Ilustrovana zbirka pripovedaka švedske spisateljice Lene Olmark „Zagonetna kuća u šumi“ preporučuje za podsticanje čitanja u ranom tinejdžerskom dobu.
Neka nevidljiva sila te neodoljivo mami da otvoriš ovu knjigu, iako znaš da u njoj ima duhova, krikova od kojih se ledi krv, sablasnih senki, izgubljene dece, mračnih poriva, obrta od kojih ti preskoči srce i oblije te znoj… Hoćeš li joj odoleti ili ćeš se praviti da se ne bojiš ničega na svetu, promrmljati „Duhovi ne postoje!“ i zaviriti u taj misteriozni, mračni i uzbudljivi svet Lene Olmark?
Dugogodišnje iskustvo u čitanju i pričanju priča strave, doprinelo je složenosti pripovedanja Lene Olmark. Glavna tema njenih priča je strah, razni oblici i brojni mehanizmi koji ga pokreću i načini prevazilaženja. Zapravo, njene priče strave umnogome podsećaju na dela začetnika kratke priče i modernog poimanja strave Edgara Alana Poa. Njeni junaci nisu strašna natprirodna bića već deca koja se sukobljavaju sa sopstvenim demonima: krivicom, strahom, mračnim porivima.
Zanimljivo je da iako su junaci Lene Olmark današnja deca, u njenim pričama nema slenga niti popuštanja komercijalnom dečjem ukusu koje ponekad srećemo u književnosti za decu. Lena koristi bogat rečnik, duge rečenice, zadržava se na opisima koliko joj je potrebno da stvori sliku ili atmosferu, štošta ostavlja nedorečeno da bi izgradila atmosferu, ne upušta se u objašnjenja, ne teši, ne obećava srećan kraj. Ona svojim čitaocima nudi priliku da dožive katarzu kroz strah i razrešenje i nudi im ulaz na mala vrata u svet velike književnosti.
Lena Olmark prošle godine održala je u Beogradu školu kratke horor priče za decu, u okviru književnog festivala „Krokodokodil“.