Prvorođena deca ostvaruju bolje rezultate na testovima inteligencije i u školi u odnosu na svoju mlađu braću i sestre, pokazuje nova studija, a evo i teorija koje to objašnjavaju.
Sudeći po novoj studiji, prvorođena deca imaju bolje rezultate u školi, a to je sve zasluga roditelja. „Jednostavno, roditelji nisu toliko posvećeni kasnije rođenoj deci i kao rezultat, prvorođena deca dobijaju bolje ocene i bolje vaspitanje“, rekli su istraživači Džozef Hoc i Huan Pantano.
Mnogi čitatelji se neće složiti sa ovom studijom jer je uvreženo mišljenje da se praksom stiže do savršenstva, zar ne? Zar roditelji u 30. i 40. godinama nisu iskusniji i sposobniji da dete izvedu na pravi put?
S druge strane, postoji mišljenje da prvorođena deca mogu biti neorganizovana, zaboravna i izgubljena u svom svetu.
Ipak, internacionalne ankete dokazale su da prvorođena deca širom sveta imaju viši IQ, bolje rezultate u školi, a ovo su teorije koje to objašnjavaju.
1. Teorija podeljene pažnje
Ranije rođena deca uživaju više pažnje od strane roditelja od braće i sestara koji se rode kasnije.
2. Teorija loših gena
Čvrst dokaz višeg IQ-a kod prvorođene dece vodi do ubeđenja da kasnije rođena deca dobijaju umanjen “genetski doprinos”.
3. Teorija “Završio sam sa decom”
Neki roditelji odluče da prestanu da prave decu nakon teškog iskustva sa prvim detetom. U tom slučaju, slabije sposobnosti kasnije rođene dece nemaju veze sa genetikom već sa pristrasnosti roditelja. Neki roditelji pak, nastavljaju da prave decu dok ne rode jedno toliko problematično da će ih naterati da stanu.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Ako je roditelj tužan, ako trpi u braku, to nije detetov problem
Hteli mi to ili ne, uticaj roditeljskih figura na nas, njihovu decu, je ogroman. To se nastavlja čak i kada smo uveliko odrasli ljudi. Često su naša osećanja prema majkama i...
Slavimo samoživost i samodovoljnost, a prevrćemo očima na nenajavljene posete i porodična okupljanja
Piše: Željka Kurjački Stanić, psiholog i psihoterapeut Danas sam čula da je jedna američka država donela zakon da se roditeljima koji ne ispoštuju želju svog PETOGODIŠNJEG deteta da promeni pol,...
Dete nije igračka koja se može do punoletstva držati u kući a onda odjednom postati mudar, zreo čovek
Ovaj članak će se mnogima učiniti čudan, zato što ga je napisao psiholog. Kao što je poznato, psiholozi nas asociraju na razgovore o istraumiranom unutarašnjem detetu koje živi unutar svakog...
Kriminolog dr Ivana Stevanović: Deca su nam postala roboti jer dobijaju telefon sa godinu ili dve!
Dr Ivana Stevanović, direktorka Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja, istakla je danas na televiziji K1 da moramo da uđemo u pravi proces žaljenja i pre svega u proces podrške...
Nema komentara.