Žitarice za doručak nekih proizvođača koje se reklamiraju kao veoma zdrav doručak za decu i odrasle, često su, poput jogurta i gotovih sosova prave “skrivene šećerne bombe”, pa naučnici preporučuju pažljivo čitanje sastojaka na njihovim etiketama.

Nemačka kompanija Stiftung Warentest koja se bavi testiranjem proizvoda po narudžbi i zbog dobrobiti kupaca, nedavno je objavila rezultate istraživanja o sadržaju šećera u raznim proizvodima koji se nude na policama trgovina.
Kutija sa žitaricama jednog od proizvođača koju su nasumice odabrali, sadržavala je 43 odsto dodatnog šećera, što znači da se u obroku od otprilike 60 gr žitarica, nalazilo osam kockica šećera.
Treba istaknuti da Svetska zdravstvena organizacija (WHO) osnovnoškolskoj deci preporučuje manju konzumaciju šećera na dnevnoj bazi.
Najbolja alternativa su domaći musliji koji se mogu napraviti od zobenih pahuljica i naseckanog sušenog voća, koje sadrži puno zdraviju vrstu voćnog šećera.
I mlečni proizvodi, poput jogurta mogu sadržati dodatnu količinu šećera. Nemačka kompanija testirala je 15 prozivoda. Ustanovljeno je da je u nekima količina šećera ekvivalentna četiri kockice po plastičnoj čašici, koja prosečno sadrži 2,5 dcl jogurta.
Pritom, nisu računali na šećer koji se prirodno nalazi u mleku i u voću koje se u njega dodaje. Varijanta prirodnih jogurta dobra je zamena i može se zasladiti komadićima voća ili malom kašikom marmelade.
Ako vodite računa o svojoj ishrani, morate pripaziti i na gotove sosove. Nemačka kompanija testirala je sosove za meso na roštilju koji su sadržali čak tri kockice šećera po jednoj kašici sosa, dok su neke vrste kečapa sadržale 1,5 kockicu šećera.
Ako niste u mogućnosti da sami pripremite sos za roštilj, pokušajte da smanjite količinu koju konzumirate, a iz Nemačkog Stiftung Warentesta preporučuju da je i razredite prirodnim jogurtom ili koncentratom od paradajza.
Skriveni šećeri nalaze se i u pakovanjima zdrave hrane koja, ironično, ima malo kalorija, ali puno šećera.
Izvor: Jutarnji list / Moj pedijatar
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: KULTURA ISHRANE
Kako smo u našoj kući rešili problem probirljivosti u jelu
Piše: Željka Kurjački Stanić, psiholog i psihoterapeut Pre nego što sam dobila decu, naravno, imala sam samopouzdanje i roditeljsko umeće i mudrost jer sam kao psiholog i kao neko ko...
Dr Perišić: Pileća džigerica zdrava za decu, ostale pune teških metala
Pojedini nutricionisti pileću džigericu nazivaju čak i otrovom zbog visokog sadržaj holesterola i masti, dok oni starijeg kova tvrde da je odlična za krvnu sliku i da je treba davati...
Četiri saveta kako da vaše dete sa uživanjem počne da jede ribu
Bez obzira na to koliko godina ima vaše dete, nikada nije prerano ili prekasno da ga ohrabrite da proba novu hranu, a riba je svakako namirnica koju ne bi trebalo,...
Studija: Deca će pojesti više povrća ako vide da roditelji uživaju u njemu
Istraživanje je pokazalo da će deca jesti dvostruko više povrća ako prvo vide kako roditelj uživa jedući tu istu hranu. Otkriće bi moglo ukazati na metodu za poboljšanje dečje ishrane...
Nema komentara.