Debljanje tokom trudnoće je neophodno za zdravlje i razvoj vaše bebe. Održavanje kondicije tokom trudnoće ne bi trebalo koristiti za sprečavanje debljanja. Međutim, redovno vežbanje u trudnoći može vam omogućiti da se osećate dobro, ublažite bolove u trudnoći i pomoći vašem telu da se vrati na svoju prvobitnu težinu nakon porođaja.
Redovno vežbanje u trudnoći može vam omogućiti da se osećate dobro, ublažite bolove i pomogne vašem telu da se vrati na svoju prvobitnu težinu nakon porođaja.
Razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što nastavite ili započnete svoj fitnes plan kako biste bili sigurni da je sve što radite bezbedno za vas i vašu bebu.
Vežbanje u trudnoći: Korak po korak
Korak 1
Napravite fitnes plan, koji vam je odobrio lekar, kako bi vaše telo ostalo u formi. Mnogo uobičajenih vežbi, uključujući plivanje, biciklizam, hodanje i trčanje, joga i aerobik – sigurno je nastaviti ili započeti tokom trudnoće. Plivanje je najsigurnija od ovih vežbi; poboljšava kondiciju istovremeno podržavajući težinu vašeg tela.
Korak 2
Radite Kegelove vežbe, istezanje dna karlice i druge vežbe za stomak svakog dana kako biste ojačali mišiće karlice i stomaka u pripremi za porođaj i poboljšali kontrolu bešike tokom trudnoće.
Novo istraživanje potvrđuje: Trudnice bi stvarno, stvarno trebalo da vežbaju
3. korak
Držite redovan raspored vežbanja. Ako ste redovno vežbali pre trudnoće, nastavite sa rutinom sve dok vam je prijatno i dok vam to odobrava lekar. Ako tek počinjete da vežbate sada kada ste trudni, počnite sa 5 minuta dnevno i dodajte 5 minuta svake nedelje dok ne dođete do 30 minuta vežbanja dnevno.
4. korak
Pre početka rutine vežbanja zagrejte se najmanje 5 minuta. Šetajte nekoliko minuta ili isprobajte osnovne vežbe, poput istezanja vrata, ramena i nogu.
Korak 5
Unesite 300 do 500 dodatnih kalorija svakog dana ili prema uputstvima lekara.
Savet
Ostanite dobro hidrirani tokom vežbanja i tokom celog dana. Nosite potpornu obuću i dobro postavljenu odeću tokom vežbanja kako biste smanjili neočekivani pad ili povredu. Tokom vežbanja pravite pauze kako se ne biste pregrejali i izbegavajte ležanje na leđima.
Upozorenje
Uzdržite se svih fizičkih kontaktnih sportova, vežbi koje bi mogle da utiču na stomak i aktivnosti koje rizikuju pad. Nagli pokreti tokom vežbanja mogu naštetiti vama ili vašoj bebi.
Tokom trudnoće treba izbegavati jahanje, vodene sportove, skijanje, hokej i boks. Prestanite sa vežbanjem ako vam se zavrti u glavi, smuči vam se ili se pregrejete; ako osetite kako vam srce kuca brže nego obično ili povredite noge. Obratite se lekaru ako simptomi ostanu.
Vežbanje u trudnoći prekinite ako…
Prekinite svoj fitnes program za vreme trudnoće ili ako vam lekar drugačije savetuje ako imate visok krvni pritisak, rane kontrakcije ili vaginalno krvarenje.
Izvor: Detinjarije.com