Visoku temperaturu verovatno ne morate da spuštate

Visoka temperatura uglavnom ne traje predugo i zapravo je korisna. Neka istraživanja pokazuju da se telo uz temperaturu brže oporavlja od virusnih infekcija, piše sajt Real Clear Science.

Ponekad je ljudsko telo toplije nego inače. Bilo zbog infekcije, bilo zbog nekog drugog uzroka, hipotalamus podiže temperaturu tela iznad normalnog opsega, koji je između 36,5 i 37,5. A kad temperatura skoči, većina reaguje tako što popije paracetamol ili ibuprofen. Ovi lekovi blokiraju signale iz hipotalamusa pa temperatura spada.

Međutim, da li je dobro skidati temperaturu?

- Advertisement -

Visoka temperatura ima svoju svrhu. U pitanju je reakcija organizma koja se nastala kroz evoluciju još pre 400 miliona godina. Povišena temperatura usporava rast i razmnožavanje bakterija i virusa i podstiče stvaranje neutrofila i T-limfocita, što znači da telo samo sebe leči.

Visoka temperatura uglavnom ne traje predugo i zapravo je korisna. Neka istraživanja pokazuju da se delo uz temperaturu brže oporavlja od virusnih infekcija.

Uprkos njenom blagotvornom tejstvu, mnogi ljudi pate on onoga što naučnici nazivaju „temperaturofobijom“. Prema studiji objavljenoj u časopisu Pediatrics 92% roditelja veruje da visoka temperatura može izazvati posledice kao što su konvulzije, oštećenja mozga, koma, slepilo i smrt. Od svega toga, visoka temperatura može izazvati samo febrilne konvulzije i to kod male dece, a one nisu razlog za strah.

Uzrok ovim zabludama, misle naučnici, jeste u povazivanju visoke temperature sa hipertermijom, opasnim stanjem nekontrolisanog pregrevanja tela usled spoljašnjeg uzroka. U pitanju su dve potpuno različite stvari.

Da li to znači da temperaturu nikada ne treba snižavati? Naravno da ne znači. Ukoliko groznica sprečava bolesnika da spava ili vodi dehidriranosti, treba sniziti temperaturu da bi se naspavao i povratio izgubljenu tečnost.

Dakle, stvar nije u broju koji pokazuje toplomer, već u tome kako se dete oseća. Ako dete ima temperaturu od 39°C i ne oseća se dobro, dajte mu antipiretik. Ako mu temperatura nimalo ne smeta, i to je sasvim u redu.

- Advertisement -

 

spot_img

Najnovije

Počinje letnji raspust za osnovce

Za učenike osnovnih škola u Srbiji danas je poslednji nastavni dan u školskoj 2025/2026. godini. Đaci od prvog do sedmog razreda odlaze na letnji raspust, dok osmake već naredne sedmice očekuje polaganje završnog ispita i upis u srednje škole.

Stanković: Završni ispit polaže više od 64.000 osmaka, ima mesta u srednjim školama

Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da će završni ispit za upis u srednje škole polagati više od 64.000 učenika i naveo da će biti mesta da se svi upišu, ali da je za pojedine škole veliko interesovanje i da na jedno mesto konkuriše čak 10 učenika.

Koje države u Evropi nude besplatne obroke za svoje učenike i kako ovo utiče na njihovo ponašanje u učionici?

Širom Evrope, trenutno se vode rasprave o kvalitetu obrazovanja, mentalnom zdravlju dece i porastu siromaštva, novo istraživanje pokazuje da jedno jednostavno rešenje ima mnogo bolji efekat nego što se ranije mislilo.

Ne možemo se uvek voditi devizom – Šta je nama falilo. Naša deca ne žive u istim okolnostima i istom svetu u kojem smo...

Deviza – Kako smo mogli mi, pa nam ništa ne fali – ne može se bezuslovno primenjivati, jer su uslovi i stilovi života u periodima koji se upoređuju različiti. Obim, vrsta i složenost izazova sa kojima su se roditelji nekada suočavali tokom podizanja dece bili su drugačiji nego danas.

PROGLAŠENE „IGRAČKE SA SVRHOM 2026“

Šesta godina smotre pokazala da igračke nisu igračke, već alati za učenje, razvoj i uključivanje

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img