Roditeljstvo se odlaže zbog obezbeđivanja egzistencije i napretka u karijeri, ali se zaboravlja na biološki sat, poručuje Ana Mitrović.

Trend u Srbiji, kao i u svetu, jeste da se roditeljstvo odlaže zbog obezbeđivanja egzistencije i napretka u karijeri, ali se zaboravlja na biološki sat, poručuje za RTS Ana Mitrović, ginekolog akušer Klinike “Narodni front”. Vreme je najveći neprijatelj u borbi za potomstvo, ističe Marijana Arizanović iz Udruženja “Šansa za roditeljstvo”.
Prema rezultatima popisa, skoro trećina stanovnika Srbije starijih od 15 godina nema nijedno dete, Marijana Arizanović je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, rekla da uvek postoji šansa za roditeljstvo, te da svako od nas ima svoj put, i da je pitanje da li će ga izabrati.
“Važno je da svoj put izaberemo na vreme, jer je vreme najveći neprijatelj u borbi za potomstvo”, ukazuje Arizanovićeva.
Dodaje da su iz Udruženja “Šansa za roditeljstvo” u kontaktu sa osobama koje imaju zdravstvenih problema da postanu roditelji, koji su pokušavali ili pokušavaju da uđu u proceduru vantelesne oplodnje i lečenja neplodnosti…
Poručuje da se Udruženje nada da će u novembru, uz pomoć sponzora uspeti da otvori savetovalište za roditelje koji žele da usvoje decu zbog komplikovane procedure u tom postupku.
Borba za egzistenciju i biološki časovnik
Profesorka Ana Mitrović priča da je od petka do danas rođeno 28 beba u “Narodnom frontu”.
Naglašava, međutim, da je trend u Srbiji, kao i u svetu da se roditeljstvo odlaže zbog napretka u karijeri, obezbeđivanja egzistencije, ali i činjenice da žena sa 40 i 50 godina danas izgleda kao ranije sa 20 i 25.
“Tu se zaboravlja biološki časovnik. Nismo još uvek dobili bitku sa biologijom, a možda ne treba ni da je dobijemo.To što je reprodukcija žene ograničena na period od 40 do 45 godina u biološkom smislu, ima svojih opravdanja”, kaže Mitrovićeva.
Prema njenim rečima, biološki optimum je da se trudnoća ostvaruje u životnom periodu između 20. i 25. godine.
“Značaj porodice u društvu stavljen na drugo mesto”
Mitrovićeva ukazuje i da je za mlade važno da se štite od polno prenosivih bolesti, koje mogu da budu i bez simptoma, ali i od neželjenih trudnoća da bi se izbegli abortusi.
“Stasavajući u adolscentski period, koji se poklapa sa repruduktivnim, mladi treba da znaju da će pravilnim ponašanjem sačuvati svoje zdravlje za vreme kada budu želeli da budu roditelji“, navodi doktorka.
Ističe da u javnosti moramo da vratimo “popularnost porodice”.
“Imam osećaj ljudski, ne stručni, da je značaj porodice u društvu stavljen na drugo mesto. Moj lični stav je da ako bismo više radili na promociji porodice, da bismo sliku kroz nekoliko godina mogli da promenimo”, zaključuje Mitrovićeva.
Izvor: RTS
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Prim. dr sc. Vladimir Šparac: Ne odlažite trudnoću za četvrtu deceniju jer može biti prekasno
Još devedesetih godina prošlog veka kasne trudnoće su bile izuzetak. Danas, gotovo četvrtina trudnica su žene starije od 35 godina. Razlozi zbog kojih sve više žena i parova odlaže rađanje...
Vreme je najveći neprijatelj u borbi za potomstvo
Trend u Srbiji, kao i u svetu, jeste da se roditeljstvo odlaže zbog obezbeđivanja egzistencije i napretka u karijeri, ali se zaboravlja na biološki sat, poručuje za RTS Ana Mitrović,...
Zašto niko ne kaže “Prvo, pa žensko!”?
Samo nek je živo i zdravo. Ni veće istine ni češće fraze u srpskom jeziku. Kad objavite da čekate bebu – samo nek je živo i zdravo. Kad se žalite...
Povratak na posao ne mora da znači i prestanak dojenja
Poslednji podaci istraživanja iz 2019. godine koje je sproveo Unicef kažu da 24 odsto majki u Srbiji doji svoju bebu u prvih šest meseci. Gordana Plemić iz Udruženja roditelj govorila...
Nema komentara.