Vaša deca vam ništa ne duguju!

To su deca koja neprestano žive sa podsećanjem da svojim roditeljima imaju da zahvale što su živi i da će jednog dana i oni o njima morati da brinu.

Roditelji su odgovorni (i prema zakonu a i prema sopstvenoj volji) da brinu da njihova deca imaju hranu na stolu i krov nad glavom. Većina njih se zaista svim silama trudi da detetu pruži sve neophodno, pa i malo preko toga. Ali, sigurno poznajete najmanje jednog roditelja koji očekuje da mu dete jednog dana za taj njegov trud na neki način – vrati. A nisu retki ni oni koji od malena deca nabijaju osećaj krivice za sve što za njih čine.

Mislite da ovo nije tako strašno da zavređuje baš da se o tome piše?

Deca kojoj roditelji od malena stvaraju pritisak i osećaj krivice uvek kada nešto zatraže, počinju da se osećaju odgovorno zbog ovih materijalnih teškoća koje porodica eventualno ima. To su deca koja neprestano žive sa podsećanjem da svojim roditeljima imaju da zahvale što su živi i da će jednog dana i oni o njima morati da brinu. Jer, to im je dužnost.

Slažete se, ovo je nepošteno.

Da, deca bi trebalo da imaju kućne poslove. Pomoć oko kuvanja, čišćenja itd. Ali to je neophodno kako bi naučili odgovornost, a ne da bi time vratili nekakav dug.

Posledice

Mnogi tinejdžeri su bežali od kuće kako bi osetili slobodu ili pobegli od stega. Bilo da su to deca koja su imala cilj i upisivala škole daleko od kuće ili devojke koje su stupale u bračne zajednice prerano kako bi pobegle od loših porodičnih odnosa.

Deca zbog ovog načina vaspitanja gube i samopouzdanje. Čini im se da ih njihovi roditelji ne vole zbog onoga što jesu. A da bi ih voleli, moraju da urade nešto – da otplate dug.

Znamo da je osećaj krivice simptom depresije kod odraslih. Ali dinamika počinje već u detinjstvu, a prekomerna krivica dovodi do fizičkih promena u mozgu. Prema dvanaestogodišnjoj studiji Univerziteta u Vašingtonu, stalni osećaj krivice izaziva:

promene raspoloženja;
anksiozne poremećaje;
povećani rizik od šizofrenije.
Osećaj dužnosti i krivice oduzima puno od deteta. A tu prazninu ne mogu popuniti ni hrana, ni igračke, ni odeća.

Mentalitet savremenih ljudi

Zapadni individualizam doveo je do mentaliteta “oko za oko”. Savremeni ljudi čine dobra dela, a zatim se pozivaju na njih i traže nešto u zamenu. Ali deca ne bi trebalo da otplaćuju dug. Oni nisu odgovorni za činjenicu da ste postali roditelji.

To je bila vaša odluka i izbor.

Izvor: Zelena učionica

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Kada deca ne žele da pričaju

Jedan dan moj sin je došao kući vidno uznemiren. Pokušavajući da smirim svoju zabrinutost nežno sam mu se obratila: "Deluješ mi uznemireno". Odgovorio mi je "U redu sam", sa suzama u očima i oborenog pogleda. 

Dečak zbog kog se ispisao celi razred divlja i u novoj školi

Roditelji ostavili decu kod kuće, 30 njih stiglo pred školu kako bi razgovarali sa direktorom

Bili smo na predavanju dr Gordona Njufelda

Sinoć smo prisustvovali predavanju dr Gordona Njufelda i možemo reći da nam se čini da smo obrnuli krug.

Svetski dan učitelja – Učenje je otkrivanje da je sve moguće

Svetski dan učitelja obeležava se svakog 5. oktobra širom sveta sa ciljem da se skrene pažnja na značaj ove profesije i uticaj onih koji su krenuli za ovim pozivom

Cimet rolnice – najslađe pecivo koje se slavi širom sveta (RECEPT)

Cimet rolnice su jedno od najslađih peciva i jedno od najomiljenijih - pa su zato zaslužile i svoj DAN, 4. oktobar

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img