Uveliko je počelo kićenje novogodišnjih jelki, prirodnih ili veštačkih. Ukoliko se odlučite za kićenje prirodne evo šta treba da znate kako biste je sačuvali da bude lepa tokom praznika i zdrava za sadnju na stalno mesto:
- Prilikom kupovine novogodišnjeg drveta sa busenom, najčešći izbor su Smrče (Picea), koje kasnije nakon sadnje na otvorenom, odlično podnose gradske uslove sredine. Najčešći izbor su obična Jela, Smrča, srebrna Smrča, Pančićeva omorika. Birajte provereno dobre sadnice koje se mogu kupiti u rasadnicima, na pijacama i birajte one koji imaju što veći busen.
- Kada ste odabrali vrstu i veličinu drveta sa busenom, možete ga posaditi u saksiju većih dimenzija sa kvalitetnim supstratom. Nakon sadnje u odgovarajuću posudu, potrebno je da biljku adaprirate na zatvorene uslove sredine. Par dana biljku treba držati u hodniku ili nekoj hladnijoj prostoriji u domu pre unošenja u prostoriju koja se greje. Biljku treba zaliti kako bi joj supstrat bio vlažan.
- Nakon perioda adaptacije potrebno je da odredite mesto gde će biljka biti tokom praznika jer je bitno da bude udaljena od grejnog tela. U zavisnosti od temperature i vlažnosti vazduha, održavajte supstrat umereno vlažnim – a posebnu pažnju obratite na ukrase, lampice, kablove i struju.
- Kada se praznici završe i izabrani četinar raskiti, adaptirajte ga na promenu sredine. Ponovo par dana čuvajte biljku u nekoj prostoriji koja se ne greje ili u hodniku – idealno na mestu gde je boravila pre nego što je ušla u toplu prostoriju.
- Za sadnju na stalno mesto, važno je da temperatura bude iznad nule, da tlo ne mrzne. Vodite računa da sadnicu posadite na odgovarajuće mesto gde će imati dovoljno mesta da se raširi i dostigne svoju punu zrelost.
Praznici su sjajno vreme da pokrenemo ideje o boljem sutra – pa je tako i Nova godina često momenat za planiranje odluka koje će učiniti da naredna godina bude bolja nego ova. Ukoliko se odlučite da ove godine kupite prirodnu jelku – poslušajte savete koje nam je dala Milica, a nakon što se praznici završe – pronađite najbolje mesto za sadnju svoje jelke.
„Školska i vrićka dvorišta uvek su dobra ideja pogotovo ako nemate svoje dvorište gde biste je mogli posaditi“ – dodala je Milica.
Milica Ivanišević je autorka sadržaja na Instagram profilu @horti.kulturno i diplomirani je inženjer hortikulture – osnovne i master studije završila je na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu. Predaje stručne predmete u Poljoprivrednoj školi u Futogu. Mama je troje dece i uživa u tome da pomaže u ozelenjavanju učionica u kojima borave njena, ali i druga deca. Stručnjak je u planiranju i održavanju okućnica, terasa i balkona, a često govori na temu značaja biljaka i o tome kako da sačuvamo zelenilo koje nas okružuje.
View this post on Instagram
Izvor: Detinjarije.com