Zadatak roditelja, kao i baka i deka mora biti da decu edukuju i svakodnevno sa njima pričaju o značaju fizičke aktivnosti i zdrave ishrane.

Piše: Marko Aleksandrić
Takav stav treba da bude još od samog jutra i ustajanja gde će deca zajedno sa odraslima učiti da spreme zdrav doručak. Na ovaj način će takođe shvatiti koliko je doručak kao obrok važan. Uživaće u pripremanju svoje užine. Biće im krajnje zabavno i interesantno da nose voće i kvalitetne sendviče u školu sa sobom.
Decu još od malih nogu treba vaspitavati i angažovati kada se pripremaju obroci. Zajednički odlazak u nabavke ili kupovinu je normalna stvar koju savesni roditelji treba da praktikuju često. Neka spisak namirnica bude kod dece i neka sve to bude jedna lepa igra iz koje će se u kasnijim godinama roditi svest o potrebi da se ona zdravo hrane.
Zajednički porodični obroci vikendom moraju biti neizostavna stvar. Pokušajte da imate što više kreativnosti i da obogatite i osmislite lepu trpezu. Možda neka prijatna muzika nije loša ideja za sveukupni doživljaj. Naučite decu da se za stolom pridržavaju bontona. Edukacija o tome šta su zapravo proteini,masti i ugljeni hidrati može da počne. Koje povrće ima najviše C vitamina, takođe može biti jedna od tema kroz koju će se adolescenti i tinejdzeri približiti pravilnoj ishrani. Ovakav uloženi trud od strane odraslih će se višestruko vratiti kada deca odrastu, a korisne navike nastave da ih prate kroz život.
Adolescenti imaju običaj da odbijaju porodične modele ishrane. Poistovećuju se sa svojim idolima i gube poverenje u odrasle. Lagano počinju da žive svoj svet i da se sami informišu na razne načine o dijetama i raznim vrstama ishrane, o sportu i treningu. Na ovaj način će često eksperimentisati sa hranom tražeći brza rešenja koja mogu biti opasna po zdravlje. Vrlo često je slučaj da njihov organizam trpi posledice nepravilne ishrane. Ekstremna i brza dijeta za decu u pubertetu može poremetiti njihov metabolizam. Nekada potpuno neobavešteni konzumiraju razne suplemente neproverenih zdravstvenih sastava. Sve ovo je dodatni razlog da roditelji budu na oprezu i prate šta se dešava sa njihovim detetom i budu spremni da na vreme reaguju i isprave ga ako greši.
Deci na praktičnim stvarima pokažite sta je dobro a šta loše. Neka deca vide tanjir prepun raznih boja kuvanog i barenog povrća. Objasnite im funkciju proteina i koje sve vitamine i minerale imaju u ribi i mesu. Neka nauče da dnevne obroke treba da podele na tri dela uz jednu ili dve užine. Večera treba da bude najmanje obilna.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: KULTURA ISHRANE
Prijavite se za novi besplatan vebinar “Šta nam jedu deca?”
Portal Detinjarije već 10 godina aktivno se bavi promocijom zdravije ishrane dece, a kroz časopis i radionice Kuvajmo s decom, sa našim gastro urednikom Nenadom Gladićem – Lepim Brkom, podstičemo...
Prijavite se za besplatan vebinar “Šta nam jedu deca?”
Portal Detinjarije već 10 godina aktivno se bavi promocijom zdravije ishrane dece, a kroz časopis i radionice Kuvajmo s decom, sa našim gastro urednikom Nenadom Gladićem - Lepim Brkom, podstičemo...
Kako smo u našoj kući rešili problem probirljivosti u jelu
Piše: Željka Kurjački Stanić, psiholog i psihoterapeut Pre nego što sam dobila decu, naravno, imala sam samopouzdanje i roditeljsko umeće i mudrost jer sam kao psiholog i kao neko ko...
Dr Perišić: Pileća džigerica zdrava za decu, ostale pune teških metala
Pojedini nutricionisti pileću džigericu nazivaju čak i otrovom zbog visokog sadržaj holesterola i masti, dok oni starijeg kova tvrde da je odlična za krvnu sliku i da je treba davati...
Nema komentara.