Zašto deci ne treba kupovati skupe poklone

Na prvi pogled deluje da je sve u redu: s jedne strane dete uči da novac i pokloni u njegovom životu ne dolaze tek tako, a s druge – dete ima stalnu stimulaciju da postane još bolje. Međutim, istraživanje je pokazalo da takav pristup sobom nosi bar dva nedostatka.

Piše: Konstantin Šijan

Kada sledeći put rešite da dete zatrpate poklonima, razmislite još jednom

- Advertisement -

Istraživači sa Univerziteta Misuri ispitivali su hiljade odraslih mlađih ljudi u cilju utvrđivanja koji sistem vaspitanja primenjuju savremeni roditelji. Ispostavilo se da se većina u vaspitavanju dece služi materijalnim stimulansima.

To znači da ako hoće da ispolje brigu i ljubav prema detetu, najčešće mu kupuju neki poklon. Ako hoće da kazne dete – zabranjuju mu da koristi neke stvari. A ako hoće da ga nauče nekim pravilima i dužnostima, gotovo uvek koriste materijalne stimulanse – novac ili obećanje da će dete dobiti taj i taj gedžet.

Rezultati ovog interesantnog istraživanja su objavljeni u časopisu Consumer Research.

Naučnici su došli do zaključka da sve veći broj mladih majki i očeva stimuliše decu pomoću novca ili stvari. Ako je dete namestilo krevet – dobiće sladoled; ako bude imalo dobre ocene – dobiće iPhone na polugodištu; ako pomaže u raspremanju kuće – dobiće nove farmerke.

Na prvi pogled deluje da je sve u redu: s jedne strane dete uči da novac i pokloni u njegovom životu ne dolaze tek tako, a s druge – dete ima stalnu stimulaciju da postane još bolje.

Međutim, istraživanje je pokazalo da takav pristup sobom nosi bar dva nedostatka. Kao prvo, materijalni pokloni ne usrećuju decu. To je potvrđeno naknadnim istraživanjima. Kao drugo, deca koja od detinjstva imaju takav tretman uče da sebe i druge ocenjuju na osnovu materijalnog dobra kojim raspolažu. Ako detetu plaćate za njegovo primerno ponašanje, ono će na podsvesnom nivou, dakle samo nesvesno toga, početi da se ružno ponaša prema onoj deci koja nemaju igračke kakve ima ono.

- Advertisement -

To mnogo šta objašnjava, zar ne? Da li ste se nekada zapitali zašto učenici nižih razreda šikaniraju decu koja recimo nemaju mobilni telefon? Ili zašto školarci reketiraju slabije od sebe oduzimajući im novac i igračke?

Isto to važi i za obrnutu stimulaciju. Ako detetu zabranjujete da koristi omiljene stvari zato što je donelo kući keca, nemojte se čuditi ako vas za mesec dana pozovu u školu jer vaše dete otima stvari drugoj deci.

spot_img
spot_img

Najnovije

Koje osobine imaju deca koju odgajaju „stariji“ roditelji

Srećom, mračno doba osuda kada je bilo „kasno“ dobiti dete u 30-im je iza nas, pa možemo reći da su roditelji u tim godinama gotovo sasvim prihvatljiva stvar, a zovemo ih tek – „stariji“ roditelji, u čemu nema ničeg pogrdnog.

Kad roditelji umesto poklona za Božić dobiju savete šta mogu bolje

Ono što možda deluje kao bezopasan savet, može povećati...

Postepeno uvođenje graničnog sistema EES – šta to znači za građane Srbije

Evropska komisija predložila je postepeno uvođenje novog evropskog digitalnog graničnog sistema, takozvanog Sistema ulaska/izlaska (EES), dajući članicama rok od šest meseci za njegovu primenu.

Kako da saopštim suprugu ili supruzi da hoću da se razvedem

Odlomak iz priručnika "Razvesti se ili ne" Jelene Holcer.

Domaća riblja pašteta – ukusan i brz posni obrok

Riblja pašteta je ukusno i zasitno jelo koje je idealno za dane posta.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img