„Sve sam podredila detetu, nemam vremena ni da se istuširam“

Konstantno stavljanje tuđih potreba ispred sopstvenih (pa i kad je taj neko vaše dete) nije ni tolerantnost, ni nesebičnost niti dobrota, već loša briga o sebi.

Varijante

  1. Nemam vremena ni da se istuširam.
  2. Ja nisam bitna…
  3. Ništa mi nije teško da uradim za dete.

 Primeri:

  • Mami troipogodišnje Iskre došla je kuma na kafu. Međutim, Iskra insistira da sve tri – ona, mama i mamina kuma – boje bojanku. Iskrina mama je za takve prilike kupila veliku bojanku. Kuma i ona su odustale od kafe i rade ono što Iskra želi – boje.
  • Sofijina (5 godina) mama budi supruga koji drema po dolasku s posla po podne i traži da sa Sofijom slaže kockice da detetu ne bi bilo dosadno.

Namera

  1. Smatrate da je u roditeljstvu neophodna spremnost roditelja na stalno žrtvovanje radi detetove dobrobiti
  2. Smatrate da su za dobrog roditelja uvek i u svakoj situaciji potrebe deteta ispred sopstvenih.

Činjenice

Na svetu ne postoji bespomoćnije mladunče od čovekovog. Potrebe novorođene bebe su velike: hranjenje na svakih nekoliko sati, skoro neprekidni telesni kontakt kada bebu nosimo ili mazimo kako bi se ona umirila ili kako bi joj se umanjile tegobe poput grčeva, hranjenje i presvlačenje više puta tokom noći… Roditelji koji se sa ovakvim repertoarom aktivnosti suoče nesumnjivo podnose veliku žrtvu i sigurno je da su neispavani i premoreni. Ali oni su i spremni na te napore jer su bebine potrebe u tom periodu takve. Ipak, tokom odrastanja očekivano je da se postepeno uspostavlja određena ravnoteža između detetovih i roditeljskih potreba. Ako su roditelji bili spremni na nespavanje i česta buđenja tokom prvih meseci detetovog života, da li je neophodno da se to protegne na nekoliko godina? Da li je roditelj deteta koje ima dve­-tri godine sebičan ako želi da prespava veći deo noći, sam, u svom krevetu? Da li roditelj petogodišnjaka može da obavi telefonski razgovor ili razgovara s partnerom bez detetovih upadica? Da ode na čas joge bez svoje četvorogodišnje ćerke i pored toga što ona zbog toga plače?

Iako dete volimo najviše, potrebno je da prepoznamo i svoje potrebe i da brinemo o sebi. Ne samo što ćemo se bolje osećati već ćemo tako i detetu pružiti veoma važnu lekciju – da briga o sebi ne znači biti sebičan. U zavisnosti od procene situacije, ponekad ćemo zaista staviti potrebe deteta ispred svojih, bez obzira na uzrast. Ali ne uvek. Upravo kao što ni konstantno stavljanje tuđih potreba ispred sopstvenih (pa i kad je taj neko vaše dete) nije ni tolerantnost, ni nesebičnost niti dobrota, već loša briga o sebi.

- Advertisement -

Da li sam na pogrešnom putu?

  • Dete je sasvim malo, ne oseća se dobro ili se nalazi u nekoj zahtevnoj situaciji i vi ste sve podredili detetovim potrebama – NISTE na pogrešnom putu.
  • Ponekad, kad vidite da je detetu važno, vi se poigrate ili popričate s njim iako ste umorni ili neraspoloženi – NISTE na pogrešnom putu.
  • Dete spava s vama u krevetu jer se tako svi bolje naspavate i to vam odgovara – NISTE na pogrešnom putu.
  • Dete spava s vama u krevetu, a to vama ili vašem partneru ne odgovara – JESTE na pogrešnom putu
  • Prekidate odmor ili bilo koju svoju aktivnost uvek kada dete nešto želi od vas – JESTE na pogrešnom putu.
  • Osećate se krivim ako iz nekog razloga niste u stanju da obezbedite detetu sve što želi – JESTE na pogrešnom putu.

Ponašanje deteta

  • Dete može imati teškoće u odlaganju zadovoljenja svojih potreba. Želi sve sada i odmah.
  • Dete može često ispoljavati nestrpljivost i snižen prag frustracione tolerancije u odnosu na ponašanje koje je očekivano za taj uzrast.
  • Dete može biti sklono težoj kontroli impulsa i čestim napadima besa.
  •  Iako pojavom deluje samouvereno, dete je u suštini nesigurno i anksiozno.
  •  U odnosu s vršnjacima dete može ispoljavati egocentričnost i sebičnost

 Mogući ishodi

  • Nizak prag frustracione tolerancije
  • Nespremnost za napor i neprijatnosti
  • Loš razvoj radnih navika
  • Nedostatak upornosti i sposobnosti istrajavanja u aktivnostima, lako odustajanje
  • Nisko samopouzdanje
  • Narcizam
  • Slabije razvijene socijalne veštine
  • Nedostatak empatičnosti

SAVET

  • Razvijajte spremnost da prepoznajete svoje potrebe, pa i one osnovne – kada ste veoma umorni, gladni ili vam je potrebno da se osamite, prošetate, odete na kafu s prijateljicom.
  • Prisetite se toga da to što ste postali roditelj ne znači i da ste prestali da budete partner, prijatelj, brat, se­stra ili osoba koja voli svoj posao, koja voli da ode na trčanje i sl.
  • U skladu sa uzrastom deteta i sa okolnostima, odre­dite prioritete: Da, dete bi volelo da pravimo zamak od kockica, ali sam baš umoran, prijalo bi mi da či­tam. Dete će zbog toga biti nezadovoljno?Pa okej, ništa strašno, neće mu ništa faliti da malo bude nezadovoljno. Ili umesto: Konačno je zaspao, umoran sam, ali imam gomilu sudova da operem. Glupo mi je da nekoga molim za pomoć, znam da to ipak mogu, može i ovako: Konačno je zaspao, umoran sam. Idem da dremnem. Zamoliću sestru da mi pomogne sa sudovima kasnije.
  • To što ste postali roditelji ne znači da ste dobili natprirodne moći. Tražite pomoć od bliskih ljudi, a ponekad istrpite i nezadovoljstvo svog mališana. Malo nezadovoljstva nikome nije naškodilo!

 

PORUKA: „U slučaju pada pritiska u kabini maske će ispasti iz ležišta. Masku prvo stavite sebi, a tek onda detetu.“ U uputstvima stjuardese u avionu nalazi se odlična poruka o roditeljstvu: da biste mogli da brinete o detetu, prvo se pobrinite za sebe.

 

Zasto ne treba da budete savrsen roditelj Korice

Zašto ne treba da budete savršen roditelj naziv je novog priručnika Nevene Lovrinčević, psihologa i autora nekoliko korisnih knjiga namenjenih roditeljima u izdanju Kreativnog centra.

Prema autorkinim rečima, ova knjiga nije za one koji žele da postanu savršeni roditelji – jer roditelj koji ne pravi greške ne postoji – već za one koji žele da neka svoja uverenja i ponašanje preispitaju kako bi za izazove roditeljstva pronašli prava rešenja i svoj odnos s detetom učinili funkcionalnijim.

- Advertisement -

Ne postoji nijedan put ka tome da postanete savršen roditelj, ali milion njih da budete dobar roditelj.

Izuzetno koristan priručnik o izazovima savremenog roditeljstva!

 

Psiholog Nevena Lovrinčević: Batalite IQ deteta već ga pošaljite napolje da se igra

spot_img

Najnovije

Igre koje razvijaju logičko razmišljanje kod dece predškolskog uzrasta

Razvoj logičkog mišljenja kod predškolske dece ključan je temelj za uspešno snalaženje u školskim obavezama i svakodnevnom životu.

Omiljeno prolećno cveće u baštama

Proleće je period kada se bašte ponovo bude, a ljubitelji cveća kreću sa sadnjom biljaka koje će krasiti dvorišta, terase i prozore tokom toplijih meseci.

Orhideja – cveće koje voli pažnju: Evo kako da je negujete i održavate da bi što lepše cvetala

Orhideja je jedna od najčešćih i najlepših sobnih biljaka koja krasi mnoge domove.

Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom: Višak hromozoma ali i ljubavi

Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom obeležava se od 2012. godine svakog 21. marta

SVETSKI DAN ŠUMA – dan kad slavimo pluća naše planete

Ovogodišnja poruka glasi: „Šume i zdravlje“ – jer zdrave šume znače zdrav život za ljude i celu planetu

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img