Rezultati te studije upućuju na to da je vreme koje deca u periodu od šest do jedanaest godina provode u fizičkoj aktivnosti iz godine u godinu manje za 17 minut

Nivo fizičke aktivnosti dece značajno se smanjuje tokom osnovnoškolskog obrazovanja, pokazala je studija naučnika sa Univerziteta Bristol.
Rezultati te studije upućuju na to da je vreme koje deca u periodu od šest do jedanaest godina provode u fizičkoj aktivnosti iz godine u godinu manje za 17 minuta, piše BBC.
Studija je pratila fizičku aktivnost 2132 dece iz 57 osnovnih škola u jugozapadnoj Engleskoj u vremenskom periodu od 2012. do 2018. godine. Pritom su deca nosila posebne uređaje kojima je merena njihova fizička aktivnost tokom pet dan u nedelji.
Na taj način su naučnici stekli preciznu sliku o tome koliko su minuta dnevno deca bila fizički aktivna, ali i o tome da li su njihove aktivnosti bile umerene ili intenzivne, odnosno dovoljne da se samo malo ‘zadišu’ ili pak oznoje.
Studija pokazuje da se 61 odsto dece tokom prve godine praćenja intenzivnom fizičkom aktivnošću bavilo najmanje jedan sat dnevno.
Fizička aktivnost je naročito pala među devojčicama, preciznije s 54 na 28 odsto do završetka osnovne škole.
„Primetili smo značajnu razliku u nivou fizičke aktivnosti među dečacima i devojčicama koji imaju šest godina. U odnosu na dečake, devojčice su vežbale manje, a više vremena provodile sedeći i radnim danima i vikendima“, navodi se u studiji.
„Intenzivnijom fizičkom aktivnošću devojčice su prestale da se bave ranije, pa se jaz među devojčicama i dečacima postepeno povećavao u razdoblju između 6 i 11 godina.“
Autori studije istaknuli su da su „podaci prikupljeni u područjima oko jednoga britanskog grada u kom uglavnom žive etnički Britanci, što ograničava mogućnost generalizacije kada su u pitanju ostali delovi zemlje i ostale etničke grupe“.
„Iznesene brojke upućuju na to da moramo da učinimo više kako bismo insistirali na fizičkoj aktivnost dece sve do adolescentskog doba“, rekao je glavni autor studije, prof. Russel Jago. Dodao je kako nije reč o tomu „da deca moraju više da vežbaju, već da moraju neprestano da održavaju nivo fizičke aktivnosti.“
„Razvoj ranih strategija koje bi pomogle deci da zadrže nivo fizičke aktivnosti mogao bi da obuhvati i programe aktivnosti nakon škole, uz fokusiranje na učestvovanje u nekim popularnim sportovima i bavljenje sportom aktivno tokom vikenda“, smatra Jago.
Deca koja nisu fizički aktivna često te loše navike zadržavaju i kao odrasli, zbog čega su izložena većem riziku od oboljevanja od kardiovaskularnih bolesti, kao i dijabetesa tipa 2 i visokog krvnog pritiska kasnije tokom života.
Rezultati istraživanja objavljeni su u stručnom časopisu International Journal of Obesity.
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
“Mnogo se igramo prirodom, posledice se već vide, a biće još gore” Pedijatar o poražavajućem zdravstvenom stanju predškolske dece
Kriva kičma, slab vid, ravni tabani, loš govor - samo su neki od brojnih zdravstvenih problema otkrivenih na sistematskim pregledima kod budućih prvaka. Koji su uzroci ovako poražavajuće statistike proveravala...
Siromaštvo – najsnažniji okidač stresa i lučenja kortizola
Siromaštvo dovodi do posebnog odnosa prema životnim uslovima, koji, iako puni topline i darežljivosti, zahtevaju stalnu budnost pred opasnošću i donose hronični stres, jer siromaštvo ugrožava mentalno i fizičko zdravlje...
Puter od kikirikija kod beba smanjuje šansu za alergiju za 77 odsto
Davanje malih doza kikiriki putera bebama uzrasta između četiri i šest meseci, može drastično da smanji šansu za razvijanje alergije na kikiriki, navode naučnici. Novo istraživanje britanskih stručnjaka pokazalo je da tokom...
Polovina svih mentalnih poremećaja počinje pre 14. godine života
Svaki sedmi adolescent u svetu živi sa mentalnim poremećajem koji je moguće identifikovati u ranim fazama, a svakih jedanaest minuta jedno dete uzrasta između deset i 19 godina počini suicid....
Nema komentara.