje, reći – ekrani. Televizija, mobilni telefon, računar. A...
Dvanaestogodišnji drvodelja nakon zadirkivanja vršnjaka dobio masovnu podršku na internetu
Gabrijel Klark iz Kambrije u Engleskoj još sa četiri godine počeo je da pravi predmete od drveta. Sada dvanaestogodišnjak, poželeo je mauntin bajk i njegov otac, filmski režiser Ričard Klark,...
Nema komentara.