Što više grlite svoju bebu, to će njen mozak imati više koristi, kaže studija

Nijedan roditelj ne zaboravlja prvi zagrljaj sa bebom, a istraživanje pokazuje da ti najraniji zagrljaji pojačavaju moždane reakcije i pomažu u prevazilaženju trauma koje novorođenče može doživeti.

Mi roditelji se često osećamo kao da nam srce poraste svaki put kada zagrlimo svoju decu, ali istina je da njihov mozak raste još brže od naših dodira.

Istraživanje koje je sprovedeno na 125 dece koja su rođena u terminu i prevremeno rođene dece u Nacionalnoj dečijoj bolnici u Kolumbu, Ohajo, otkrilo je da rani, nežni izlivi naklonosti roditelja i negovatelja imaju trajne efekte na način na koji bebin mozak reaguje na nežan dodir. To znači da bi rano izlaganje zagrljajima moglo pomoći prevremeno rođenim bebama da osete naklonost kao prijatnu, a ne pretešku, istovremeno podstičući pozitivne reakcije mozga.

- Advertisement -

Svako ko je bio u porodilištu u poslednjoj deceniji nije nimalo sumnjao o prednosti prsa na prsa i kontakt kože na kožu, ali ove nove informacije dokazuju da sati provedeni mazući se na maminim i tatinim grudima mogu čak da ugroze prevremeno rođene bebe.

Istraživači su koristili EEG mrežu razvučenu nad bebinom glavu za merenje moždanih reakcija. Mališani su ih dodirnuli blagim vazduhom pre nego što su ih poslali kući iz bolnice. Bebe koje su rođene u terminu su doživele snažniji odgovor mozga od prevremeno rođenih, i prerano rođenih beba, one koji su morali da trpe bolne medicinske procedure nedugo nakon rođenja imali su najslabije reakcije mozga.

Istraživači su bili iznenađeni kada su otkrili da na percepciju u dodiru mogu uticati rani medicinski postupci (pošto često primaju lekove protiv bolova). Ali dobra vest je da zagrljaji mogu da pomognu u suzbijanju negativnih iskustava.

Istraživanje je pokazalo da što je više podrške dobijala prevremeno rođena beba od roditelja ili odgovora, jači su bili njihovi odgovori na mozgu.

Prema jednom od autora, dr Natalije Maitre, istraživanje pokazuje da je nega kože na kožu apsolutno neophodna za bebe koje provode dugo vremena u neonatalnom odeljenju intenzivne nege. Kad beba dugo ostane na odeljenje neonatologije, mama i tata nisu uvek dostupni za obavljanje zagrljaja.

„Kada roditelji to ne mogu, bolnice gledaju da razmotre profesionalne i fizikalne terapeute kako bi pružili dodire, ponekad izostali iz bolničkog okruženja“, kaže Maitre za Science Daily.

- Advertisement -

Za roditelje koji su u mogućnosti da budu prisutni na neonatologiji, pružanje samih dodatnih nežnih dodira može biti način da se malo kontroliše u situaicji koja često čini da se mame i tate osećaju prilično bespomoćno.

Znanje da nežni zagrljaji mogu da pomognu u sprečavanju uboda igle je samo još jedan razlog da roditelji što je moguće više prigle svoje dete – nije da im je potreban drugi razlog.

Mi roditelji se često osećamo kao da nam srce postaje veće svaki put kada zagrlimo svoju, ali istina je da im mozak raste još brže od naših veza.

Istraživanje koje je sprovedeno na 125 dece, rođene u terminu kao i prevremeno rođene dece u Nacionalnoj dečijoj bolnici u Kolumbu, Ohajo, otkrilo je da rani, nežni izlivi naklonosti roditelja i negovatelja imaju trajne efekte na način na koji bebin mozak reaguje na nežan dodir. To znači da bi rano izlaganje zagrljajima moglo pomoći prevremeno rođenim bebama da osete naklonost, i prepoznaju je kao prijatnu, istovremeno podstičući pozitivne reakcije mozga.

Svako ko je bio u porodilištu u poslednjoj deceniji nimalo ne sumnja u prednosti dodira prsa na prsa i kontakta kože na kožu, ali nove informacije dokazuju da sati provedeni u maženju na maminim i tatinim grudima mogu da utiču na prevremeno rođene bebe.

Istraživači su koristili EEG mrežu razvučenu nad bebinom glavom, za merenje moždanih reakcija, pre nego što je otpuste iz bolnice. Bebe koje su rođene u terminu su doživele snažniji odgovor mozga u odnosu na prevremeno rođene bebe, koje su morale da trpe bolne medicinske procedure nedugo nakon rođenja i imale slabije reakcije mozga.

- Advertisement -

Istraživači su bili iznenađeni kada su otkrili da na percepciju dodira mogu uticati rani medicinski postupci (pošto nedonoščad često primaju lekove protiv bolova). Ali dobra vest je da zagrljaji mogu da pomognu u suzbijanju negativnih iskustava.

Istraživanje je pokazalo da što je više podrške dobijala prevremeno rođena beba od roditelja, jači su bili njeni odgovori na mozgu.

Prema jednom od autora, dr Natalije Maitre, istraživanje pokazuje da je kontakt koža na kožu apsolutno neophodan za bebe koje provode dugo vremena u neonatalnom odeljenju intenzivne nege. Kad beba dugo ostane na odeljenju neonatologije, mama i tata nisu uvek dostupni za zagrljaje.

„Kada roditelji to ne mogu, bolnice gledaju da razmotre profesionalne i fizikalne terapeute koji bi pružili dodire, koji ponekad izostaju u bolničkom okruženju“, kaže Maitre za Science Daily.

Za roditelje koji su u mogućnosti da budu prisutni na neonatologiji, pružanje nežnih dodira može biti način da se kontroliše situacija u kojoj se mame i tate često osećaju prilično bespomoćno.

Saznanje da nežni zagrljaji mogu da pomognu u sprečavanju bola pri ubodu igle je samo još jedan razlog da roditelji što je moguće češće prigle svoje dete – nije im potreban drugi razlog.

Mi roditelji se često osećamo kao da nam srce poraste svaki put kada zagrlimo svoju decu, ali istina je da njihov mozak raste još brže od naših dodira.

Izvor:  Ringeraja

spot_img

Najnovije

Dejan Vuk Stanković: Deca imaju motivaciju da dolaze u školu, nastavnici ih na adekvatan način motivišu

Ministar prosvete prof. dr Dejan Vuk Stanković posetio je danas Osnovnu školu „Starina Novak“ u Beogradu gde je obišao učenike osmog razreda koji danas polažu test iz matematike u okviru probnog završnog ispita.

Jedan od modela nadoknade nastave u školama – više nastavnika u učionici tokom časova?

Mnoge osnovne i srednje škole u Srbiji nakon višemesečnih blokada nastavile su svoj rad, a sada je stigao i novi predlog za nadoknadu nastave koji do sada nije bio u opticaju.

Onlajn nastava u 20 visokoškolskih ustanova

Saglasnost za izvođenje onlajn nastave dobilo je 20 fakulteta i visokih škola u Srbiji, saopštilo je Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT).

Zašto je lepo biti prosečan

Biti prosečan postalo je tiho razočaranje u svetu opsednutom izuzetnošću. Od petica u osnovnoj školi, do plaketa za „radnika meseca“, i od pažljivo stilizovanih Instagram objava do jurnjave za tim da postanemo „najbolja verzija sebe"...

Topljenje stotina ledenih figura: umetnički prikaz prolaznosti Néle Azevedo

Prolaznost kao centralna inspiracija za umetnička dela Nele Azevedo

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img