Postoje lekovi koje deci nikako i nikada ne biste smeli da dajete, da ne govorimo koliko je opasno ukoliko se vaše dete dokopa kutije s vašim lekovima.

Lečiti dete na svoju ruku ponekad može biti jako opasno. Evo koje lekove ne biste smeli da dajete mališanima mlađim od tri godine.
U čestoj dilemi hoćete li ići kod doktora za svaku sitnicu koja se dogodi vašem detetu, hoćete li pristati na učestalo korišćenje antibiotika bez da ste prethodno radili sve analize koje će upućivati na to ima li vaše dete virusnu ili bakterijsku upalu, kao i hoćete li dugotrajno koristiti lekove za koje smatrate da jednostavno ne mogu odmoći vašem detetu, roditelji nekada najbolje znaju sami.
Postoje roditelji koji će svoju decu najčešće lečiti na svoju ruku, postoje oni koji će slepo verovati doktorima i biti s njima u dosluhu na svakodnevnoj bazi, a postoje i oni koji će na bolest gledati prirodno – za veće stvari obratiće se doktoru, za manje će pokušati sami naći najbolji lek. Međutim, ukoliko vaše dete nije starije od dve-tri godine, stručnjaci nalažu veliki oprez jer lečiti tako malo dete na svoju ruku ponekad može biti jako opasno.
Naime, deca u tom uzrastu podložnija su negativnim reakcijama na neke lekove, postoje i oni koji se u tom uzrastu nikako i nikada ne biste smeli da dajete, da ne govorimo koliko je opasno ukoliko se vaše dete dokopa kutije s vašim lekovima.
Aspirin
Aspirin je jedan od lekova koje nikada ne biste smeli dati svom malom detetu, a čak kažu da je starosna granica za uzimanje aspirina 19 godina kako bi se isključila mogućnost od dobijanja, recimo, Rejevog sindroma – potencijalno smrtonosne bolesti od koje obolevaju deca do 15 godina starosti, a koja može uticati na teška oboljenja mozga i jetre, te tako prouzrokovati hipoglikemiju.
Osim samog “pravog” Aspirina postoje i mnogi lekovi na njegovoj bazi, odnosno oni koji u sebi imaju acetilsalicilnu kiselinu pa zato pripazite i na to.
Deci u ovom uzrastu najčešće se prepisuju lekovi na bazi ibuprofena, ali ukoliko vaše dete pati od neke hronične bolesti (astma, problemi s bubrezima, čirevima, jetrom) tada se svakako posavetujte s lekarom oko korišćenja ibuprofena.
Razni lekovi protiv kašlja
Sirupi, granule, praškovi, lekovi… U apotekama možete kupiti na desetine različitih preparata za sve vrste kašlja. Međutim, pedijatri Američke akademije kažu da zapravo gotovo nijedan takav lek neće pomoći malom detetu da mu se umiri kašalj. Kašalj će proći sam od sebe, kada sazri, a korišćenje raznih preprarata, sa druge strane, može biti čak i štetno ukoliko se daje ili predugo, ili prečesto.
Ista je stvar i s lekovima za želudac, proliv, osip, svrab, jer svi oni osim blage pomoći nose potencijalne opasnosti u vidu nuspojava koje će štetiti zdravlju deteta. Za sve ove blaže boljke pedijatri zapravo savetuju kućnu medicinu i strpljenje.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Nestašica antibiotika za decu u evropskim apotekama
Problemi u lancu snabdevanja antibioticima u Evropi, pre svega amoksicilina, primorali su vlasti širom kontinent da preduzme vanredne mere kako bi obezbedile dovoljne količine lekova za sve pacijente. Najveći problem...
Direktorka “Batuta”: Roditelj ne može da odbije vakcinaciju, kazne i do 150.000 dinara
Navela je da je u 2021. svega 74,8 odsto dece do dve godine vakcinisano tom vakcinom, a drugom dozom 85,8 odsto. Jovanović je za "Politiku" rekla da je od kraja...
Male boginje mogu biti fatalne po dete – kako prepoznati prve simptome
Zbog potvrđenih prvih slučajeva malih boginja, Zavod za javno zdravlje Požarevac prijavio je epidemiju u Smederevu, a Institut Batut pooštrio mere nadzora. Stručnjaci upozoravaju da će broj zaraženih u Srbiji...
Potvrđena četiri slučaja malih boginja u Srbiji
Institut za javno zdravlje Srbije „Milan Jovanović Batut” objavio je danas da je u referentnoj laboratoriji za morbile Instituta za virusologiju, vakcine i serume „Torlak” potvrđeno prisustvo morbila kod četiri...
Nema komentara.