Dvadeset prvi vek je uveliko počeo, a znanje o vitaminu D u Rusiji, za razliku od zemalja Evrope i Amerike, i dalje je na nivou polovine 20. veka. Asocijacije koje nastaju na pomen vitamina D su „rahitis“, „sunce“, „koristan za kosti i zube“.
I pedijatri i mame uobičajeno smatraju da je vitamin D detetu neophodan samo do godine dana, maksimalno do dve. Pa čak se i u tom periodu neretko ostavlja na volju mami i pravilu: ako ima sunca vitamin D se ne daje detetu, ako nema – daje se. [Naše majke pamte pravilo: u mesecima koji imaju u nazivu „r“ daje se, u mesecima koji nemaju – ne daje se]. Iz toga proizilazi da se leti ne daje uopšte.
Hajde da razmotrimo najrasprostranjenije zablude o vitaminu D i da razjasnimo kakav značaj on ima za ljudski organizam.
MIT BR. 1 „Vitamin D leti može da se ne daje“
Najrašireniji mit o vitaminu D glasi: zašto da se daje leti kad je osnovni izvor vitamina D sunce? U tome nesumnjivo ima istine, sunčevi zraci jesu osnovni izvor vitamina D. Međutim, količina sunca koju dobijamo (čak i ako živimo u delu sveta s najvećim brojem sunčanih dana) nije dovoljna za održavanje neophodnog nivoa vitamina D u organizmu. Zašto?
Činjenica 1: vitamin D se proizvodi samo pod uticajem sunčevih zraka određene dužine, odnosno 280–315 nm, koji na teritoriji Ruske Federacije dospevaju na površinu Zemlje u delu dana od 11 pre podne do 14 sati. Dakle, u vreme kada većina dece ruča ili spava. (Orijentir: ako je dužina vaše senke duža od vaše visine – vitamin D se već ne proizvodi [istovremeno je štetno UV zračenje najjače].)
Činjenica 2: Oblačnost umanjuje UV dejstvo za 50%, smog za 60%.
Činjenica 3: UV-zračenje ne prolazi kroz staklo pa sunčeva svetlost kroz prozor ne pomaže stvaranju vitamina D. UV zraci u solarijumu ne proizvode vitamin D u koži.
Nauka o kremama za sunčanje: Koje upotrebljavati a koje izbegavati?
Činjenica 4: Bez obzira na ulogu sunca u sintezi vitamina D, UV zraci jesu kancerogeni faktor i mogu izazvati oko milion vrsta raka kože. Na primer, svake godine u SAD se registruje 8000 smrtnih slučajeva od metastaza melanoma. Zbog toga je važno koristiti kreme za sunčanje.
Činjenica 5: Krema za sunčanje sa zaštitnim faktorom 8 i više blokira proizvodnju vitamina D.
Stručnjaci preporučuju da se leti ne prekida uzimanje vitamina D već da se doza duplo smanji, naročito ako s detetom leto provodite u gradu.
Vecina cinjenica u ovom tekstu je tacna. Jedino je Srbija juznije na planeti od Rusije pa se vit D moze napraviti u kozi od maja do septembra tokom celog dana suncevi zraci padaju pod potrebnim uglom na kozu. Dovoljno je 10-15 min bez kape u kratkim rukavima da se napravi potrebna kolicina vit D za taj dan I stvori mala rezerva u telu Jer se za tako kratko vreme napravi najmanje 2000IU u kozi. Sunce jeste opasno za duze izlaganje Ali kratko izlaganje 10-15 min ujutru rano Ili kasno popodne moze se biti na suncu bez zastitnih krema Kako bi napravili vitamin D u kozi. Takodje suplementacija je neophodna u od Septembra do Maja ali treba uzimati I namirnice bogate ovim vitaminom Kao sto su ribe (pastmka, losos, sardine, skusa), jaja, orasi, lesnici I u manjim kolicinama svinjska mast, buter, slanina itd. Preporucena dnevna doza vit D iz suplemenata je najmanje 400 IU za decu I 600 IU za odrasle sto se povezuje sa zdravljem kostiju dok se vece doze preporucuju za stimulisanje osnovnog imuniteta.