U današnje vreme, kada se često pitamo kuda ide ovaj svet i pozivamo na dobra stara vremena, ruski pedagozi u nameri da pomognu roditeljima sve češće se okreću savetima i pravilima kojim se upravljalo rusko plemstvo pri vaspitavanju i obrazovanju potomstva. Saveti jesu iz prohujalih vremena, ali vredi se podsetiti šta se smatralo vrlinom.
Rusku aristokratiju je bio dobar glas. I danas se govori o njihovoj dobroti, plemenitosti, istančanim osećanjima, ali i izrazitoj hrabrosti. Naravno da su se i među aristokratijom mogli naći oni sa slobostima ili manama, ali većinu plemstva je zaista krasio veliki broj gotovo mitskih osobina. Čast, učtivost i poštovanje drugih su bili od životne važnosti.
Stil života ruskih kneževa i grofova, njihovi maniri, pa čak i izgled, nikako nisu bili slučajnost, već posledica vrlo strogog vaspitanja. Iako su i tada postojale mnoge knjige i pismena uputstva, ipak je dosta toga bilo „između redova“. Na neki način, plemstvo kao da je prećutno čuvalo ta zlatna pravila za vaspitavanje „idealnih“ ljudi. Istoričari umetnosti, psiholozi, pedagozi danas se trude da proučavanjem različite građe rekonstruišu i ona pravila kojih nije bilo u knjigama.
Mi vam predlažemo neka od njih ukoliko želite da vaše dete ne bude „razmaženi produkt današnjeg ludog vremena“. Naravno da su neki saveti možda prestrogi ili danas nazamislivi, ali niko ne primorava današnje roditelje da ih primenjuju u potpunosti. Takođe, pretpostavlja se da se ovi principi pri vaspitavanju dece koriste u razumnim merama.