Da ne bude zabune, izuzetno je važno čitati deci svih uzrasta, a ne samo najmlađima.

Mnogi važni dokumenti i strategije vezane uz čitanje naglašavaju da je upravo metoda glasnog čitanja ključna za razvijanje čitateljskih navika i kasniji uspeh u školi i opšti uspjeh u sticanju znanja i veština. Glasno čitanje deci često služi i prevenciji poteškoća u čitanju koje se mogu javiti već u najranijem uzrastu. Da ne bude zabune, izuzetno je važno čitati deci svih uzrasta, a ne samo najmlađima.
Evo nekoliko činjenica zašto je važno čitanje naglas te saveta i ideja za sprovođenje glasnog čitanja deci najmlađeg uzrasta:
- Glasno čitanje stavlja knjige u središte pažnje i predstavlja ih kao izvore prijatnog, vrednog i uzbudljivog iskustva. Deca, koja od najranijeg uzrasta nauče vrednost knjiga, najčešće postanu vrsni samostalni čitaoci.
- Glasno čitanje pomaže deci da povežu ono što vide, čuju i pročitaju. Glasno čitanje odraslih deci proširuje rečnik i opšte znanje.
- Glasno čitanje omogućava roditeljima, bakama i dekama, braći i sestrama, učiteljima, rodbini i prijateljima da budu čitalački uzori deci. Na taj se način njihova ljubav prema knjizi lako prenosi na decu.
- Glasno čitanje deci otkriva literaturu koju možda nikada sami ne biste otkrili, poput poezije, kratkih priča…
- Glasno čitanje omogućava deci upoznavanje s književnim jezikom koji se znatno razlikuje od svakodnevnog govora, ili jezika koji se čuje na televiziji, pročita u novinama ili čuje u filmovima. Na taj način deca bolje razumeju složene rečenične strukture.
- Glasno čitanje omogućava deci maštanje o ljudima, mestima, vremenima i događajima koje nisu upoznali ili doživeli.
- Glasno čitanje stvara vezu između deteta i odraslog koji mu čita, što im osigurava zajedničke teme za razgovor. Govorenje i razgovor pomažu u razvoju veština čitanja i pisanja.
- Glasno čitanje pomaže razvoju kognitivnih sposobnosti kroz razgovore o pročitanom.
- I na kraju, ali ne i manje važno – glasno čitanje je zabavno!
Čitanje u porodici
- Glasno čitanje u porodici može postati ritual tokom detetovog odrastanja.
- Glasno čitanje može postati aktivnost koja zbližava tinejdžere i mlađu braću i sestre. Bake i dede, ujne i ujaci, tete i stričevi i bliži i dalji rođaci mogu čitati deci dok s njima provode vreme. Tako se jednostavno mogu stvoriti nove prilike za glasno čitanje deci svih uzrasta.
Kada čitati
- Čitati naglas treba kada odgovara svim učesnicima čina čitanja: ujutro, poslepodne, uveče, bilo da se radi o tačno određenom terminu ili je reč o spontanom čitanju – kada su i dete i odrasli raspoloženi za priču – a to se može odvijati u autu, u lekarskoj čekaonici, u autobusu, u gradu, u parku, na izletu…
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: KNJIGE
Ново из Креативног центра: Водич за опстанак на друштвеним мрежама
Написала Холи Бати Илустровали Ричард Мерит, Кејт Сатон и Бој Фиц Хамонд Превела са енглеског Мирјана Попов-Слијепчевић „Било да користиш или не користиш друштвене мреже, овај глобални онлајн свет тешко...
Desanka Maksimović: Milosrdna zima
Brodila je jednog decembarskog dana Zima na svojoj velikoj oblačnoj lađi i posmatrala šta se na zemlji radi. Spuštala se prvo do iznad planina, pa onda sve niže, skoro do...
“Navrh dima iz dimnjaka” – Zbirka poezije Duška Domanovića u izdanju Pčelice
Duško Domanović rođen je u Adranima kod Кraljeva 1979. godine. Diplomirao na Odseku za filozofiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Objavio knjige pesama Nedelja popodne, Veći od života (Bukovski ovo...
Novogodišnji knjigopaketići „Кreativnog centra“ s popustom i do 60%
Izdavačka kuća „Kreativni centar“ pripremila je posebnu ponudu novogodišnjih knjigopaketića za različite uzraste! Novogodišnji knjigopaketići s popustom i do 60% čekaju vas u knjižarama „Кreativnog centra“ (Makedonska 30 u centru...
Nema komentara.