Stručnjaci su napravili “tablicu spavanja” koja pokazuje koliko je prosečnim bebama potrebno sna, ali bez brige ako dete spava kraće, najbitnije je da lepo napreduje.

Foto: Pixabay
Nenaspavane bebe ne jedu, nisu raspoložene i razdražljive su. Prema literaturi bebe bi tokom prvih meseci trebalo da spavaju maltene čitav dan ali to obično nije tako. Stručnjaci su napravili “tablicu spavanja” koja pokazuje koliko je prosečnim bebama potrebno sna ali ako vaša beba spava kraće ne brinite.
Tablica spavanja
Od 1. do 3. meseca – Novorođenčad bi trebalo da spavaju do 18 sati dnevno, 10 sati noću i osam tokom dana. Bebama je ponekad potrebno i mesec dana da nauče razliku između noći i dana, pa se često događa da su prvih nedelja budne po celu noć a da danju spavaju. Mir i tišina „govore“bebi da je vreme spavanja. Nemojte da se igrate sa bebom u pola noći.
Od 3. do 6. meseca – Ove bebe trebalo bi da spavaju oko 15 sati i to 10-11 sati noću i još tri-četiri iz dva puta tokom dana. Pedijatri tvrde da je beba već od 4. do 6. meseca starosti spremna da prespava celu noć ali malo koja to radi.
Od 6. do 9. meseca – U ovom uzrastu bebe bi trebalo da spavaju oko 14 sati, noću oko 11 sati , preko dana oko tri sata (dva puta po sat i po). Često se bebe u ovom uzrastu iako su spavale dobro noću bude, uglavnom jer su u fazi rasta zuba. Pedijatri savetuju da nikako ne uvodite ponovo noćni obrok da biste smirili dete.
Od 9. do 12. meseca – Sa devet meseci beba bi trebalo da spava 14 sati dnevno, odnosno od 9 do 11 sati noću i ostatak tokom dana. Razlozi za buđenja u ovom uzrastu prilično su slični sa onim u 6. ili 7. mesecu, osim što im je sada lakše da se same uspavaju.
Od 12. do 18. meseca – Sa godinu dana bebama je potrebno oko 13 sati sna, od toga 11 noću i dva sata dnevno. Nije važno da li vaše dete spava jednom dva sata ili dva puta po sat, ali polako dolazi vreme kada će spavati samo jednom tokom dana. U ovom periodu važno je da počnete da učite dete da se samo uspavljuje, odnosno da zaboravite na ljuljanje, nošenje, vožnju u kolicima. Kada se probudi noću verovatno neće moći sama da se uspava i tražiće vas, ali stručnjaci savetuju da ne uzimate bebu iz kreveta. Javite se da ste tu, pomazite dete i pustite ga da pokuša samo da zaspi.
Izvor: Ringeraja.rs
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Zašto ne dojim? Imam svoje razloge i ne moram da ti ih kažem
Piše: Jovana Papan Jednom davno sam naišla na ovo poređenje: kad postanete roditelj, kao da se ono veliko Sauronovo oko iz Gospodara prstenova odjednom okrene prema vama i...
Trudnoća i verovanja kod amazonskih Indijanaca: Jedna majka, mnogo očeva
Brazil je velika južnoamerička zemlja koja u sebi objedinjuje mnogo različitih zajednica. Plemena Amazonije predstavljaju pravu riznicu tradicija i rituala, među kojima značajno mesto zauzimaju i prakse vezane za trudnocu...
Ne volim da budem trudna i ne izvinjavam se zbog toga
Postoji ta romantizovana predstava kakva trudnica treba da bude i kako da se ponaša. Žena bi trebalo da bude opčinjena čudom koje se dešava u njoj i potpuno zaljubljena u...
Zašto majke celog sveta nose decu na levoj strani?
Kada majka podigne dete, u velikoj većini slučajeva, drži ga na levoj strani tela. Ovo ponašanje zajedno je ljudima i drugim primatima, a nova istraživanja pokazuju da je tipično i...
Nema komentara.