Za pravilan razvoj govora i sitcanja znanja o jeziku kod dece, neophodno je na vreme ih upoznati osnovama govora i formiranja reči i rečenica, zbog čega stručnjaci preporučuju čitanje mališanima od najranijeg detinjstva.

Američka pedijatrijska akademija (AAP) objavila je preporuke o podsticanju pismenosti kod dece. Naime, ova institucija preporučuje da “pedijatri promovišu razvoj rane pismenosti u detinjstvu”, jer knjige su samo početak, kažu stručnjaci.
Pre gotovo pola veka, naučno posmatranje novorođenčadi i male dece dovelo je do zaključka da razvoj mozga nije bez razloga brz na početku života, već da reaguje na negu koju mu roditelji pružaju. S pojavom tehnologije snimanja mozga, ovi nalazi su sredinom devedesetih godina prošlog veka konačno počeli da privlače pažnju eksperata.
To je za mnoge iznenađenje – da čitaju bebama u prvih šest meseci života, a da to doprinosi njihovom razvoju mozga i, kasnije, akademskog uspeha! Ali, kao što svaki pedijatar zna, to nije dovoljno za uspeh.
Čak i u prvim nedeljama života, dete reaguje zahvaljujući interakcijama s roditeljima koje stimulišu rani razvoj mozga i kroz koje deca uče da se angažuju.
Kroz ovu komunikaciju deca razvijaju izvršne funkcije koje su im potrebne da bi školovanje prošlo što lakše. Na primer, sposobnost da se dete fokusira, produži pažnju i motivaciju i da koncentracija može da se nastavi sve do sledeće stranice počinje u krilu roditelja i zahvaljujući njihovoj ljubavi. Knjiga tako može da podstakne radoznalost i pitanja čak i pre nego što dete nauči reči, a razgovor o pročitanom može dovesti do učenja koje traje čitavog života.
Tokom prvih nedelja, meseci i godina života, ne postoje brza rešenja za razvoj mozga. Zbog toga što većina roditelja gotovo čitav dan provodi na poslu, veliki broj dece ne dobija potrebnu pažnju. Bebama i maloj deci su čitanje i druge interakcije neophodne čitavog dana, zbog čega treba da investiratimo ne samo u knjige već se posvetiti deci što više.
Izvor: Moj pedijatar
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Zašto je otuđivanje deteta psihološko nasilje
Zamislite sebe kao odraslu osobu, koja je bez svoje želje odvojena od nekoga koga voli. Oduzeta vam je...
Kad kažete “Vrati mu!”, da li stvarno to želite za svoje dete?
Piše: Irena Pilipović “Ko je “prvi počeo” je kod dece izrazito subjektivan doživljaj. Ja još nisam upoznao dete koje je prvo počelo.” Nenad Arsić Povela se, na jednom portalu za...
Pandemijske lekcije: Zbog više vremena sa porodicom, deca su bolje nego pre korone!
Anketiranje dece pokazalo je da su se tokom meseci provedinih u karantinu zbog pandemije osećala manje anksiozno nego ranije. Kada su ih pitali da navedu nešto što im se svidelo u...
10 preporuka kako da vodite razgovor sa detetom o seksualnom nasilju
Razgovor sa detetom o seksualnom nasilju treba da bude osmišljen kroz igru, bez zastrašivanja i pretnji. Treba da prati dete i da zadovolji njegovu potrebu za sigurnošću. Roditelji imaju puno...
Nema komentara.