Novo istraživanje utvrdilo je da dečaci i devojčice imaju različita interesovanja kada su igračke u pitanju, bez obzira na uzrast, mesto i uslove odrastanja.

Objavljena u časopisu Infant and Child Development, studija je pokazala da deca većinom teže da se igraju igračkama koje su namenjene njihovom polu. Tako se dečaci igraju sa tzv. “muškim” igračakama a devojčice sa “ženskim”.
“Za neke je ovo pitanje kontroverzno, budući da veruju da takve razlike ne treba da postoje. Za druge je trivijalno, jer smatraju da je razlika među interesovanjima dečaka i devojčica više nego očigledna,” kazao je Džon A. Beri sa Instituta za žensko zdravlje pri Londonskom univerzitetskom koledžu.
“Za ovu temu zainteresovao sam se proučavajući sindrom policističnih jajnika (PCOS), stanje u kom žene imaju blago povišeni testosteron. Uzrok sindroma nije utvrđen, ali iz istraživanja na životinjama znamo da je ženski fetus tokom trudnoće izložen višem nivou testosterona ukoliko majka pati od sindroma, što utiče na to da kasnije razvije isti poremećaj,” objašjava on i dodaje da “kada imamo ovaj povišeni testosteron kod devojčica, pojavljuje se i povećano interesovanje za tzv. muške igračke.”
Za potrebe ove studije naučnici su sproveli meta-analizu 16 studija iz perioda od 1980. do 2016, na ukupno 787 dečaka i 813 devojčica od 1 do 8 godina, iz SAD, Kanade, Evrope, Izraela i Kine.
Na razlike u interesovanju za igračke nije uticalo prisustvo ili odsustvo odraslih, nivo rodne jednakosti u društvu, godina publikacije ili prisustvo rodno neutralnih igračaka.
“Danas je moda govoriti da je rod puki društveni konstrukt. Zapravo, u pitanju je mešavina bioloških i društvenih uticaja, i mislim da naša studija potvrđuje ovaj stav,” rekao je Beri.
Prethodne studije pokazale su da deca čak i u uzrastu od 9 meseci već pokazuju naklonost prema igračkama karakterističnim za svoj pol.
“Istraživanja rodnih razlika često su predmet kritika i moralnih osuda, jer se misli da su priče o biološkim razlikama među polovima loše za društvo. Kao naučnik koji vreduje činjenice smatram da treba da razmišljamo o korisnim stranama ovih saznanja, na primer o boljem razumevanju sindroma policističnih jajnika,” zaključuje on.
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Pandemijske lekcije: Zbog više vremena sa porodicom, deca su bolje nego pre korone!
Anketiranje dece pokazalo je da su se tokom meseci provedinih u karantinu zbog pandemije osećala manje anksiozno nego ranije. Kada su ih pitali da navedu nešto što im se svidelo u...
10 preporuka kako da vodite razgovor sa detetom o seksualnom nasilju
Razgovor sa detetom o seksualnom nasilju treba da bude osmišljen kroz igru, bez zastrašivanja i pretnji. Treba da prati dete i da zadovolji njegovu potrebu za sigurnošću. Roditelji imaju puno...
Samopoštovanje i samoispoljavanje – sržne potrebe svakog deteta
Naše detinjstvo ne mora da bude savršeno da bismo bili u dovoljnoj meri dobro prilagođeni odrasli...
Autonomija – osećaj da smo dovoljno bezbedni da smelo iskoračimo u svet
Autonomija je sposobnost da se odvojimo od roditelja i funkcionišemo nezavisno kao i drugi ljudi naših godina. To je sposobnost da napustimo roditeljski dom, stvorimo vlastiti život, identitet, te vlastite...
Nema komentara.