Sudeći po novoj studiji, prvorođena deca imaju bolje rezultate u školi, a to je sve zasluga roditelja. „Jednostavno, roditelji nisu toliko posvećeni kasnije rođenoj deci i kao rezultat, prvorođena deca dobijaju bolje ocene i bolje vaspitanje“, rekli su istraživači Džozef Hoc i Huan Pantano.
Mnogi čitatelji se neće složiti sa ovom studijom jer je uvreženo mišljenje da se praksom stiže do savršenstva, zar ne? Zar roditelji u 30. i 40. godinama nisu iskusniji i sposobniji da dete izvedu na pravi put?
S druge strane, postoji mišljenje da prvorođena deca mogu biti neorganizovana, zaboravna i izgubljena u svom svetu.
Ipak, internacionalne ankete dokazale su da prvorođena deca širom sveta imaju viši IQ, bolje rezultate u školi, a ovo su teorije koje to objašnjavaju.
1. Teorija podeljene pažnje
Ranije rođena deca uživaju više pažnje od strane roditelja od braće i sestara koji se rode kasnije.
2. Teorija loših gena
Čvrst dokaz višeg IQ-a kod prvorođene dece vodi do ubeđenja da kasnije rođena deca dobijaju umanjen “genetski doprinos”.
3. Teorija „Završio sam sa decom“
Neki roditelji odluče da prestanu da prave decu nakon teškog iskustva sa prvim detetom. U tom slučaju, slabije sposobnosti kasnije rođene dece nemaju veze sa genetikom već sa pristrasnosti roditelja. Neki roditelji pak, nastavljaju da prave decu dok ne rode jedno toliko problematično da će ih naterati da stanu.