Umesto da sistemski pomognu deci donosioci odluka odlučili su se za helikopter pomoć bez jasnih kriterijuma

Foto: Freepik
Jednokratna pomoć u iznosu od 10.000 dinara uplaćena je roditeljima i starateljima dece mlađe od 16 godina. Ovim potezom država je pokušala da ublaži tešku situaciju u kojoj se svakog septembra nalaze roditelji širom Srbije. Septembar je ove godine znatno teži za sve porodice zbog ogromnog poskupljenja hrane koje tera porodice da štede tamo gde se ne bi smelo štedeti – na hrani.
Helikopter pomoć daleko od rešenja
Nadležni su kao izlaz iz teške situacije osmislili ad hok finansijsku pomoć koju je neplanski i bez kriterijuma dobilo je 635.000 roditelja i staratelja bez obzira na socijalnu kartu porodice. Novac su podjednako dobili zaposleni i nezaposleni, oni sa rešenim stambenim pitanjem i oni bez njega, oni sa kreditom i oni bez njega. Nadležni smatraju da su svi roditelji u istoj situaciji, a da li su?
Ovim davanjima država je pokazala da potpuno ignoriše stvarnu potrebu socijalno ugroženih porodica. Umesto ozbiljnih i dugoročnih rešenja za probleme sa kojima se suočavaju porodice, država se odlučila za jeftin populizam koji služi samo kao privremena pomoć u skrivanju vlastite nesposobnosti.
Umesto sistemskih mera, država se odlučuje za populizam
Iako se naša zemlja suočava sa ozbiljnim problemima socijalne nejednakosti postoji jedna novčana mera koja je direktno upućena isključivo na dete i to je dečiji dodatak. Ispunjavanje uslova za dečiji dodatak veoma je strogo, a suma dečijeg dodatka je šamar svim socijalno ugroženim porodicama. Dečiji dodatak za jedno dete iznosi 4.059 dinara što decu koja su ugrožena nikako ne može izvući iz siromaštva. Prema izveštajima UNICEF-a više od 122.000 mališana nije imalo mogućnost da zadovolji osnovne potrebe tokom protekle godine.
Umesto reformisanja socijalnih politika, jer dečiji dodatak nije adekvatan, naša neodgovorna država odlučila se na privremenu meru koja anestezira širu javnost zamućujući im pogled ka dalekosežnim posledicama.
Kupovina socijalnog i političkog mira potkupljivanjem građana jednokratnom pomoći neće učiniti da deca izađu iz siromaštva, jer već sledećeg meseca roditelji deci neće moći da im naprave čak ni sendvič sa parizerom. Deca nam u školu idu gladna.
Jednokratna pomoć nije dovoljna ni za komplet knjiga
Za poklon od 10.000 dinara vlast se odlučila zbog troškova koji dolaze svakog septembra. Kućni budžeti drastično se umanjuje kako bi roditelji mogli da opreme decu za „besplatnu” školu. Računice nam govore da porodice sa dvoje dece za knjige i opremu, bez opreme za fizičko i muzičko, moraju izdvojiti više od minimalca. Država koja se proklamuje za socijalno odgovornu ovo sebi ne bi smela da dozvoli. Roditelji nemaju novca da školuju decu, a porodice grcaju u dugovima. Besplatni udžbenici u Srbiji dele se samo lokalno, umesto da se obezbede svoj deci.
Država nema jasnu ideju kako zaista da pomogne porodicama , jer ne prepoznaje da davanjem jednokratne pomoći porodicama neće biti bolje. Roditelji će kupiti deci školski ranac ili patike, ali pojedini će ovaj novac potrošiti na hranu ili ogrev jer smo istinski osiromašili.
Uozbiljite se i preuzmite odgovornost! Porodice očekuju sistemsko rešenje, a ne hvalisanje „velikodušnim” potezima. To je sramotno i nedostojno ozbiljne države.
Izvor: Bebac.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: VESTI
Do kraja nedelje novogodišnji vaučeri za prestoničke mališane i zaposlene u obrazovnom sektoru
Prilikom jučerašnje posete Hali sportova „Ranko Žeravica”, Aleksandar Šapić, predsednik Privremenog organa Grada Beograda, izjavio je da će direktori škola i vrtića od danas moći da preuzmu novogodišnje vaučere za...
Infantilna amnezija – zašto se mnogi ljudi ne sećaju ranog detinjstva
Nova studija sa Triniti koledža u Dablinu, koja uključuje imunološke modele poremećaja iz autističnog spektra kod miševa, otkrila je iznenađujuću ulogu majčinog imunološkog sistema u modelu pristupa sećanjima na najranija...
Dvadeset godina operskog takmičenja “Lazar jovanović”
Kolarac će ponovo biti hram operske umetnosti gde će mladi takmičari pred uvaženim žirijem pokazati svoje umeće. Za vikend 11. i 12. novembra najveća operska smotra na Balkanu se odvija...
Nasilni prema detetu, a onda ga vode stručnjacima da ga ’poprave’
Autor: Katarina Đorđević Tokom prethodne godine Gradskom centru za socijalni rad u Beogradu prijavljeno je 4.695 slučajeva nasilja nad decom. Statistika svedoči da je 23 odsto ovih mališana postalo žrtva...
Nema komentara.