Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici Predlog zakona o dualnom obrazovanju i predloge zakona o izmenama i dopunama zakona o predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju. – Predlogom zakona o dualnom obrazovanju unapređuje se srednje stručno obrazovanje u pravcu prilagođavanja potrebama privrede, kroz precizno definisanje uloga svih učesnika. Time se…

Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici Predlog zakona o dualnom obrazovanju i predloge zakona o izmenama i dopunama zakona o predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju.
– Predlogom zakona o dualnom obrazovanju unapređuje se srednje stručno obrazovanje u pravcu prilagođavanja potrebama privrede, kroz precizno definisanje uloga svih učesnika. Time se omogućava efikasnije obrazovanje u kojem će učenici sticati znanja i veštine koji će ih učiniti zapošljivim odmah nakon formalnog školovanja i smanjiti stopu nezaposlenosti mladih do 25. godine. Istovremeno, jača se konkurentnost privrede Republike Srbije na regionalnom i globalnom nivou – saopštava Ministarstvo prosvete.
Prema njihovim rečima, ovaj predlog zakona precizno uređuje prava i obaveze škola, kompanija i učenika srednjih stručnih škola, obezbeđuje bezbednost i poštovanje prava učenika, a na učenje kroz rad ih motiviše stipendijama.
Obrazovanje učenika u dualnom sistemu prate nastavnik praktične nastave iz obrazovnog sistema i licencirani instruktor koji ima sertifikat o položenim didaktičko pedagoškim veštinama, a ukupan nadzor, uključujući i nadzor poslova poverenih Privrednoj komori Srbije vrši Ministarstvo prosvete. Predviđa se i modernizavanje i kreiranje savremenih obrazovnih profila, koji su usklađeni sa tehničko-tehnološkim razvojem.
Predlozi zakona o izmenama i dopunama zakona o predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju i vaspitanju odnose se pre svega na usaglašavanje za predlogom sistemskog prosvetnog zakona koji je nedavno usvojila Narodna skupština.
– Njima se redefiniše se vreme učenika provedeno u školi, čime se gradi drugačija slika škole koja treba da bude mesto za učenje i razvoj učenika, ali se i oslobađa prostor za vannastavne aktivnosti koje su ranije bile zapostavljene. Proširuju se mogućnosti za obrazovni turizam – škole i specijalizovane ustanove za decu i učenike koje imaju odgovarajuće uslove mogu postati centri za realizaciju nastave u prirodi čime bi se pojeftinili troškovi ovakvih aktivnosti a ujedno bi se potpomogao i razvoj na lokalnom nivou. Uvodi se novi koncept državne mature koja treba da unapredi kvalitet srednjeg obrazovanja i omogući prohodnost učenicima na sledeće nivoe obrazovanja – saopštava Ministarstvo prosvete.
Izvor: Blic
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: OBRAZOVANJE
Katastrofalno znanje srednjoškolaca
Piše: V. Andrić Gimnazijalci su u proseku uspeli da reše tek dva od 20 zadataka iz matematike, a đaci srednjih stručnih škola jedan. Na testu iz srpskog jezika, gimnazijalci su...
Kao prosvetni radnik POTPISUJEM da ova školska godina nije izgubljena
U proteklih godinu dana, čini mi se da smo se svi pokazali kao odlični kritičari, da smo svi iznosili argumente najpre protiv onlajn nastave, pa zatim protiv povratka u školu,...
Čeka li nas drama s ocenama?
Nakon Uskrsa osnovce čeka veliki zadatak jer sledi ocenjivanje za kraj školske godine. Uz to, kako se najavljuje, postoji mogućnost povratka u školske klupe ako korona brojke to budu dopustile....
Đaci od 19. aprila kreću u školu – evo kako će se nastava odvijati
ĐACI bi u školske klupe trebalo da se vrate od 19. aprila ako epidemiloška situacija to bude dozvoljavala, odnosno ukoliko brojke budu padale. Nastava će se držati po kombinovanom modelu...
Nema komentara.