Mnogima od nas matematika je bila veliki kamen spoticanja tokom školskih dana. Uzroci za to mogu biti brojni. Međutim, ukoliko pristupimo učenju na zabavan i kreativan način, učinićemo da deci prvi susret sa matematikom bude jedno lepo i prijatno iskustvo. Na taj način podstaknućemo kod njih želju da uče i iznova dolaze u dodir sa matematičkim pojmovima.
Naučimo ponešto o oblicima kroz svakodnevne situacije
Nisu uzalud stari Latini rekli USUS EST OPTIMUS MAGISTER što u prevodu znači – Iskustvo je najbolji učitelj. Opšte je poznato da deca nova saznanja lakše usvajaju kroz praktične situacije. Iskoristimo na primer jednu običnu šetnju kako bi zapazili oblike koji nas okružuju (oblik saobraćajnih znakova, zgrada, krovova kuća…). Podstaknimo decu da vizuelno zapažaju, opisuju, upoređuju….To će ih navesti da donose zaključke, uviđaju razlike među oblicima i zainteresuju se za temu.
Utvrdimo ono što smo naučili
Nakon što dete usvoji nove pojmove, možete kroz igru proveriti njegovo znanje. Jedan od načina da to uradite jeste kroz blic pitanja koja prate dečija interesovanja a opet se bave sadržajima kojih ste se dotakli. To može izgledati ovako….
Pogodi ko sam…
Izgledam k’o čokolada i kao poneka zgrada…..
(Pravougaonik)
Kružim uvek jednim smerom k’o lopta za fudbalerom….
(Krug)
Sa tri strane ja se dičim, na krov kuće malo ličim…
(Trougao)
Mere i merenja
Mere i merenja moguće je najmlađima približiti na veoma interesantan način. Mnogo je aktivnosti koje se mogu organizovati u okviru ove teme. Najbolje je sa obradom ovog sadržaja krenuti postepeno, kroz neke situacije koje su detetu već poznate.
Merenje vremena
Vreme predstavlja apstraktan pojam za mališane. Međutim, moguće ga je objasniti još pre nego što se deca upoznaju sa brojevima. Iako na mlađem uzrastu ne znaju da gledaju na sat, ona su svakako svesna delova dana. Pojmove jutro, podne i veče povežimo sa aktivnostima koje tada obavljaju – obroci, odlazakn u vrtić, vreme za spavanje… Takođe, smena godišnjih doba može im veoma živopisno dočarati da se vreme može meriti danima i mesecima. Samo povežimo sa pojmovima kao što su odlazak na letovanje, opadanje lišća, sneg i aktivnosti na snegu, letnja i zimska garderoba…
Satovi – nekad i sad
Satovi su imali veoma burnan put razvoja tokom svoje evolucije. Njihov izgled i način rada mogu “oslikati” pojam vremena. Tokom aktivnosti u vrtiću, primećeno je da kod dece bude veliko interesovanje satovi koji vizuelno prikazuju vremenske intervale uprkos tome što nemaju brojeve. Peščani, vodeni i sunčani sat najbolje će im pokazati kako vreme “teče”.
Kada kuvam dobro znam – šta je litar, a šta gram
Kuhinja je idealno mesto za organihzovanje igrolikih aktivnosti kroz koje najmlađi mogu da uče. Uz nadzor odraslih naravno. Iskoristimo pripremu ručka ili nekog kolača kako bi aktivno uključili dete u proces učenja. Posude za merenje omogući će nam da mu objasnimo merne jedinice vezane za zapreminu. Ono će uzeti učešća u “kuvanju” presipati i meriti vodu i ostale sastojke, a tom prilikom nenametljivo će usvajati nova znanja o merama. Osetiće se korisno jer “pomaže” prilikom pripreme obroka i na zabavan način učiti a da toga nije ni svesno.
Izvor: Detinjarije.com