Написала Холи Бати
Илустровали Ричард Мерит, Кејт Сатон и Бој Фиц Хамонд
Превела са енглеског Мирјана Попов-Слијепчевић
„Било да користиш или не користиш друштвене мреже, овај глобални онлајн свет тешко се може игнорисати. Ти или људи које познајеш понекад можда проводите више времена на друштвеним мрежама него у било којој другој активности.
У овој књизи налазе се одговори на питања о свим аспектима друштвених мрежа, добрим и лошим, као и на питање о томе како добити мало времена и простора изван њих када ти је то потребно. Она ти такође може помоћи у вези с темама које нерадо покрећеш онлајн или у разговору с пријатељима и члановима породице.“
(одломак из увода)
У издању „Креативног центра“ објављен је изузетно користан водич намењен деци старијој од 10 година, под називом Водич за опстанак на друштвеним мрежама.
Овај свеобухватни водич препун је практичних информација о опстанку на друштвеним мрежама, а посебно забавним чине га духовите илустрације које прате текст. У њему се налазе одговори на различита питања која се односе и на добре и на лоше аспекте друштвених мрежа. То га чини незаобилазним штивом за децу (и њихове родитеље) јер ће помоћи деци да се безбедно и самопоуздано крећу у виртуелном свету друштвених мрежа.
У водичу се налазе детаљне информације о многим темама с којима се срећу сви они што користе било коју друштвену мрежу:
- како отворити и подесити налог на друштвеним мрежама тако да се он може користити на безбедан начин;
- како стећи и задржати добар имиџ и репутацију на мрежи;
- који су облици насиља у виртуелном свету, како се носити с малтретирањем на друштвеним мрежама и како избећи тролове на њима;
- каква је веза између трошења новца и друштвених мрежа, како функционишу рекламе имамац за кликове и зашто треба бити опрезан у апликацијама при додатним куповинама;
- ко су инфлуенсери и шта треба знати о њиховој активности на друштвеним мрежама;
- како слике и савети на друштвеним мрежама који се тичу начина провођења времена, изгледа и здравља, а који представљају искривљене верзије стварности, могу негативно утицати на представу коју неко има о свом животу или на слику коју има о свом телу;
- сексуални садржаји на друштвеним мрежама, осветничка порнографија, секстинг и радикализација и како поступити у сусрету с њима;
- како препознати лажне вести и информације на друштвеним мрежама;
- како се кретати у виртуелном свету друштвених мрежа а сачувати своје ментално здравље.
У водичу се налазе и веб-адресе на којима читалац може добити још савета о безбедности на друштвеним мрежама, као и о томе где ће наћи подршку уколико има потешкоће приликом њиховог коришћења или ако се на њима сусретне с насиљем.
Добро је да ову књигу читају и родитељи, јер су они данас углавном веома забринути због времена које њихова деца проводе на друштвеним мрежама, а свесни су и свих опасности што их носи неопрезан боравак на њима. Иако је водич намењен деци старијој од 10 година, добро је да родитељ буде посредник између књиге и детета, посебно ако дете још није у тинејџерском узрасту. Заједничко читање појединих поглавља послужиће за отпочињање разговора о кључним питањима у вези с друштвеним мрежама како би дете у потпуности разумело све последице њиховог коришћења. Проактиван приступ родитеља и отварање тог дијалога оснажиће децу да користе друштвене мреже на најбољи и и најсигурнији начин.