U mnogim porodicima vodi se bitka za status „umornijeg“. Muškarci i žene često se spore oko toga kome je san potrebniji, i kome je lakše da noću teši uplakano dete ili obavlja kućne poslove.
Šta, međutim, kažu naučnici?
Profesor Džim Horn, direktor Centra za istraživanje spavanja na Univerzitetu Louboro i jedan od vodećih stručnjaka za san u Britaniji, kaže da je u proseku ženama potrebno 20 minuta sna više nego muškarcima. Razlog za to je veći mentalni napor koji žene ulažu u obavljanje više poslova istovremeno (tzv. multitasking).
Jedna od glavnih funkcija sna je oporavak mozga – tokom dubokog sna, korteks, deo mozga zadužen za mišljenje, pamćenje i jezik se isključuje od čula. A što mozak više eksploatišete tokom dana, to mu je više oporavka, a samim tim i sna, potrebno.
„Žene se više upuštaju u multitasking – rade puno toga odjednom i fleksibilne su – pa više naprežu mozak nego muškarci. Zbog toga im treba i više sna“, kaže Horn. „Ali i muškarcu koji obavlja komplikovan posao koji zahteva puno donošenja odluka, treba više sna nego prosečnom muškarcu. Ipak, ne toliko koliko i ženi.“
Razlog tome je što su ženski mozgovi drugačije „premreženi“, objašnjava profesor. Ova povećana potreba ženskog mozga za snom odražava se i na njegovu vitanost: „Tipičan mozak žene od 75 godina izgleda kao mozak muškarca od 70. Nismo sigurni zašto, ali budući da ženski mozak zahteva više vremena za oporavak, to može biti objašnjenje.“
Potrebe za spavanjem ipak su individualne. „Prosečnoj odrasloj osobi potrebno je između šest i osam sati sna tokom noći. Nekima je šest sasvim dovoljno, nekima ne. Dovoljno ste se naspavali ukoliko niste pospani tokom dana.“
Problem je međutim u tome što, iako je ženama potrebno više sna, one ne spavaju duže. Studija koju su sproveli naučnici u Severnoj Karolini pokazala je da su žene neispavanije nego muškarci.
Žene se teže naspavaju iz nekoliko razoga – njihov san je plići i lakše se probude. Mnoge žene loše spavaju tokom trudnoće. Takođe, kada počne menopauza žene ne mogu da spavaju zbog naleta vrućine.
„Najvažniji je duboki san koji se javlja ranije tokom noći. Nakon toga kreće lakši san iz koga se lakše prenemo na svaki šum,“ objašnjava profesor Horn.
Mozak majke je osetljiviji na zvukove koji dolaze od dece, dok muškarci često ne čuju dečiji plač. Muškarci su pritom krupniji i često svojim pomeranjem u krevetu ometaju spavanje žena. Što je još gore, kako je pokazalo istraživanje Univerziteta u Sariju, ženama je mnogo teže da ponovo zaspe jednom kad se probude.
Priredila: J.P.
Izvor: Detinjarije.com