Što manje igračaka – to više igranja

Primećujete da se vaša deca retko koriste igračke za igru iako ih imaju brdo? Saznajte zašto je to tako i koliko je igračaka zaista potrebno deci.

Sa ciljem da se deca što lepše zabave, da se lepo zaigraju i da im bude zanimljivo, roditelji neretko „zatrpavaju“ decu igračkama. Novim, drugačijim, do tada neviđenim.

Kada se negde ide – nose se igračke. One su nezaobilazne na putovanjima, letovanjima. Pa šta će deca da rade nego da se igraju? Moramo poneti igračke!

A da li je to zaista tako?

Da li su deci zaista potrebne igračke za igranje?

Upravo zato što ih stalno okružujemo igračkama ne dajemo im šansu da nam pokažu kako se igraju BEZ igračaka. Da li će uspeti da se zaigraju na plaži ako nemaju ceo set kantica, lopatica, grabuljica i ostale opreme?

Uostalom, još u najranijem periodu deca pokazuju svoja interesovanja, pa tako bebe i todleri često uzimaju baš ono što nisu igračke. Šta to znači? Kako nam nije jasno šta im je zaista potrebno da bi se zabavili?!

Foto: Unsplash/Sandy Millar

Što manje igračaka – to više igranja

Roditelji, budite slobodni da se vodite ovim ubuduće. To ne znači (samo) da ćete uštedeti novac na nove omiljene igračke, već ćete zaista uraditi nešto dobro za svoje dete. 

Osim što će vremenom prestati da kupovina nove igračke bude „događaj“ i jedina nagrada vredna lepog ponašanja, već ćete i manjak igračaka darivati kao poklon detetu – koje će sada (konačno) imati priliku da se slobodno igra i da koristi svoju maštu.

Ako ne verujete – odvažite se pa testirajte!

Neka jedan odlazak na igralište ili plažu (ili neko drugo mesto za igranje u pesku) bude bez i jedne igračke. Barem je one gomile koju vi, roditelji, spakujete, „znajući da će ih tražiti i da će im biti potrebne“. Kada se nađu u pesku bez svih tih pomagala u igranju (sa možda jednom lopaticom u ruci koju su poneli svojom voljom) – onda će do izražaja uspeti da izađe i ono što oni zaista umeju, a to je da se igraju!

Školjka, kamenčići, drvce, prstići… sve će to biti i više nego dovoljno oruđe za ono što oni žele da naprave. Uostalom, pustite ih i posmatrajte, pa će vam ubrzo biti jasno – igra duže traje kada nema igračaka!

Isto možete primeniti i u nekoj prostoriji u kojoj vole da provode vreme ili u svom ćoškiću za igranje. Dovoljno je da im obezbedite minimalan broj predmeta sa kojima se mogu igrati – bez opterećenja da to bude ona omiljena gomila i uz to još neka nova igračka koja će „skrenuti pažnju i podstaći na novu vrstu igre“.

Foto: Unsplash/Ostap Senyuk

Deca će se svakako igrati – to im je posao

Sa ili bez igračaka – deca će se igrati. Njima je igra i maštanje, njima je igra i izmišljanje, pričanje, trčanje, skakanje. A ujedno – to je sve ono što im je potrebno da se razvijaju, uče, savladavaju nove prepreke i podstiču svoj razvoj na najbolji mogući način.

Nekad će im biti potrebna neka igračka. Neke igračke će zaista biti korisne. Ali isto tako – neke će biti samo jednokratna zabava bez ikakvih značajnih uticaja, pa je isto da li je tu ili nije.

Uostalom, deca su deca i njima je ceo svet jedno veliko igralište!

Izvor: Detinjarije.com

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Puno današnjih problema je nastalo u detinjstvu – prof. dr. sc. Jasna Bajraktarević

Koliko neki osećaji koji su nastali još u detinjstvu mogu da utiču na naš odrasli život?

Da li je u redu da čitate poruke svoje dece?

Odgovor na ovo pitanje nije jednostavan „da“ ili „ne“. Starost, okolnosti i drugi faktori značajno utiču na donošenje ove odluke.

Plata za „baka servis“ – da li je to dobar način da se pomogne roditeljima?

U Švedskoj je donet Zakon prema kom će roditelji moći da deo svog plaćenog odsustva sa posla zbog deteta prenesu na drugo lice, čime bi bake i deke mogli da dobiju "platu" za čuvanje unuka

Nađite još 16 sati u danu da se izglačate i ne strašite svijet tim vašim potrebama, draga gospođo

Nisi baš najbolje društvo socijalnim radnicama. Tvoj bivši muž je stigao na vrijeme. Divanio je. Nije ni ljut ni ogorčen nije uplašen... Ne treperi kao ti.

Dopis Ministarstva školama koje su štrajkovale: „Zabranjeno je obaveštavati roditelje da deca ne dolaze u školu i pozivati ih na proteste“

Ministarstvo prosvete uputilo je Dopis direktorima srednjih i osnovnih škola u Srbiji, a u vezi sa obustavom rada do koje je, prema rečima ministarke, došlo u oko 35% škola u Srbiji.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img