Otac nije neko ko svoju decu treba da stavlja u kalup i proizvodi savršena ljudska bića po svom ukusu… on treba da brine da su živa, zdrava i voljena, i da porastu u ljude kakvi po svojoj prirodi već jesu.

Biti otac znači biti tu za svoju decu, dok im jednog dana više ne budete potrebni, da bi im jednom to opet postali. A to nije nezahvalan posao, jer će vam deca zahvaljivati svakog dana svojom ljubavlju, svojim prisustvom, svojim osmesima.
Piše: Leo Babauta
Otac sam preko 21 godinu, imam šestoro dece i uživao sam u svakom haotičnom trenutku očinstva.
Moj mlađi brat će ovog meseca postati otac, i veoma je uplašen zbog toga. Brine se da li će biti dobar otac ili ne.
Ono što mogu da mu kažem je da to, što sam postao otac, bila jedna od najstrašnijih stvari koje sam iskusio u životu. Odjednom, sa 19 godina, bio sam odgovoran za jedan krhki ljudski život, tako dragocen i mio a tako sićušan i slab. I bio sam potpuno nepripremljen – niko me nije učio u školi šta da radim, a do tada sam iskusio malo životnih lekcija.
Pročitajte i: Ber Grils: Hvala tata, što si me naučio da mogu da istrajem!
To je bilo i najstrašnije ali i najdragocenije iskustvo koje sam ikada doživeo.
Više mi je donelo nego ženidba, trčanje ultramaratona, započinjanje uspešnog biznisa i pomaganje hiljadama ljudi da vodeći se mojim primerom promene svoje živote.
Da budem iskren, u početku sam bio očajan otac.
Moj najveći problem, osim što pojma imao nisam šta radim, bio je moj “ja znam najbolje” stav. Smatrao sam da moje dete treba da radi stvari onako kako ja kažem i da postane osoba kakvu sam ja zamislio. Sada znam koliko je to bilo glupo, ali tada mi je taj stav doneo mnogo konfliktnih situacija.
Pročitajte i: 6 saveta tatama za dobar odnos sa decom
Danas, oca vidim ne kao vajara koji decu oblikuje od meke gline, već kao “mačkara” koji brine o svojim ljubimcima. Otac nije neko ko svoju decu treba da stavlja u kalup i proizvodi savršena ljudska bića po svom ukusu… on treba da brine da su živa, zdrava i voljena, i da porastu u ljude kakvi po svojoj prirodi već jesu.
Za mlade muškarce koji postaju očevi, i mlade žene koje postaju majke (jer nema mnogo razlike među njima, osim anatomske)… evo mojih razmišljanja na temu “sakupljanja mačaka”. Imajte u vidu da sam iznova i iznova činio suprotno onome što sad znam, i da sam ove lekcije naučio na teži način.
Vaš prvi posao je da ih volite. I da im se nađete kad treba. To je vaša najvažnija dužnost. Naravno, treba da brinemo o tome da su bezbedna, nahranjena, obučena i da su im pelene suve, ali to nije toliko teško. Ono što je zaista važno je da dete izraste u osobu koja je voljena. To je već teže, jer mislimo da time što smo roditelji, imamo pravo da teramo dete da se ponaša kako mi želimo, da postane ono što smo mu zamislili, i zbog toga pritiskamo, sudimo, imamo određena očekivanja, besnimo, dižemo zidove između naših i njihovih srca. A zapravo nas sve te stvari odvraćaju od naše glavne dužnosti: da ih volimo.
Ako na kraju života možete da kažete da ste bili tu za svoje dete i da se osećalo voljenim, onda ste uspeli.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: RODITELJSTVO
Idi uvek prometnim ulicama, ne pričaj sa strancima… Video mame i ćerke koji objašnjava KAKO da dete bezbedno ide od kuće do škole
Mama Elena došla je iz Rusije, a na svom Instagram profilu @tsarkova_elena i YouTube kanalu deli sadržaj koji može biti od velike pomoći svima koji su se tek doselili u...
Tata Milorad: Ja, Tesla i Edison zbunjeni – ali konačno sam dobio 5 iz tehničkog
Sutra idem u školu po ocjenu, sješću u klupu, a sina poslati da radi moj posao 45 minuta, jer sam ja radio njegov (nije kriv, ali da shvati kako je...
MALA DECA I VREME ZA SEBE – kako ćeš u starosti gledati na ovo doba?
Kada ideš negde sa detetom, na more recimo ili na neku proslavu... Recimo da ideš na more... Možeš se truditi da ugrabiš tokom dana neko vreme za sebe, da prošetaš...
Uspostavljanje granica kod dece – kada i kako početi?
Čim prohoda, dete će početi da istražuje svet oko sebe na nov način. To je i vreme za vaša prva ozbiljna ograničenja. Kada nauči da izbegava kućne "pecbocsec" potencijalne opasnosti,...
Ovaj tekst treba da pročita i psiholog Zoran Milivojević, da se potrudi dobro da ga razume, da ne bi iznosio stavove na osnovu polučinjenica i ne sagledavajući celinu stvari.