Savremeni mališani svaki dan padaju sa stolica, naleću jedni na druge i udaraju u zidove, a pažnja im je veoma ograničena. “To je jako čudno, nikada ranije nismo to viđali…”
“Još se sećam prvih dana u vrtiću moje najstarije ćerke,” piše Anđela Henskom za Vašington post. “Očajnički sam želela da je stimulišem što je ranije moguće kako bi bila spremna za školu. Upisala sam je u obdanište koje je naglasak stavljalo na učenje čitanja, pisanja i matematike. Kupovala sam joj posebne slagalice, zakazivala druženja sa vršnjacima, čitala joj svako veče pred spavanje, vodila je na časove muzike i plesa kao i u posete muzejima.”
Sa prijateljicama je u svojoj zaluđenosti ranim učenjem- – organizovala i časove bojenja, brojanja, čak i sedenja! Sve je činila kako bi joj ćerka bila što spremnija za vrtić.
Henskom priznaje da je akademski uspeh njene ćerke postao njena opsesija. “Jedino što sam sve radila naopako,” kaže ona. Ćerka joj je dobro prolazila na testiranjima ali je propustila da stekne mnoge važne životne veštine.
“Otrežnjavajući trenutak bio je kad mi je vaspitačica rekla da mojoj ćerki učenje ide dobro, ali da jojnedostaju osnovne društvene veštine poput umeća deljenja sa drugima i čekanja na svoj red. ” Devojčice takođe nije umela da vlada svojim emocijama, bila je nervozna i imala opažajne probleme, a nije umela ni da se igra sama.
Ovo nije bio problem samo moje ćerke, već je postalo epidemija. Henskom citira direktorku jedne napredne predškolske ustanove koja već 40 godina radi sa decom: “Deca su danas prosto drugačija – lakše se iznerviraju i odmah zaplaču,” kazala joj je u intervjuu, dodavši da savremeni mališani svaki dan padaju sa stolica, naleću jedni na druge i udaraju u zidove, a pažnja im je veoma ograničena. “To je jako čudno, nikada ranije nismo to viđali,” primetila je direktorka, žaleći se da su, iako se u njenom vrtiću mnogo uči, pod stalnim pritiskom da smanje vreme za igru- na račun još više učenja!
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: RODITELJSTVO
4 stvari koje ne smete da dozvolite odrasloj deci – postavite lične granice u vašem odnosu!
U porodičnim odnosima su važni ljubav, razumevanje, podrška i oproštaj. Ipak, i u ovako snažnim odnosima moraju postojati granice koje se ne smeju prelaziti. Ponekad se bliskim ljudima čini da je naša...
Duplo više vremena za čitanje nego za igrice: 5 pravila kojih se Ilon Mask pridržava u vaspitavanju dece
Kada je pre dve godine svom detetu dao ime X Æ A-Xii, ceo svet je samo o tome pričao, a nedavno je javnost iznenadila vest da je Ilon prošle godine...
Moje dete kao da čeka da viknem da bi me poslušalo. Zašto je to tako?
“Mila, hajde skloni te makaze sa stola.” “Aha, evo…” Pet minuta kasnije. “Makaze, rekla sam ti.” “Evoooo…” Deset minuta kasnije: “Jesam li ti već rekla da skloniš te makaze!? Koliko...
Kako zaista izgleda podizati dete s kašnjenjem u govoru
Čekali smo i čekali sigurni da će uskoro progovoriti. Dani su prešli u nedelje, nedelje u mesece, a deca oko nas su počela da brbljaju dok naše nije. Deca oko...
Pustite decu da se igraju, ostavite se skola stranih jezika, sahova, muzickih zabavista, skola ucenja…gluposti, do 7. godine pustite decu da jurcaju, dajte im bicikle, trotinete, zaboga, pustite ih da se penju na drvece, na merdevine, neka mile, zavlace se, naravno, minimum bezbednosti se podrazumeva.PUSTITE DECU DA SE ISPRLJAJU, uzasavam se kada u parku vidim sredjene devojcice i mame koje , kada siroto dete hoce da u novim patikama kroci na travu, kazu “nemoj tamo, isprljaces se” ili kada cujem “nemoj da trcis, pasces” meni se kosa na glavi digne. Pa sta ako padne? Pobogu, dete treba da bude dete!