Sve više dece sa poremećajima u govoru

U svakoj generaciji susrećemo sa sa više dece koja imaju govorne poremećaje koje prate i kasnije poremećaji u pisanju, čitanju i izražavanju, pamćenju i pažnji

SOMBOR -U somborske škole sve više dece dolazi sa poremećajima u govoru. Danak je to savremenim trendovima i činjenici da roditelji sve manje vremena provode sa svojom decom.
Slobodanka Todorović učiteljica je 30 godina i izvela je do sada osam generacija, a u svakoj generaciji koja dolazi više je dece koja imaju poremećaje u govoru.

„Svake četvrte godine dobijamo nove prvake i u svakoj generaciji susrećemo sa sa više dece koja imaju govorne poremećaje koje prate i kasnije poremećaji u pisanju, čitanju i izražavanju, pamćenju i pažnji“, kaže učiteljica Todorović.

- Advertisement -

„Neka deca počinju da govore kasno, oko treće godine. Nepravilno izgovaranje određenih glasova, mucanje, usporen ili prebrz govor, zamena određenog glasa nekim drugim glasom ili upotpunosti izostanak određenog glasa i svakako poremećaj čitanja i pisanja. To su poremećaji u govori sa kojima se sve više susrećemo“, kaže Meira Mrđenov, predsednica Podružnice psihiloga Zapadnobačkog okruga.

U Somborskom domu zdravlja rade dva logopeda, što je nije dovoljno.

„Zaista je to mali broj stručnjaka koji može da pomogne u razvoju govora i rešavanju tih poremećaja. Bilo bi dobro da škole imaju logopede, ili jednog logopeda na nekoliko škola. Škole su sredina u kojoj deca borave i bilo bi im lakše da u toj srediti rade i vežbe, nego da ih roditelji vode u dom zdravlja“, kaže Mrđenova.

Pedijatri i vaspitači u vrtićima prvi su koji treba da primete da dete ima problema u govoru, ali ipak se dešava da se roditeljima na te probleme pažnja skrene tek pri upisu u osnovnu školu.

Izvor: RTV

spot_img

Najnovije

Dr Đurić: Ko kupuje ono što mu ne treba na kraju će prodavati ono što mu je najpotrebnije. A isto je i sa vremenom…

Zato su prioriteti veoma važni. I postavljanje jasnih granica. I saznanje da se ne može sve...

Počela inspekcijska kontrola fakulteta u blokadi: Evo do kad će trajati i kolike su kazne

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović rekao je da je u utorak započet nadzor nad visokoškolskim ustanovama koje nisu odgovorile na dopis Ministarstva prosvete od 17. marta.

Prekretnice u razvoju dece do 6. godine – šta roditelji treba da znaju?

Prvih šest godina detetovog života predstavljaju temelje za njegov celokupan razvoj – fizički, emocionalni, kognitivni i socijalni. Svaka faza donosi nove veštine, izazove i prilike za učenje.

Školska fotografija ujedinila simpatije iz detinjstva posle 85 godina

Dvoje prijatelja iz detinjstva ponovo su se sreli posle više od 85 godina zahvaljujući staroj fotografiji iz škole.

Razvojni strahovi kod dece – šta roditelji mogu da očekuju?

Strahovi su prirodan deo odrastanja i javljaju se u različitim fazama detinjstva – od straha od odvajanja, preko mraka i zamišljenih čudovišta, do brige o uspehu u školi – a roditelji mogu igrati ključnu ulogu u njihovom prevazilaženju.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img