Vaspitajte dete na koje ćete se osloniti kad ostarite

Majke i očevi svakodnevno su suočeni s nedoumicama, izazovima, strahovima, sa pitanjima da li svoje dete vaspitavaju pravilno. Kako bi roditeljima olakšali, psiholozi su sakupili 13 pravila koja čine ‘sveti gral’ vaspitanja.

Vaspitate dete koje će verovati da je super junak i da u životu može sve i to na ovaj način:

1. Dozvolite detetu da pogreši

Ako želite da vaspitatee samostalnu osobu, detetu morate nekad dopustiti da pogreši, bez vašeg uplitanja. Zapamtite: dugoročna dobrobit – tinejdžer koji, naprimer, zna sam da opere veš – iziskuje trenutnu neprijatnost.

- Advertisement -

Pre nego uskočite da pomognete detetu u obavljanju nekog fizičkog zadatka, zapitajte se „Da li je moje dete u opasnosti?“ Zatim se zapitajte ima li dete potrebne veštine (spretnost i ravnotežu) i zadovoljene osnovne potrebe (je li naspavano i sito). Ako je odgovor da, pustite dete da samo proba da izvrši zadatak.

2. Pridržavajte se 3 pravila domaćeg zadatka

1. pravilo: Prvo uradi ono najteže. 2. pravilo: Skloni mobilni. Za domaći zadatak detetu će možda trebati tehnologija, poput digitrona, ali za to vreme barem ne mora slati SMS-ove. 3. pravilo: Čim je domaći gotov, spakuj torbu za sutra i stavi je pored vrata.

Ovaj proces od tri koraka dete lako može da usvoji pa ćete ga vi puno manje „gnjaviti“ zbog obavljanja školskih dužnosti.

3. Zapamtite akronim G.U.U.U.

Napadi besa često se događaju zato jer je dete gladno, uznemireno, usamljeno ili umorno.

4. Praktikujte svakodnevne činove dobrote

Učite svoje dete da drugima mora da pomogne svaki dan, a ne samo kada su praznici. Podstaknite dete da barem jednom nedeljno učini neko malo dobro delo, bilo da pomogne prijatelju ili komšiji da počisti opalo lišće. Fokusirajući se na druge, dete će naučiti šta znači biti zahvalan.

5. Budite strogi oko vremena odlaska na spavanje

Istraživanje je dokazalo da 7-godišnjaci koji nemaju određeno vreme odlaska na spavanje imaju više problema s ponašanjem od onih koji svaku večer idu na spavanje u isto vreme.

spot_img
spot_img

Najnovije

Nemir u Sokobanji: „Seksualni zlostavljač se vraća u školu“

Učenik sedmog razreda u Sokobanji gurao je šipku u analni otvor drugom učeniku, kažu izvori „Vremena“. Roditelji su uznemireni jer bi nasilnik mogao da se vrati u školsku klupu

Najbolji praznični filmovi za celu porodicu

Ovo je pravo vreme da se ušuškate sa svojim najmilijima, uživate u mirisima čaja i slatkiša, i provedete nezaboravne trenutke uz božićne filmove. 

Pužići s cimetom iz naučne kuhinje – recept iz Naučnog kuvara

Receptu za Pužiće s cimetom u knjizi koju je napisala Zorana Kurbalija Novičić, doktor bioloških nauka i mama troje dece, prethodi priča o tome kako je cimet – kora čudesnog drveta- stigla do nas. Da li ste znali da je u Kini, a zatim i u Egiptu, zapaženo je da se meso uvaljano u cimet sporije kvari?

Šta deca treba da znaju pre polaska u školu?

Odlomak iz priručnika "Podrška roditelja u školovanju dece", pedagoškinje Jelene Holcer. 

Kako različiti žanrovi video igara utiču na decu?

Odlomak iz priručnika "Video igre bez stresa - Kako usmeriti decu da igraju odgovorno." 

Pratite nas

KOMENTARI

1 Komentar

  1. Ne znam zasto nema komentara da ovaj divan tekst. Slazem se sa svime sto je navedeno. Zalosno je sto se danas vidja veoma malo roditelja koji ovako vaspitavaju svoju decu. Uglavnom, kad dobiju dete, zivot pocne da im se okrece iskljucivo oko njega, a zanemaruju druge aspekte. Zene pogotovo. Zato nije retkost da deca predugo ostaju u roditeljskoj kuci i da zenska deca ne zele da udju u brak kad za to dodje vreme, bas zato da ne bi postale robinje kao njihove majke, jer su celog zivota imale takav primer u kuci, a muskarci od zena ocekuju da se ponasaju isto kao i njihove majke, pa cesto ostaju sami, ne mogavsi, srecom, da nadju devojku koja bi pristala na takav zivot.
    Zbog dobrobiti svoje dece, ne mazite ih suvise i dozvolite im da pogrese, da onda to shvate i isprave, da bi kasnije postali osobe na koje se svako moze osloniti, a naravno i vi, roditelji. Jednom sam u komentarima na neki tekst procitala da je sebicno radjati decu samo zato da bi u starosti imao ko da brine o vama, ali to je plitko razmisljanje. Ljudi od 20-30 godina ne razmisljaju ko ce ih gledati u starosti da bi im to bio motiv za radjanje dece, ali zamislite koliko je omasio u zivotu roditelj koji je odgajio decu koju nije briga kako je i gde zivi njihova majka ili otac, je li zdrav ili bolestan, je li uopste ziv. Valjda je normalno da deca brinu o roditeljima kad sami to ne budu mogli. Naravno, ne da zapostave svoj zivot zbog toga, ali i ne biti sebican i reci: „Ma, bas me briga!“ Izvrtanje roditeljstva nekim nezrelim osobama pruza razloge sto to nisu i sami ucinili u svom zivotu, ali to treba da zadrze za sebe i dozvole nekim mladim, jos neformiranim licnostima, da na osnovu primera iz svog okruzenja donesu odluku hoce li jednog dana postati roditelji, bez zlonamernih komentara kako su deca obaveza, unistavanje sopstvenog zivota. To nije tacno, deca su obaveza i zadovoljstvo, zrtvovanje i nagrada, ljubav i zahvalnost Bogu sto ih imamo!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img