Šta mogu već danas da uradim da mi dete bude uspešnije u učenju?

Deca koja čitaju radi uživanja imaju bogatiji rečnik, bolju veštinu pisanja, bolju sposobnost razumevanja gradiva i bolje prosečne ocene iz gotovo svih predmeta.

Dece koja ne čitaju, osim kad moraju, je četvorostruko više nego pre 40 godina, praktično trećina. Čitanje iz zadovoljstva je jedan od najvažnijih preduslova za uspeh obrazovanja, a samo 14% dece to danas čini svakodnevno (Jean Twenge, Generations: The Real Differences… 2023)

Zašto je uopšte važno da deca čitaju i onda kada to nije „pod moranje“?

– čitanje radi uživanja je važnije za uspeh u obrazovanju nego socioekonomski status porodice.

– deca koja čitaju radi uživanja imaju bogatiji rečnik, bolju veštinu pisanja, bolju sposobnost razumevanja gradiva i bolje prosečne ocene iz gotovo svih predmeta.

– dete koje je nema dovoljno bogat rečnik teže savladava učenje čitanja, i još teže razume lekcije koje čita, jer mu je radna memorija suviše preopterećena dešifrovanjem značenja reči da bi moglo da razume smisao rečenica. Potrebno je da znamo oko 98% reči u tekstu da bismo mogli da ga pratimo bez muke, kaže kognitivni psiholog Denijel Vilingem u knjizi “The reading Mind”.

– zahvaljujući čitalačkom iskustvu stiče se i osećaj šta određena reč znači u različitim rečeničnim konstrukcijama, što neiskusan čitalac teško savladava. Deca koja više čitaju vladaju i sposobnošću tzv. dubinskog čitanja, što znači da osim značenja reči imaju i dobro znanje o vezama između te i drugih reči, pa im treba manje vremena da obrade svaku pročitanu reč i procene kojoj kategoriji pripada, što znači da će bolje razumeti pročitani tekst.

– dete ne može jednako bogat rečnih da stekne slušanjem govora (uživo u razgovorima ili preko medija) zato što u pisanju koristimo bogatiji rečnik i više neobičnih reči.

– nije samo bitno da dete čita, već i šta čita. Ako ne čita redovno, neće moći da se uhvati u koštac sa ozbiljnijim knjigama, i neće imati toliko koristi od čitanja jer će čitati ispod svog uzrastnog nivoa.

– čitanje fikcije povećava našu sposobnost za empatiju jer učimo da sagledavamo stvari iz ugla junaka sa različitim osobinama i životnim okolnostima.

– deca čitanje mogu da zavole jedino čitajući. Neiskusnom čitaocu čitanje nije lako ni prijatno, i samo sticanjem čitalačkog staža ono postaje lakše.

– teško je motivisati decu na čitanje. Nagrađivanje čitanja uništava unutrašnju motivaciju i kratkog je roka.

– kako onda podstaći dete da čita? Ono će samo uzeti da čita jedino je čitanje najzabavnija od trenutno dostupnih aktivnosti, pa je ograničavanje vremena pred ekranom jedan od preduslova.

– važan je i porodični sistem vrednosti (mi smo porodica koja čita) ali i laka dostupnost knjiga – umesto da stalno podsećate dete da ide u biblioteku, vi mu „bacajte“ knjige u krilo redovno i uporno.

– čitajte im puno, i ne prekidajte kada nauče da čitaju sama, već nastavite, čitajte ono što im je još suviše zahtevno za samostalno čitanje.

– pomerite detetovo vreme za odlazak u krevet malo unapred, ali mu dozvolite da pola sata ili sat vremena u krevetu može da čita.

Autor: Jovana Papan

Izvor: jovanapapan.substack.com

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Ima li nade da će svi moji drugačiji jednom biti deca sveta

Sabiram utiske. Ogorčeno branim školu. Nije ona čarobni štapić koji može sve brljotine ovog društva poništiti, izglancati i napraviti poželjni model.

Podgorica: Manekeni iz Doma starih oduševili publiku (VIDEO)

Manekeni iz podgoričkog Doma starih održali modnu reviju i oduševili publiku

Međunarodni Dan pešačenja – aktivnost koja pomaže i fizičkom i mentalnom zdravlju

Međunarodni Dan pešačenja obeležava se svake godine 15. oktobra, a ova aktivnost preporuka je svih stručnjaka iz oblasti zdravlja

Da bi religija i vera opstale moramo da ih modernizujemo

"Da bi religija i vjera opstale moramo da ih osavremenjujemo. Moramo da ih modernizujemo, da bi postali dio života koji može da nas prati” - smatra prof. Dr Jasna Bajraktarević

Dermatolog o povezanosti kancera i gel laka

U svojoj oblasti je izuzetno cenjen stručnjak, Dr Nera Nejtan je više puta govorila za New York Times, HuffPost, Forbes.com, ABC News i tako dalje. Na svom Instagram profilu deli savete koji se tiču brige o koži i dermatologije.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img