U Evropi i SAD natalitet opada, ali želja za decom ostaje

Anketa Eurobarometra sprovedena 2011. u 27 zemalja Evropske Unije pokazala je da 87% žena želi dvoje ili više dece.

idealan broj deceU mnogim razvijenim zemljama žene u proseku rađaju manje od dvoje dece, što nije dovoljno za prostu reprodukciju. Mada je mnogo faktora koji su odgovorni za pad nataliteta, nedostatak želje za decom nije jedan od njih.

Anketa Eurobarometra sprovedena 2011. u 27 zemalja Evropske Unije pokazala je da 87% žena želi dvoje ili više dece. Od toga je 57% njih smatralo da je idealan broj – dvoje, a 30% kao savršeu porodicu vidi onu sa troje dece. Evropski muškarci imaju isto mišljenje – 87% njih smatra idealnom porodicu sa dvoje ili više dece.

Stvarnost je međutim drugačija. Žene stare od 40 do 54 godine u EU imaju manje dece nego što smatraju idealnim, a jaz između željenog i ostvarenog varira od zemlje do zemlje. U Danskoj, 45% žena se izjasnilo da su rodile manje dece nego što je bila njihova želja, dok u Bugarskoj nezadovoljstvo ostvarenom veličinom porodice pokazuje samo 18% žena.

Sveukupno, šest od deset žena iz EU na kraju svog reproduktivnog perioda misli da je rodilo onoliko dece koliko je želelo, a manje od jedne u deset žena smatra da ima više dece nego što im je bio ideal.

 

Kada je SAD u pitanju, oko 52% Amerikanki je izjavilo da želi da ima dvoje dece, a 44% troje ili više. Međutim, na kraju reproduktivnog perioda 40% žena nije dostiglo svoj idealan broj dece.

 

Šta utiče da jaz između željenog i ostvarenog broja dece? Pre svega, odlaganje roditeljstva, zbog obrazovanja ili nedostatka odgovarajućeg partera. Kasnije zasnivanje porodice znači manje vremena za rađanje, uz povećani rizik od problema sa neplodnošću.

Tu su i ekonomski faktori. I u Evropi i u Americi, stanje ekonomije utiče na stopu rađanja, pa je ona veća u dobrim i niža u lošijim vremenima.

 

Izvor: Pewresearch / Detinjarije.com

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Puno današnjih problema je nastalo u detinjstvu – prof. dr. sc. Jasna Bajraktarević

Koliko neki osećaji koji su nastali još u detinjstvu mogu da utiču na naš odrasli život?

Da li je u redu da čitate poruke svoje dece?

Odgovor na ovo pitanje nije jednostavan „da“ ili „ne“. Starost, okolnosti i drugi faktori značajno utiču na donošenje ove odluke.

Plata za „baka servis“ – da li je to dobar način da se pomogne roditeljima?

U Švedskoj je donet Zakon prema kom će roditelji moći da deo svog plaćenog odsustva sa posla zbog deteta prenesu na drugo lice, čime bi bake i deke mogli da dobiju "platu" za čuvanje unuka

Nađite još 16 sati u danu da se izglačate i ne strašite svijet tim vašim potrebama, draga gospođo

Nisi baš najbolje društvo socijalnim radnicama. Tvoj bivši muž je stigao na vrijeme. Divanio je. Nije ni ljut ni ogorčen nije uplašen... Ne treperi kao ti.

Dopis Ministarstva školama koje su štrajkovale: „Zabranjeno je obaveštavati roditelje da deca ne dolaze u školu i pozivati ih na proteste“

Ministarstvo prosvete uputilo je Dopis direktorima srednjih i osnovnih škola u Srbiji, a u vezi sa obustavom rada do koje je, prema rečima ministarke, došlo u oko 35% škola u Srbiji.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img