Obdanište u gradu Pertu uvelo je popodnevno spavanje u prirodi kako bi se sprečilo oboljevanje dece od virusa.

Novi trend širi se Australijom. Radi manje prehlada i gripa, mališani iz vrtića na svoju popodnevnu dremku sve češće odlaze na igrališta ili u bazene sa peskom.
Obdanište u gradu Pertu uvelo je popodnevno spavanje u prirodi kako bi se sprečilo oboljevanje dece od virusa. Rezultati primene ove stare skandinavske metode su, kažu u vrtiću, odlični. Sa spavanjem napolju počeli su na pragu australijske zime – u martu i tokom sledećih 11 nedelja, manje od 1% dece je odsustvovalo zbog bolesti.
“Verujemo da je otpornost dece na bolesti direktna posledica spavanju napolju gde udišu svež vazduh umesto spavanja u zagušljivim klimatizovanim prostorijama koje su pravi inkubator za grip i prehlade,” kažu u obdaništu.
Ono što su takođe primetili jeste da deca spavaju duže, čvršće i da su daleko smirenija kada se probude. Postala su pažljivija i lakše uče.
Brojna istraživanja su pokazala da boravak dece u prirodi podstiče razvoj mozga, skeleta i muskulature, društveni, emotivni i kognitivni razvoj, kao i da su deca koja su puno napolju zdravija.
Deca spavaju u hladovini, a ako je vetrovito ili sipi kiša, zaklonjena su šatorskim krilom. Jedino kada pada jaka kiša, deca ostaju unutra. Deca imaju podmetače, jastuke i prekrivače.
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Upozoravajuće otkriće: Manje od devet sati sna ostavilo ozbiljne posledice na mozak i kognitivni razvoj dece
Osnovci koja spavaju manje od devet sati svake noći imaju značajno manje razvijene regione mozga povezane sa pamćenjem i inteligencijom u odnosu na decu koja spavaju preporučenih 9 do 12...
Utvrđen verovatan uzrok epidemije dečjeg hepatitisa
Utvrđen je verovatan uzrok misteriozne epidemije dečjeg hepatitisa i stručnjaci iz Britanije veruju da su identifikovali uzrok niza problema sa jetrom koji pogađaju malu decu širom sveta. Istraživanja sugerišu da...
Do sad je 80 majki odbilo testiranje bebe na SMA – “Živimo u realnosti teorija zavera”
Sredinom jula bilo je tri meseca od pokretanja neonatalnog skrininga na spinalnu mišićnu atrofiju (SMA) u beogradskom porodilištu GAK “Narodni front”. Iznošenjem podataka sa terena obeleženo je prvo tromesečje ovog...
Problemi gutanja: najčešći uzroci otežanog gutanja i kome se obratiti
Šta su zapravo problemi gutanja? Problemi gutanja ili disfagija su jako širok pojam i obuhvataju put od vizuelnog prepoznavanja hrane, mirisa, ukusa pa preko planiranja i izvođenja svih pokreta žvakanja,...
Nema komentara.