Švedski stručnjaci: Deca mlađa od dve godine ne smeju da gledaju u ekrane

Uprkos tome što se već dugo vremena zna za negativan uticaj ekrana i plave svetlosti na razvoj dece, roditelji vrlo često ne poštuju savete.

Maloj deci mlađoj od dve godine ne bi trebalo dozvoljavati da koriste pametne telefone, tablete ili da gledaju televiziju, navodi Švedska asocijacija pedijatara

Švedski stručnjaci takođe ističu da je deci od druge do pete godine dovoljno sat vremena dnevno da budu pred nekim ekranom, prenosi RTS.

- Advertisement -

Uprkos tome što se već dugo vremena zna za negativan uticaj ekrana i plave svetlosti na razvoj dece, roditelji vrlo često ne poštuju savete.

U novim smernicama švedski stručnjaci objašnjavaju da je ograničenje izloženosti ekranima ključno kao i učenje dece navikama zdrave ishrane ili bezbednosti u saobraćaju.

Nedavno su i zvaničnici u Danskoj objavili pravila da mlađima od dve godine treba dozvoliti korišćenje uređaja samo u „veoma specijalnim slučajevima“, poput onih koji imaju problem sa učenjem.

„Iako digitalni ekrani mogu da budu izvor korisnih informacija, zabave i nude mogućnost kontaktiranja drugih osoba, mladi mozgovi još nisu zreli da bi mogli da prime te korisne stvari“, ističu švedski pedijatri.

Deca koja često koriste pametne telefone, tablete ili kompjuterske ekrane su razdražljiva, imaju lošiju koncentraciju i sećaju se informacija dva puta kraće od dece koja ne koriste pomenute uređaje.

Studije su takođe pokazale da su deca koja provode dosta vremena ispred ekrana podložnija bihevioralnim problemima, pa čak i dečjoj depresiji.

- Advertisement -

Izvor: Nedeljnik

spot_img

Najnovije

‘Nekad je teško prepoznati ko je napisao sastav, učenik ili veštačka inteligencija’

Poslednjih nekoliko godina veoma su popularne aplikacije za dopisivanje, koje se koriste za svakodevne životne savete, ali i kao psihološka pomoć, što može da bude neodgovarajuće, upozoravaju psiholozi.

Jasna Barjaktarević: Uspešni ćete biti ako odgajite dete koje nije anksiozno

Kako izgleda slobodno dete i zašto je to najveći uspeh roditeljstva? Prof. dr Jasna Barjaktarević nas vraća osnovnim pitanjima identiteta, sreće i autentičnosti u odrastanju.

Može li četbot zaista da bude drug vašem detetu

Tinejdžeri i deca ne upotrebljavaju više veštačku inteligenciju samo za domaće zadatke, već i za savete o ljubavi, identitetu, pa čak i o mentalnom zdravlju", kaže Timea Kukla iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu u Srbiji

Ekskurzije pod lupom: Bezbednost na papiru, strah u autobusu

Vozilo mora imati potvrdu o tehničkoj ispravnosti ne stariju od 30 dana. Ipak, ostaje otvoreno pitanje da li bi trebalo uvesti obavezan dodatni tehnički pregled neposredno pred svako putovanje...

Trešnje dostigle cenu mesa: Zašto je rano voće postalo preskupo?

Ako je kupcima za neku utehu, agroekonomisti ističu da visoke cene voća na našim pijacama ipak neće potrajati i da će veoma brzo uslediti pojeftinjenje.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img