Nakon knjige Fit u trudnoći s pilatesom, namenjene svim aktivnim budućim mamama, Tamara Ratković je napisala je novu knjigu Fit mama i beba
Moderna shvatanja života – brz tempo, brza hrana, brzo dolaženje do informacija – zapravo su usporili kretanje. Sveli su ga, u stvari, na minimum. Kako će deca naučiti da žive zdravo ako im primer daju odrasli koji iz kola prelaze u fotelju, a iz fotelje u krevet i tako iz dana u dan?! Fizička aktivnost je kao pranje zuba – navika se stiče u najranijem detinjstvu. Ovim rečima svoju novu knjigu Fit mama i beba započinje Tamara Ratković, diplominarani profesor kineziologije, dugogodišnji edukator pilatesa i više aerobnih programa.
Nakon knjige Fit u trudnoći s pilatesom, namenjene svim aktivnim budućim mamama, Tamara Ratković je napisala je novu knjigu Fit mama i beba koja je nedavno objavljena u izdanju Kreativnog centra. Pored vežbi za mamu, knjiga sadrži izbor laganih i jednostavnih vežbi za bebe, koje će povoljno uticati na razvoj snage, motorike i koordinacije pokreta kod deteta.
O novoj knjizi i važnosti vežbanja razgovarali smo sa autorkom.
Kome je namenjena ova knjiga?
Radeći sa ženama dugi niz godina, uočila sam da nije retko da žene, koje su bile aktivne u trudnoći, posle porođaja počnu da zanemaruju sebe i svoje potrebe. Posledice se ne ogledaju samo u nezadovoljstvu telom, već su mnogo veće – opšta pasivnost, pa i depresija. Vežbanje je aktivnost koja pokreće. Vreme se bolje raspoređuje, sve obaveze lakše se ispunjavaju, a ono je korisno i za bebu i za okolinu. Ova knjiga namenjena je onim ženama koje su uvek aktivne, ali i onima koje lako nalaze izgovore da ne vežbaju. Sada više nema opravdanja, jer mogu vežbati onda kad njima to odgovara, kod kuće ili u parku, same ili s bebom u rukama.
U knjizi su dati predlozi raznih treninga za raznovrsne situacije, a svaka žena može sama da dozira vežbe prema trenutnim mogućnostima i raspoloženju. Vežbe se mogu raditi individualno, ali se lako mogu prilagoditi i radu u grupi. Ako imate dobro društvo, to može biti pravo zadovoljstvo, naročito pri vežbanju napolju.
Izgovori kako nema dobrog fitnes kluba u blizini ili da je vežbanje skupo više ne postoje. Ova knjiga će biti odlična investicija ženama za njihov fit izgled.
Koji je zadatak ove knjige i kako je koncipirana?
Zadatak je da motiviše mame da budu aktivne i da vežbaju. Za to ne treba mnogo vremena i novca, već je potrebna samo volja. Vežbanje nije uvek povezano s vraćanjem u formu i ženinom željom da bude lepa, već i s mišlju da je neophodno da bude dobar uzor svom detetu od najmlađih dana i da ga nauči da je kretanje, zdravstveno gledano, važan deo naših života i preduslov dobrog zdravlja.
Knjiga je podeljena na nekoliko celina, čiji je cilj da olakšaju vežbanje. Naime, ukoliko beba spava, uvek u određeno vreme, mama može da vežba sama i uvek može da planira vreme koje će posvetiti sebi. Ukoliko je teško planirati vreme samo za sebe, tada može da vežba s bebom. Takve vežbe za mamu će biti izazovnije, a i beba će morati da bude aktivna. Na ovaj način pozitivno se deluje na senzomotorni razvoj deteta, a i kvalitetno se provodi vreme u igri i zabavi. Ukoliko vremenski uslovi dozvoljavaju, park može postati najbolje mesto u gradu za fitnes. Na otvorenom beba će sigurno spavati, a mama će trenirati. I tako ste opet smo spojili ugodno i korisno. U poslednjem delu dati su predlozi vežbi i za bebe. Izbor vežbi je takav da su one svima jednostavne, razumljive i lake za izvođenje. One žene koje imaju iskustva u vežbanju lako će koristiti varijacije i unaprediti svoje treninge.
Koji su bili najveći izazovi u radu i kako je izgledao rad sa saradnicima?
Sa svim saradnicima na knjizi bilo je divno raditi, a posebno s Milenom Trutin, urednicom iz Kreativnog centra, koja je uvek bila vrlo detaljna. S njom sam radila i na prvoj knjizi Fit u trudnoći s pilatesom. Malo je reči kojima mogu da joj se zahvalim.
Najveći izazov bila je moja beba Maša, koja sada ima već tri godine. Naime, na slikanju (a i u životu) bila je toliko nemirna da brza ruka fotografa Dalibora Danilovića, uz mnogo strpljenja, nije mogla sve da uhvati. Na fotografijama iz knjige vidi se koliko je izraza lica promenila i koliko je bila aktivna pri vežbanju. Danas uživam gledajući te fotografije. Nemirna je i sada kad je porasla, ne drži je mesto, ali zar u tome i nije čar odrastanja?! Deca nas teraju da se krećemo, a mi smo ti koji ih nesvesno često usporavamo. Nemojte sputavati decu i krećite se s njima.
Na koji način se ova knjiga nadovezuje na vašu prethodnu knjigu Fit u trudnoći s pilatesom?
Ova knjiga je hronološki nastavak knjige Fit u trudnoći s pilatesom. Još dok je nastajala prva knjiga, znala sam da će biti nastavka, jer nisam želela da posle porođaja žena prestane da vežba. Trudnoća je često period kad se svi trude oko žene, pokušavaju da joj budu na raspolaganju. Kada se beba rodi, svi su njome i okupirani. Zato verujem da će lako prihvatiti i vežbe za bebe koje su predložene u knjizi. Međutim, posle porođaja na mamu se često zaboravi. Želela sam da ženama i dalje dajem podršku da bi bile aktivne, lepe i zadovoljne. Savetujem im da ne zanemare sebe i da ostanu fit.
U vremenu dostupnosti velikog broja informacija preko interneta, da li knjiga može da pruži predznanje i omogući razvoj i usavršavanje nečije fizičke aktivnosti?
Ova knjiga pisana je s ciljem da motiviše i olakša vežbanje. Ona mamama daje sve potrebne informacije o tome kako da izvode vežbu. Pisana je veoma razumljivim jezikom, a fotografije koje prate tekst olakšavaju razumevanje vežbi, i greške prilikom izvođenja vežbi smanjuju se na minimum. U ovoj knjizi napravila sam izbor jednostavnih vežbi, da bi svaka mama imala tačnu predstavu o tome kako se vežba izvodi, šta treba da oseća pri izvođenju i kako da dozira pokret. Pažljivo sam pisala i objašnjenja za vežbe namenjene bebi da bi mama mogla da bude sigurna i da tačno zna šta treba da radi.
Da se ne bi javljale bilo kakve nedoumice, svoje mišljenje o vežbanju i potrebi za aktivnošću dali su i lekari – pedijatar i ginekolog.
Fit mama i beba nije udžbenik za instruktore i trenere. Informacije radi usavršavanja treba da se dobiju na drugačiji način, s mnogo više podataka o anatomiji, fiziologiji i biomehanici tela. Nažalost, danas ima mnogo onih koji su nedovoljno stručni, ali rade kao treneri. To može biti veliki problem za njihove klijente.
Zbog čega je ova tema važna i šta je za vas dobra knjiga o sportu?
O telu treba brinuti dok je zdravo. Ono je jedinstveno i nemamo mogućnost da kupimo novo. Za mnoge današnje bolesti krivo je nekretanje. Mi smo biološki predodređeni za kretanje, a poslednjih decenija sve smo pasivniji. Bolesti i stres sve nas više na to opominju. Dobra knjiga je ona iz koje možete nešto da naučite, koja vas pokrene na razmišljanje i na primenu novih znanja. Svaki pokret je koristan, a male stvari pokrenuće s vremenom i one složenije. Zato verujem da će FIT mama i beba pokrenuti naše mame ka vežbanju.
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Zašto ne dojim? Imam svoje razloge i ne moram da ti ih kažem
Piše: Jovana Papan Jednom davno sam naišla na ovo poređenje: kad postanete roditelj, kao da se ono veliko Sauronovo oko iz Gospodara prstenova odjednom okrene prema vama i...
Trudnoća i verovanja kod amazonskih Indijanaca: Jedna majka, mnogo očeva
Brazil je velika južnoamerička zemlja koja u sebi objedinjuje mnogo različitih zajednica. Plemena Amazonije predstavljaju pravu riznicu tradicija i rituala, među kojima značajno mesto zauzimaju i prakse vezane za trudnocu...
Ne volim da budem trudna i ne izvinjavam se zbog toga
Postoji ta romantizovana predstava kakva trudnica treba da bude i kako da se ponaša. Žena bi trebalo da bude opčinjena čudom koje se dešava u njoj i potpuno zaljubljena u...
Zašto majke celog sveta nose decu na levoj strani?
Kada majka podigne dete, u velikoj većini slučajeva, drži ga na levoj strani tela. Ovo ponašanje zajedno je ljudima i drugim primatima, a nova istraživanja pokazuju da je tipično i...
Nema komentara.