Učenici Osnovne škole “Zaga Malivuk” u Krnjači imali su priliku da jednu lekciju uče iz ugla tri teško spojiva predmeta i sa tri različita nastavnika. Rezultatima ove eksperimentalne nastave oduševljeni su i prosvetni nastavnici i deca.

Da je moguće spojiti nastavu srpskog jezika i matematike, fizike i muzičkog ili engleskog, srpskog i likovnog, pokazali su prošlog meseca nastavnici i učenici beogradske Osnovne škole “Zaga Malivuk”. Oni su bili učesnici eksperimenta koji će, sudeći po oduševljenju đaka i boljim ocenama, sledeće godine biti česta slika i u drugim školama u Srbiji.
Ideja za časove “tri u jedan” potekla je iz kabineta ministra prosvete, u skladu s njegovim nedavnim predlogom o rasterećenju učenika.
Nastavnici sa kojima smo razgovarali kažu da su sa oduševljenjem prihvatili spajanje predmeta, sami su se podelili u timove i odlučili koje će lekcije da rade sa decom na drugačiji način.Učenici od petog do osmog razreda pohađali su nedelju dana ove eksperimentalne časove. Iz tehničkog i likovnog učili su o piramidama, pripovetku “Aska i vuk” obrađivali su na združenom času srpskog, engleskog i likovnog, o razlomcima su učili na zajedničkom času matematike i srpskog jezika, a o valceru na kombinovanom času muzičkog i fizičkog…
“U projektu su učestvovala 24 nastavnika predmetne nastave iz naše škole, koju pohađaju i nadareni đaci i učenici u programu inkluzije. Posetila sam sve časove i nisam mogla da verujem kada sam videla da se đaci ne mrdaju iz klupa, iako je zvonilo. Obično su odmah na nogama, a posle odmora ih jurimo da uđu u učionice”, kaže direktorka škole Radmila Tošović.
Dragana Desnica, nastavnica koja je đake učila glagolima na času iz srpskog i francuskog jezika, kaže da su ona i koleginica bile iznenađene rezultatima koja su postigla sva četiri odeljenja sedmog razreda: odeljenje koje je na klasičnim časovima imalo najslabiji uspeh, u eksperimentalnoj nastavi je bilo najbolje.
Učenici su posle časova ocenjivali eksperimentalnu školu, a njihove komentare smo videli i na panoima u holu. Svi su komentarisali da su oduševljeni drugačijim časovima, da su podsticali jedni druge i da bi išli u školu i subotom kada bi se na ovaj način učile lekcije.
“Pripovetku “Aska i vuk” smo obradili uz reči i boje, spajajući srpski i engleski jezik i likovnu kulturu. Sve vreme su učestvovali svi učenici, čak i oni koji imaju poteškoće sa učenjem, nijedan nije ćutao ili se krio, kako obično znaju”, ispričali su nastavnici Marina Stanković, Bojana Stanojević i Ivan Veličković.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: OBRAZOVANJE
Obavezna srednja škola u predlogu strategije obrazovanja
Uvođenje obaveznog srednjeg obrazovanja je jedan od ključnih prioriteta Predloga strategije razvoja obrazovanja do 2030. godine. Ministar...
Vučić: Predložiću da udžbenike iz srpskog, istorije i geografije piše država
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da će u ponedeljak podneti zvaničnu inicijativu Vladi Srbije da udžbenike iz srpskog jezika, istorije i geografije može da napravi samo država. On...
Osam odsto novozaraženih je uzrasta od 10 do 20 godina
- Osam odsto novozaraženih je uzrasta od 10 do 20 godina, što znači da je tu značajan udeo školske dece - rekala je dr Darija Kisić Tepavčević, članica Kriznog štaba...
Štampani udžbenici ne smeju biti ukinuti, poručuju iz škola
Najavu zamenika gradonačelnika Beograda Gorana Vesića da će Grad za đake od prvog do četvrtog razreda iz prestoničkih osmoletki obezbediti besplatne tablete i digitalne udžbenike i dalje prate brojne nejasnoće,...
Nema komentara.