Danas nam je toliko toga na dohvat ruke, ali, da li smo naučili kako da pravilno komuniciramo putem mobilnih telefona, kako da pravilno napišemo sms poruku, ili poruku na Fejsbuku i Instagramu, a da pri tom ostavimo lep utisak o sebi prema drugima? Deca treba da nauče da uspešno komuniciraju i da sebe predstave u najboljem svetlu, što i jeste suština PR-a.

Hajde da pričamo o PR-u: Dragana Nikolić
Dragi roditelji i deco, često slušamo o tom famoznom PR-u. Ovako kao skraćenica zvuči nekako čudno i strano, i deluje da je baš rezervisana za svet odraslih. Hajde da prvo vidimo šta znači PR: na engleskom jeziku to je skraćenica za Public Relations, a u prevodu na srpski jezik to su odnosi s javnošću. PR je postao sastavni deo najpre poslovnog života kompanija i firmi čije bi poslovanje bilo nezamislivo bez PR-a. Isto tako i ljudi koji su poznati u svojim profesijama ne mogu da zamisle svoj posao bez PR-a. PR je postao deo njihove svakodnevnice i njihovo ogledalo u javnosti.
Svesni smo činjenice da se život kakav danas živimo dosta, da tako kažem, ubrzao i da je u vreme kada smo mi bili deca, sve išlo nekako sporije. Nije bilo Interneta, društvenih mreža, mobilnih telefona, pa je komunikacija bila dosta sporija nego danas.
Novo vreme, novi izazovi
Ali, komunikacija u društvu se menja i prilagođava brzom razvoju tehnike i tehnologije. Današnjim generacijama su mnoga savremena dostignuća na dohvat ruke: Internet, mobilni telefoni, razne društvene mreže, Viber, WhatsApp… Sa svim tim razvojem menjaju se društveni odnosi i komunikacija u društvu. Kao neko ko se rodio u prošlom veku, i sama sam svedok svega toga. Druženje i odnosi sa drugarima iz moje mladosti se dosta razlikuju od današnjeg načina druženja i komunikacije. U moje vreme nije bilo mobilnih telefona, a samim tim su svi dogovori bili dosta sporiji od današnjih. Mi nismo slali mailove nego pisma i razglednice, koje su putovale po nekoliko dana. U školi smo na času srpskog jezika učili kako da pravilno pišemo pisma, razglednice, telegrame…
Mi smo sa velikim nestrpljenjem čekali po nekoliko dana da nam od nekoga stigne pismo, razgednica, čestitka, dok je danas dovoljno samo par sekundi da nekome pošaljemo imejl. Komunikacija je postala neuporedivo brža i moram priznati da se izgubila ona strast i iščekivanje da dobijemo neku informaciju. Danas putem mobilnih telefona u svakom trenutku možemo da pozovemo nekoga i da stupimo u kontakt, ranije su postajali samo fiksni telefoni i uvek je bilo pitanje da li je onaj ko se javio na telefon preneo poruku onom koga smo tražili.
Vremena su se promenila i sada je situacija takva da svi mi imamo neku našu publiku kojoj se svakodnevno predstavljamo i obraćamo putem društvenih mreža. Danas deca, pored škole i drugara, imaju još dosta drugih obaveza: treninzi, razne školice glume, slikanja… Sve su to mesta gde treba da na pravilan način predstave sebe. Naše generacije – ovde mislim prvenstveno na nas roditelje – susrele su se sa mobilnim telefonom kad smo već bili odrasle i formirane licnosti, a danas se deca bolje snalaze sa mobilnim telefonima nego odrasli.
Znamo li pravilno da komuniciramo?
Danas nam je toliko toga na dohvat ruke, ali, da li smo naučili kako da pravilno komuniciramo putem mobilnih telefona, kako da pravilno napišemo sms poruku, ili poruku na Fejsbuku i Instagramu, a da pri tom ostavimo lep utisak o sebi prema drugima? Upravo zbog svega toga ja sam, kao majka troje dece i kao neko ko se preko dvadeset i nešto godina bavi PR-om, došla do saznanja da su deci itekako potrebne PR veštine. Deca treba da nauče da uspešno komuniciraju i da sebe predstave u najboljem svetlu, što i jeste suština PR-a. Jako je važno da kroz PR nauče kako da formiraju komunikaciju, prvenstveno sa svojim vršnjacima, i da se ta komunikacija pre svega zasniva na poštovanju druge osobe.
Važno je da deca shvate da, kada nešto jako žele, ta želja u stvari predstavlja cilj koji oni žele da postignu. Onda kad razumeju i definišu cilj, treba da nauče koji su to načini za ostvarenje tog cilja. Za svaki cilj su potrebne određene strategije i taktike. Do sada, deca su ove pojmove mahom koristila u igricama na Internetu i verovatne misle da te reči samo tome služe. Upravo kroz PR treba da nauče šta su to strategije i taktike u stvarnom životu i kako da se njima koriste kao alatima za postizanje određenog cilja.
Pravo je vreme da deca zakorače u svet PR-a i da nauče kako da uz lep način usmenog i pismenog izražavanja i pravilne komunikacije – predstave sebe u pravom svetlu – a samim tim uspostave pravilnu komunikaciju sa svojim okruženjem i da nauče da pravilno koriste komunikacijsko pregovaranje. Na taj način postići če ono što je najvažnije – a to je dogovor. Iako vam možda reč pregovaranje zvuči prejako za opisivanje komunikacije među decom, verujte mi: do svakog dogovora se dolazi isključivo preko razumevanja i pravilnog korišćenja pregovaranja!
Dragana Nikolić, Dipl. Ecc. Spec. PR
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: OBRAZOVANJE
Nastavnici o lošim rezultatima na inicijalnim testovima: “Nekada su služili da utvrdimo znanja, a danas neznanje”
Stalna praksa na početku školske godine su provere znanja koje đaci donose iz prethodnih godina školovanja, takozvani inicijalni testovi. Oni se rade kako bi učitelji i nastavnici videli koliko deca...
Slika škole danas: Nastavnici prinuđeni da gledaju u ekrane dok deca gledaju u telefone ispod stola
"Poražavajuće je kada uđete u učionicu - vi neretko možete zateći nastavnike koji gledaju u ekran i decu koji gledaju u telefone ispod stola. Jel to ono što želimo? Ja...
Švedska naprasno prekida digitalizaciju nastave. ‘Deca nam zbog tableta i aplikacija ne znaju da čitaju i pišu, vraćamo udžbenike’
Bili su predvodnici u uvođenju novih tehnologija u škole. Sada je tome došao kraj. Švedska se vraća tradicionalnim obrazovnim metodama s naglaskom na štampane knjige, čitanje i vježbanje pisanja i...
Najmanje pet dana suspenzije za đake izgrednike
Nastavnici stalno ukazuju da su im „ruke vezane” propisima, da učenike koji se bahato ponašaju ne mogu da izbace ni sa jednog časa. Ako nova pravila zažive u praksi, od...
Nema komentara.