Trudnice sa višim, pa čak i umerenim, nivoom kofeina tokom prvog trimestra trudnoće rađale su decu koja su u proseku bila niža od onih čije su majke imale manje kofeina u krvi.
To su zaključci istraživanja koje je sproveo američki Nacionalni institut za zdravlje, čiji su stručnjaci analizirali podatke dva prethodna dugotrajna istraživanja, koja su pratila trudnice i zdravstveno stanje njihove dece do osme godine.
U okviru ovih studija majkama su mereni nivoi kofeina i paraksantina (nusproizvod kofeina) prikupljeni u prvom trimestru. Onda su upoređene visine i težine dece.
Deca majki koje su imale nizak nivo unosa kofeina bila su prosečno viša od dece čije su majke unosile više kofeina.
Razlika u visini već je bila očigledna do četvrte godine, a povećavala se do osme. Prosečna razlika iznosila je od 1,5 do 2,2 centimentra.
Važno je naglasiti da je odnos između kofeina i visine kod dece primećen i u slučajevima trudnica koje su unosile srednje doze od oko 50 miligrama dnevno, znatno niže od 200 miligrama kolika je dnevna preporuka Američkog koledža akušera i ginekologa.
Nalazi istraživanja objavljeni su u stručnom časopisu JAMA (Journal of the American Medical Assosiation).
Stručnjaci kažu da postoji veoma logično biološko objašnjenje za ovakav efekat.
Kofein može da prolazi kroz placentu i stigne do fetusa, a niti placenta niti fetus ne proizvode enzime koji omogućavaju odraslim osobama da razlože kofein, što znači da će se kofein akumulirati u fetalnom tkivu.
Odatle bi kofein mogao da deluje na hormone koji regulišu rast, navode autori.
Izvor: RTS