Kada i kako je to sunce od izvora života stiglo do opasnosti od koje se treba sklanjati i sakrivati, pitaju se mnogi, ali sasvim je izvesno da to pitanje najviše muči majke, posebno majke male dece i beba.
Ni sama nisam bila suviše uverena u toliku neophodnost zaštite od sunca dok nisam postala majka. Verovala sam da je stvar sa suncem u javnosti predstavljena mnogo drastičnije iz nekih drugih razloga.
Mada, moram priznati, u mom slučaju direktno sunce je uvek bilo, pa, da ne kažem baš neprijatelj, ali veoma agresivno prema mojoj koži. Tačnije, nikada se nismo slagali. Ja sam od onih što ne crne tako lako i tako brzo. Veoma lako izgorim a štetu baš dugo popravljam, iako su dermatolozi složni u konstataciji da je šteta NEpopravljiva. Koža sve pamti, i akumulira sve što smo joj priredili.
Kada je moja prva bela beba došla na svet, bilo je jasno da ni nju sunce neće voleti. Svetle oči, plava kosa i mleko bela put govorili su sve. I isto tako, bilo je jasno da će joj kao i svakoj bebi, sem puno ljubavi i nežnosti, biti neophodno mnogo dobrih preparata za negu. Mala šmirglica, tepali smo joj što od milošte što od nemoći, jer joj je koža od prvog dana bila ekstremno suva i bilo je malo preparata koji su mogli da zadovolje sve prohteve suve i nežne bebine kože. Sve to me je nateralo da obratim puno pažnje na negu. Posebno na zaštitu od sunca. A shvatiću kasnije i od oblaka. Jer, i iza njih vreba opasnost…
UVA zraci – i kad su oblaci!
Tek sa rođenjem deteta krenula sam da se interesujem šta znače sve te skraćenice na koje kao mlada i zdrava nisam mnogo obraćala pažnju. Iako sam sama uvek koristila mleka za sunčanje za zaštitnim faktorima.
Prvo sam krenula da analiziram razliku između UVA i UVB zraka i shvatila da ovi prvi nisu opasni samo po sunčanom danu, već da njihovo negativno dejstvo radi posao i po oblačnom vremenu! Prolaze kroz staklo, oblake i kožu. Njihova podmuklost ogleda se i u tome što ne izazivaju bol i opekotine. Bezbolni su i prodiru veoma duboko do ćelija kože. Njihov posao je da neprimetno, godinama, nanose štetu nevidljivu okom ali da u jednom trenutku izazovu razne promene, počevši od alergije na sunce, starenja kože pa do ozbiljnih oboljenja i čak kancerogenih promena na koži.
Užasnula sam se od pomisli šta tek mogu da urade koži jedne bebe ili malog deteta.Tek tada sam se sasvim pomirila sa preporukom pedijatara i dermatologa da bebi do prve godine uopšte nije mesto na direktnom suncu. Čak ni na onom naizgled čovekoljubivom, poslepodnevnom.
Za razliku od UVA, UVB zraci ne prolaze kroz oblake i staklo, ali nisu ni oni mnogo nežniji prema koži. Jer kroz nju, posebno detinju – prolaze. Ako je za utehu, oni čine samo 5% UV zračenja koje dopire do nas, ali su zaslužni kako za preplanulost, tako i za crvenilo i opekotine. Njihova agresija nije prikrivena.
Jasno je da dobrog zračenja nema. Sunce jeste izvor života i jeste neophodno za zdrav rast i razvoj zbog sinteze veoma važnog vitamina D, ali za taj proces nije potrebna direktna, preterana i faktorima nezaštićena izloženost direktnim sunčevim zracima. Shvatila sam i da je šeširić mnogo važan, i prestala da smatram snobizmom kada sretnem malo dete sa naočarima za sunce. Čak sam želela da i moja beba pristane na ta dva zatamnjena stakla koja itekako čuvaju oči.
Ali, trebalo mi je da doživim roditeljstvo da bih poverovala da je sunce postalo neprijatelj. I da su davno prošla vremena u kojima se, recimo moja generacija, mazala zaštitnim faktorima dosta ređe, pa i to samo u toku boravka na moru. Jer ovo sunce danas nije ono isto sunce koje je nas grejalo. Mi smo tada imali zdrav i čitav ozonski omotač, a usled zagađenja i raznih drugih faktora, ovaj prirodni filter UV zraka je znatno oštećen, a samim tim ne služi svrsi.
Za bebu samo najbolje
Bila sam prilično poražena svojim tadašnjim saznanjima. Bilo mi je krivo što sve to i ranije nisam znala i bila pažljivija i prema svojoj koži. Ipak, kao majka, na vreme sam shvatila da te male svilene bubice koje donesemo kući, zahtevaju više pažnje i nege nego što smo i mogli da pretpostavimo.
Bilo je ohrabrujuće znati da i za to postoji preventiva. Da su prirodni hlad i kreme za zaštitnim faktorom bebini prijatelji. I uvek se pobunim kada neka majka govori negativno o kremama za sunčanje i kada smatra da one mogu naneti više štete nego sunce. Samo joj kažem da se malo informiše i pročita nešto više o suncu i njegovom dejstvu.
Danas je važno znati da krema za zaštitu od sunca, da bi bila kvalitetna, ne mora da bude skupa. Ne treba se vezivati za zvučna imena, jer se i zvučnost robne marke naplaćuje i uglavnom je precenjena. Robna marka mamma&baby napravljena je u Nemačkoj po poslednjim tehnološkim standardima i sa sirovinama vrhunskog kvaliteta. Mogućnost alergijske reakcije usled odsustva agresivnih sastojaka, koji su nekada bili obavezni u sunčanim kolekcijama, svedena je na minimum. I samo ime asortimana govori kome je namenjena i ko će joj se zbog vrhunskog kvaliteta i pristupačne cene najviše obradovati.
Sa asortimanom proizvoda mamma&baby – Sunmilk Sensitive SPF 30, Sunmilk Kids SPF 50 i Sunspray Kids SPF 30, zagarantovano je bezbedno i prijatno leto i mamama i njihovim dragocenim mrvicama!
Želimo vam nezaboravne trenutke nežnosti ovog leta sa vašim najmilijima.