“Mama više nije klinka, a i dalje voli da se šminka!“ Prosečna žena potroši oko 11 minuta za šminkanje, a verujemo da mame to urade i mnogo brže!
Drage mame, možda su vam govorili da kada se ostvarite u najlepšoj ulozi svog života više nećete imati vremena za sebe, što uključuje: ispijanje prve jutarnje kafe na miru (ili ispijanje kafe uopšte), normalan odlazak do toaleta, kupanje, jedenje, gledanje omiljenih serija, ćaskanje sa drugaricama (uopšte izlazak sa drugaricama), šminkanje, sređivanje i tako bismo mogli da idemo u nedogled. Vaša osnovna i jedina i najbolja i presveta uloga sada postaje “mama“ i tu se sve završava. Vi više ne postojite. Vaše vreme postaje luksuz koji ne možete sebi da priuštite. Laž! Pustite šta vam drugi govore. Tačno je da se vaš život sada menja iz korena i da možda imate malo manje vremena za sebe, ali to ne znači da vi više ne postojite i da nemate svoje uobičajene potrebe – a to je pre svega biti žena, negovana i sređena.
Mama zaista i dalje voli da se šminka, da se neguje, sređuje i da vodi računa o svom zdravlju i izgledu. Lepa i zdrava mama je srećna mama, a srećna mama znači srećno dete i srećna porodica. Zato, značaj mamine brige o sebi prevazilazi sve okvire očekivanja.
Međutim, pre nego što krenete da se našminkate – potrebno je prvo da imate lepu i negovanu kožu. Samo na taj način vaša šminka može da izgleda besprekorno!
Saznajte kako da pravilno negujete svoju kožu, pre svega prema svom tipu kože.
Prvo nega lica, pa onda šminka kao šlag na tortu
Mame nikako ne smeju da prestanu da se neguju. Jednostavno moraju da izdvoje vreme za to. Ono što je cilj jeste pronaći odgovarajući tip nege i kozmetički proizvod koji će savršeno odgovarati baš njoj. Mame koje doje svoju bebu posebno treba da vode računa o tome šta koriste za negu, uključujući i šminku. Budući da kozmetički i make-up proizvodi često sadrže veoma teške, agresivne i opasne po zdravlje hemikalije, ovde treba naročito obratiti pažnju. Zabluda je da sastojci iz proizvoda za negu kože, koji se nanose spolja na kožu, ne mogu da uđu u organizam i putem krvotoka stignu do najudaljenijih delova tela. Kada nanesete neku kremu, losion ili već neki drugi proizvod za negu kože, on se apsorbuje preko kože i dospeva do krvotoka koji je smešten ispod same površine kože. Na taj način može da se raširi po telu. Na taj način može da dospe i do majčinog mleka, te se preneti na vašu bebu prilikom dojenja. Dakle, drage mame, nije bitno samo šta unosite u svoj organizam, već i šta na njega nanosite. Ne želimo da vas uplašimo, samo želimo da ukažemo na to da se okrenete više prirodnoj kozmetici, koja sadrži sastojke prirodnog porekla koji neće naškoditi ni vašem ni zdravlju vaše bebe ukoliko dojite. Čak i ako ne dojite ili su vam deca već porasla, prirodna kozmetika je uvek bolji izbor.
Takođe, možete se negovati i nekim najobičnijim sastojcima iz svoje kuhinje, poput kokosovog ili maslinovog ulja, limunovog soka, meda itd. Najbitnije je da znate koji je vaš tip kože i shodno tome da odredite koja rutina nege vam najiše odgovara.
Mame koje imaju suvu kožu
Mame koje imaju suvu kožu pre svega treba da piju što više vode. Hidratacija je veoma važna ne samo za organizam, već i za kožu. Koža najpre treba da se hidrira iznutra, a zatim i spolja uz pomoć određenih hidratantnih krema, koje bi trebalo da imaju blag sastav, prilagođen za svakodnevno korišćenje. Obavezno korišćenje kreme ujutru i uveče, s obzirom da danas postoje posebne kreme prilagođene za noć i prilagođene za dan. Ako biste volele da koristite neka prirodna sredstva za negu suve kože, mogu vam poslužiti devičansko kokosovo ulje ili med. Postoje brojne maske za suvo lice sa medom ili kokosovim (ili maslinovim) uljem, avokadom itd.
Mame koje imaju masnu kožu
Mame koje imaju masnu kožu se obično muče i sa problematičnom kožom, koja se brzo masti, sija i na taj način izgleda neuredno. Ne treba da zaboravimo i proširene pore. Međutim, dobra vest je da masna koža sporije stari, budući da je “podmazana“ i samim tim ovakva koža teže dobija bore i duže ostaje elastična i glatka. Eto dobre vesti i za vas koje se mučite sa masnom kožom! Pravo je umeće našminkati masnu i uz to problematičnu kožu lica, jer šminka često zna dodatno da pogorša i istakne ovaj problem. Zato je veoma važno da prvo pravilno negujete masnu kožu. Ukoliko se mučite i sa mitiserima, ima krema koje su rešenje za mitisere.
Sada kada ste “pripremile“ svoju kožu, možete da pređete na šminkanje.
Kako se našminkati brzo?
Znamo da ste zauzete. No, da li vam rutina za jutarnje šminkanje traje 4 ili 40 minuta, to je vreme koje trošite na sebe – čak i ako postoje deca koja se bore za vašu pažnju na svakih 30 sekundi.
Neke žene kažu da im sam proces šminkanja predstavlja neki oblik meditacije, tada su nekako smirene i posvećene sebi, to je njihovo vreme. Kada je žena našminkana, onda je ona više zadovoljna sobom i svojim izgledom, ima više samopouzdanja i samim tim je odlučnija u izazovima koji joj predstoje. Nemojte da vas lažu da šminka nije važna i da vi zapravo ne morate da se šminkate. Šminka nije samo proces ulepšavanja i maskiranja, kako bi neki rekli. To je jednostavno deo nege i lepote, poput pranja zuba i tuširanja. Mnogi poslovi za žene zahtevaju kao deo kodeksa oblačenja obaveznu šminku.
E sada, znamo da imate previše obaveza oko dece, kuće, svega…kako se našminkati brzo i lako? Moguće je! Ako ispoštujete sve ove korake vezane za prethodnu negu i pripremu kože lica, onda će šminkanje ići glatko i brzo. Brzo šminkanje je kao bilo koja druga veština, jednom kada se savlada – svaki sledeći put ide sve brže i brže.