Upotreba ekrana dovodi do strukturnih promena u mozgu male dece

Nova studija pronašla je strukturne razlike u mozgovima predškolske dece koja su izložena ekranima, piše Science Daily.

Upotreba ekrana je izuzetno rasprostranjena i stalno raste kako u domovima, tako i u ustanovama za čuvanje dece i školama, u sve ranijem uzrastu

Studija, objavljena u JAMA Pediatrics, pokazala je da deca koja provode više vremena ispred ekrana imaju slabiju strukturnu povezanost u delovima mozga zaduženim za jezičke veštine, mentalnu kontrolu i samokontrolu. Ova deca takođe imaju slabije rezultate na testovima jezičkih sposobnosti i pismenosti.

- Advertisement -

Istraživači iz Medicinskog centra Dečije bolnice u Sisinatiju koristili su smernice Američke pedijatrijske akademije (AAP), koje u obzir uzimaju ne samo vreme provedeno ispred ekrana, već i njihovu dostupnost, uključujući i mobilne uređaje, zatim sadržaje koje deca prate, kao i  s kim su i u kakvoj interakciji tokom korišćenja uređaja.

„Ova studija postavlja pitanje da li bar neki aspekti upotrebe medija u ranom detinjstvu negativno utiču tokom ovih formativnig godina u razvoju mozga“, kaže dr Džon Haton, direktor Centra za istraživanja čitanja i pismenosti pri Dečijoj bolnici u Sinsinatiju, i vođa ove studije. „Mada ne možemo još uvek utvrdimo da su ekrani direktni uzročnici ovih stukturalnih promena i da li ovi razvojni rizici imaju trajne posledice, naši nalazi ukazuju na potrebu za daljim istraživanjima, kako bi se bolje shvatio uticaj ekrana i utvrdilo gde treba postaviti granicu u korišćenju tehnologije“.

U studiji je učestvovalo 47 zdrave dece uzrasta od tri do pet godina, sa svojim roditeljima. Deci su testirane kognitivne sposobnosti uz praćenje strukturne povezanosti bele mase u mozgu pomoću magnetne rezonance. Roditelji su davali podatke o količini vremena koje dete provodi pred ekranima i načinu upotrebe digitalnih medija. Zatim su rezultati skeniranja upoređivani sa izloženošću deteta ekranima.

Naučnici su utvrdili da:

  • Što je više vremena pred ekranima, to su detetova sposobnost jezičkog izražavanja, brzog imenovanja predmeta i predispozicije za učenje čitanja i pisanja – na nižem nivou.
  • Što je više vremena pred ekranima, dete ima slabiju strukturnu povezanost bele mase u mozgu, što negativno utiče na mijelinaciju – proces kojim se oblogom izoluju nervne ćelije, što omogućava da nervni impulsi putuju brže i lakše. Ovo ima posledice na govorne veštine i pismenost.

Upotreba ekrana je izuzetno rasprostranjena i stalno raste kako u domovima, tako i u ustanovama za čuvanje dece i školama, u sve ranijem uzrastu, što zahteva bolje razumevanje uticaja ekrana na mozak u periodu intenzivnog razvoja, kako bi se mogla postaviti ograničenja kroz zdravstvene i obrazovne politike, poruka je naučnika.

Psi­ho­lo­zi upo­zo­ra­va­ju da je škol­skoj de­ci pa­žnja u po­sled­njoj de­ce­ni­ji opa­la za – po­lo­vi­nu

Izvor: Detinjarije.com

spot_img

Najnovije

Dr Đurić: Ko kupuje ono što mu ne treba na kraju će prodavati ono što mu je najpotrebnije. A isto je i sa vremenom…

Zato su prioriteti veoma važni. I postavljanje jasnih granica. I saznanje da se ne može sve...

Počela inspekcijska kontrola fakulteta u blokadi: Evo do kad će trajati i kolike su kazne

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović rekao je da je u utorak započet nadzor nad visokoškolskim ustanovama koje nisu odgovorile na dopis Ministarstva prosvete od 17. marta.

Prekretnice u razvoju dece do 6. godine – šta roditelji treba da znaju?

Prvih šest godina detetovog života predstavljaju temelje za njegov celokupan razvoj – fizički, emocionalni, kognitivni i socijalni. Svaka faza donosi nove veštine, izazove i prilike za učenje.

Školska fotografija ujedinila simpatije iz detinjstva posle 85 godina

Dvoje prijatelja iz detinjstva ponovo su se sreli posle više od 85 godina zahvaljujući staroj fotografiji iz škole.

Razvojni strahovi kod dece – šta roditelji mogu da očekuju?

Strahovi su prirodan deo odrastanja i javljaju se u različitim fazama detinjstva – od straha od odvajanja, preko mraka i zamišljenih čudovišta, do brige o uspehu u školi – a roditelji mogu igrati ključnu ulogu u njihovom prevazilaženju.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img