Kroz koje sve promene prolaze trudnice i da li se takvo stanje opravdano zove drugo.

Foto: Pixabay
Trudnice uglavnom prepoznajemo po stomaku, ali za žene koje su u drugom stanju trudnoća je mnogo više od toga. Ekipa RTS-a proveravala je kroz koje sve promene prolaze trudnice i da li se takvo stanje opravdano zove drugo.
Očigledno je da u trudnoći stomak postaje veći, ali retko ko primećuje da se ženama povećavaju i stopala. Nekima čak i za jedan broj. Koje se još promene dešavaju pa trudnoću nazivamo i drugo stanje, ekipa RTS-a pitala je one koje se u tom stanju nalaze.
„Ja lično najveću promenu koju sam osetila jeste emotivna, bila sam prilično plačljiva, razdražljiva, sve mi je smetalo, što sad sunce sija, što kiša pada i to je stalno tako bilo“, kaže trudnica Mirjana Perović.
Trudnica Mirjana Pešić trudnoću će zapamtiti po razdražljivosti i pospanosti, ali i po promenama na koži lica. Njena cimerka Nataša Luković kaže da trudnoća definitvno jeste drugo stanje jer se tada jave neobični prohtevi za hranom.
Trudnica nikada ne jede za dvoje!
Za veći apetit zaslužan je hormon progesteron, kažu nutricionisti. Da bi ga podmirile, trudnice treba da imaju uravnoteženu ishranu, odnosno da kombinuju namirnice biljnog i životinjskog porekla. A da li treba da jedu za dvoje kako im često govore?„Trudnica nikada ne jede za dvoje, trudnica jede samo za sebe, a iz njenih rezervi se hrani plod, odnosno fetus i to su strašne predrasude koje dovode do toga da se trudnica na kraju trudnoće ugoji 20 do 30 kilograma. Na primer, u prvom trimestru trudnoće ona treba samo da poveća ishranu za jedno parče hleba, odnosno dodatnih kilo kalorija sa 70, drugi trimestar 250, a treći 450“, ističe nutricionistkinja Veroslava Stanković.
Gojaznost je samo jedan od problema s kojim se suočavaju trudnice. Drugo stanje može biti okidač i za dosta ozbiljnije stvari, upozoravaju lekari.
„Često se javljaju poremećaji štitne žlezde u vezi sa lučenjem hormona jer oni rapidno rastu i pojavljuju se neki novi u toku trudnoće koje luči i sama placenta, znači vrlo su osetljive, svi poremećaji endokrinih žlezda, zatim kardiovaskularni sistem“, nabraja dr Branka Lazić iz Doma zdravlja „Stari grad“.
Zato je još jedan izazov pred trudnicama prepoznati šta je lažna uzbuna, a šta realan problem.
„Ukoliko je u pitanju samo jutarnja mučnina radi se o nečemu što je relativno normalno za trudnoću, ali ukoliko trudnica recimo povraća, pa povraćanje može da bude praćeno prestankom uzimanja hrane više puta u toku dana, naravno da se treba javiti lekaru“, upozorava doc. dr Vesna Mandić Marković iz GAK „Narodni front“.
Takođe, trudnice ne treba da se stide ukoliko su nesigurne u sebe i potomstvo. Jer osim hormona koji upravljaju njihovim telom, podjednako je važan i uticaj sredine.
Psihoterapeutkinja Leonora Pavlica već godinama u psihološkom savetovalištu sa trudnicama prolazi kroz drugo stanje.
„Najuobičajenije zašto dolaze u savetovalište jesu neke promene u spavanju, neka nelagoda neka vrsta nesanice, promena apetita. Isto tako vrlo su česte promene raspoloženja, bilo da je to neki depresivan afekat u smislu da imaju crne misli da se brinu oko potomstva oko toga kako će prođaj proteći, do toga da su jako česte fluktuacije u raspoloženju. Ispadi besa takođe, nemogućnost samokontrole i to prvo osete članovi porodice“, objašnjava psihoterapeutkinja Leonora Pavlica.
Povratak u prvo stanje, prema rečima lekara, žena može da očekuje šest nedelja nakon porođaja, odnosno nakon babinja.
Trudnoća nije bolesno, ali svakako jeste drugo stanje i tu nema sumnje. Mučnine i promene u dimenzijama tela samo su deo onoga na šta buduća majka mora da bude spremna.
Osim toga, to je i period suočavanja sa sopstvenim strahovima i očekivanjima, pa je zato važna podrška najbližih. Za početak, već u prvim mesecima trudnoće bitno je napraviti reorganizaciju i trudnicu osloboditi prethodnih zaduženja.
Pripremila Višnja Višnjić Milić
Izvor: RTS
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Zašto ne dojim? Imam svoje razloge i ne moram da ti ih kažem
Piše: Jovana Papan Jednom davno sam naišla na ovo poređenje: kad postanete roditelj, kao da se ono veliko Sauronovo oko iz Gospodara prstenova odjednom okrene prema vama i...
Trudnoća i verovanja kod amazonskih Indijanaca: Jedna majka, mnogo očeva
Brazil je velika južnoamerička zemlja koja u sebi objedinjuje mnogo različitih zajednica. Plemena Amazonije predstavljaju pravu riznicu tradicija i rituala, među kojima značajno mesto zauzimaju i prakse vezane za trudnocu...
Ne volim da budem trudna i ne izvinjavam se zbog toga
Postoji ta romantizovana predstava kakva trudnica treba da bude i kako da se ponaša. Žena bi trebalo da bude opčinjena čudom koje se dešava u njoj i potpuno zaljubljena u...
Zašto majke celog sveta nose decu na levoj strani?
Kada majka podigne dete, u velikoj većini slučajeva, drži ga na levoj strani tela. Ovo ponašanje zajedno je ljudima i drugim primatima, a nova istraživanja pokazuju da je tipično i...
Nema komentara.