Porođaji kod kuće sve manje su retkost. Razlozi zbog kojih se buduće majke odlučuju na taj korak su različiti

“Otišli smo u Dom zdravlja, tamo su nas lepo primili, ali su nam dali uput za neonatologiju tvrdeći da njihov nalaz nije dovoljan. Na neonatologiji su bebu držali duže od tri sata iako treba da sisa, zvali su socijalnog radnika da priča sa nama, da nas opominje na krivičnu odgovornost”, kaže Katrina Fajgelj Poterjahin.
I Novosađanka Ljiljana Koplić svoje drugo dete rodiće kod kuće. Oko birokratije se ne brine, kaže, nikada nijedno dete nije ostalo neprijavljeno, pa neće ni njeno.
Bez potvrde o rođenju, roditelji ne mogu prijaviti dete. Upravnik Betanije, Dragan Stajić, kaže da potvrdu može izdati onaj ko vrši porođaj, dok se dete nosi na pregled u Dečiju bolnicu.
Zakon ne zabranjuje porođaj kod kuće, ali bez dokumentacije nema ni prijave. Pored toga, kažu matičari, potrebni su i svedoci.
“Vrši se saslušanje svedoka koji su prisustvovali samom toku porođaja, naravno ko je presekao pupčanu vrpcu, dakle u zapisnik se unose njihove izjave i na osnovu toga se izdaje rešenje za upis u matičnu knjigu rođenih”, kaže matičarka Biljana Dragin.
Pročitajte i: Porođajne muke pre carskog reza nisu uzaludne
U Novom Sadu se prijavi oko 10-oro dece godišnje koja su rođena kod kuće. Ukoliko se odlučite na taj korak, važno je da znate da na ovim prostorima u tim uslovima ne možete dobiti stručnu pomoć. Majke koje su to doživele, kažu da je iskustvo neponovljvo, a sam čin rađanja neuporedivo lakši. Doktori s druge strane upozoravaju na to da porodilje na taj način rizikuju i svoj život i život novorođenčeta. A birokratija je tek, čuli ste, peta priča.
Izvor: RTV
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Prim. dr sc. Vladimir Šparac: Ne odlažite trudnoću za četvrtu deceniju jer može biti prekasno
Još devedesetih godina prošlog veka kasne trudnoće su bile izuzetak. Danas, gotovo četvrtina trudnica su žene starije od 35 godina. Razlozi zbog kojih sve više žena i parova odlaže rađanje...
Vreme je najveći neprijatelj u borbi za potomstvo
Trend u Srbiji, kao i u svetu, jeste da se roditeljstvo odlaže zbog obezbeđivanja egzistencije i napretka u karijeri, ali se zaboravlja na biološki sat, poručuje za RTS Ana Mitrović,...
Zašto niko ne kaže “Prvo, pa žensko!”?
Samo nek je živo i zdravo. Ni veće istine ni češće fraze u srpskom jeziku. Kad objavite da čekate bebu – samo nek je živo i zdravo. Kad se žalite...
Povratak na posao ne mora da znači i prestanak dojenja
Poslednji podaci istraživanja iz 2019. godine koje je sproveo Unicef kažu da 24 odsto majki u Srbiji doji svoju bebu u prvih šest meseci. Gordana Plemić iz Udruženja roditelj govorila...
Nema komentara.